HER ŞEY HAYAL VE İNANMAKLA BAŞLAR…

Tüm dünyayı kasıp kavuran Korona-19 virüsü bize yeni bir şey öğretti. Tabağına petrol gelse yiyemezsin ama tarım olmazsa olmaz…

Güncel - 25-05-2020 18:37 12720 kez okundu.

HER ŞEY HAYAL VE İNANMAKLA BAŞLAR…

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR BİZDE BU YENİ DÜNYADA YERİMİZİ ALMALIYIZ

Sanayi tabiki olmalı ancak tarımda sanayileşebilirsek daha küçük alanlardan daha fazla ürün alabiliriz. Örnekleyecek olursan Hollanda…Tabi dikkat etmemiz gereken en önemli husus tohum… Geldiğimiz bu noktada ATA tohumunun kıymeti bir daha ortaya çıktı.

ÖZÜMÜZE DÖNELİM YETER

Sakarya… Diğer bir adı AKOVA… Bunların kulağımızda çağrıştırdığı Sakarya’mızın sanayileşmede olduğu kadar tarımsal alanımızında olduğunu işaret ediyor. Peki biz bunu yeterince kullanabiliyor muyuz? Sanırım buna verilecek yegane gerçekçi cevap HAYIR olacaktır. Ancak atalarımızın sözleri kulaklarımızı bir kez daha çınlattı. Bir musibet bin nasihatten iyidir!!! İşte Korona-19’un bize öğrettiği ders ve yarın asla ve kata bugün gibi olmayacak. Bazı alışkanlıklarımızı terki diyar edeceğiz.Etmek zorundayız da…

SEN BEN YOK BİZ OLMALIYIZ

Tarımda sanayileşmenin önemi geldiğimiz bu noktada daha da öne çıktı. Bunun alt yapısının da eğitimden geçtiğini söylemeye sanırım gerek yok. Tabi burada en önemli görev bürokratlarımıza, sonrasında bölge milletvekillerimize ve en önemliside durumu kavrayabilen , ileriyi öngörebilen idarecilerimiz ve halkımıza düşmektedir.

UN VAR ŞEKER VAR HELVA YAPACAK LİDER LAZIM

Eiğitim dedik. O halde konuyla ilintili olan ve ilimizde mevcut bulunmayan bir Tarım ve hayvancılık Lisesi’nin bölgemizde açılmasını istemek, teşvik etmek ve takipçisi olmak bize çok şey kazandıracaktır. Devletimizin eğitime ve tarıma verdiği destekleri de göz önünde tutacak olursak un var, yağ var,şeker var sıra helvayı yapmak olacaktır tabi bu iş için bir üst kurul bir de alt kurulların inşa edilmesi, hülasa herkesin elini taşın altına koyması birinci öncelik…

SADECE BİRAZ GAYRET GERİSİ KENDİLİĞİNDEN GELECEKTİR

İlçemizi masaya yatırdığımızda geniş tarım arazilerinin  atıl vaziyette durduğunu görebiliyoruz. İlçemiz Milli Emlak ve Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde arazilerin ve ekipmanların  olduğunu  biliyoruz. Ha keza bunların yanı sıra belediyemiz ukdesinde bulunan arazilerinde bulunduğu bir gerçek.  Aynı Fen Lisesi prosüdüründe olduğu gibi benzer yoldan ilerleyerek ilçemizde bir TARIM              ve  HAYVANCILIK LİSESİ oluşturulabilmesi bizim için hiç de hayal değil. İlçemiz yerel yönetimi, kaymakamlık, sivil toplum örgütlerimiz, işadamlarımız , işsiz gençlerimiz ve  halkmızında desteğini kattığımızda bu hayal bir ütopya değil gerçekleşmesi muhtemel bir proje olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor.

SANAYİ-TARIM ENTEGRESİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ

Bunun peşi sıra Bilim ve Toknoloji Lisesi’de aynı yol takip edilerek açılabilmesi kuvvetle muhtemel. Birde bu birlikteliğe öncülük edecek Hendek Kent Konseyi desteğinide işin içine kattığımızda kısa zamanda büyük işlere imza atmamız işten bile değil. Sadece inanmak, elimizi çabuk tatmak gibi bir acelemiz olmalı.

KENT KONSEYİ ACİLEN KURULMALI VE  İŞLERLİK KAZANMALI

Tabi yasal olarak üzerine düşen görevi iki yıldır yerine getirmeyen adeta yok sayan Hendek Belediyesinin ilçemiz Kent Konseyini oluşturması merdivenin ilk basamağı…

Hendek'in önü açık , yeterki biz gözümüzü kulağımızı kapamayalım...

Neler Söylendi?

Kayhan Safak

Bilim ve Teknoloji Lisesi ; Mevcut 2 adet Meslek Liselerinden bir sınıf , proje okulu olarak Bilim ve Teknoloji Lisesi yapılabilir.

Kayhan Safak

Tarım ve Hayvancılık Lisesi ; Milli eğitim İlçe Müdürlüğü'nün elinde başka bir liseden kalan ve şu anda kullanılmayan prefabrik binalar mevcuttur.Belediyenin elinde bulunan hazine arazilerinden birinin belirlenerek bu prefabrik binaların montajı o alana yapılabilir. Gerekli altyapılar ( yol , su , kanalizasyon ve elektrik ) tamamlanarak İlçe Milli eğitim Müdürlüğü 'ne verilebilir. Bu lise için gerekli olan , ahır ve kümes ile tarım makine ve aletleri ise hendek halkı tarafından alınabilir.
DİĞER HABERLER
KONGREYE DAVET

KONGREYE DAVET

04-07-2020 - Siyaset

CHP HEYETİ PATLAMA MAHALLİNDE

CHP HEYETİ PATLAMA MAHALLİNDE

04-07-2020 - Güncel

Serbes: En son denetim ne zaman yapılmış açıklanmalı

Serbes: En son denetim ne zaman yapılmış açıklanmalı

03-07-2020 - Güncel

HAVAYİ FİŞEK FABRİKASI BİR KEZ DAHA PATLADI

HAVAYİ FİŞEK FABRİKASI BİR KEZ DAHA PATLADI

03-07-2020 - Asayiş

HIRSIZLIK ZANLISI FERİZLİ’YE PAKET

HIRSIZLIK ZANLISI FERİZLİ’YE PAKET

03-07-2020 - Asayiş

Serbes: Mevsimlik tarım işçilerinin şartları iyileştirilmeli

Serbes: Mevsimlik tarım işçilerinin şartları iyileştirilmeli

03-07-2020 - Güncel

ARİFİYE MEZUNLARI YARIN BULUŞUYOR

ARİFİYE MEZUNLARI YARIN BULUŞUYOR

02-07-2020 - Güncel

Gazeteniz Hendek Şafak bugün çıktı.

Gazeteniz Hendek Şafak bugün çıktı.

02-07-2020 - Güncel

KİMSEYE ÖN YARGILI DEĞİLİZ

KİMSEYE ÖN YARGILI DEĞİLİZ

02-07-2020 - Siyaset

MAŞALLAH DİYELİM KURBANLIKLARIMIZA

MAŞALLAH DİYELİM KURBANLIKLARIMIZA

02-07-2020 - Güncel