GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2023 18:29   Güncelleme : 17-02-2023 10:01

ZİRAAT ODASI SEÇİMLERİ!

ÇİFTİ KARDEŞİM SENİN BU ÇEKTİĞİN KADER OLAMAZ Mevcut başkana soruyoruz: Müftülük toplantı salonunda kura ile İlk başkanlığa seçildiğiniz gün müftülük salonunda çiftçimize verdiğiniz sözlerin hangisini tuttunuz?

ZİRAAT ODASI SEÇİMLERİ!

Kısa bir özetle; Ziraat Odalarının kuruluş amacı, tarımsal politikaların genel menfaatlere uygun olarak yürütülmesi amacıyla gerekli çalışmalarda bulunmak, tarımla ilgili görüşlerini Hükümete ve kamuoyuna duyurmak, çiftçilerin hak ve menfaatlerini korumaktır.

TÜZÜK NE DİYOR? 1. MADDE…

   Odaların kuruluş amacı ve kapsamı(2) Madde l- (Değişik: 3/6/2004-5184/1 md.) Ziraat odaları, bu Kanunda yazılı esaslar uyarınca meslek hizmetleri görmek, çiftçilerin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, çiftçilik mesleğinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak, meslek disiplin ve ahlâkını kollayıp gözetmek, çiftçilikle iştigal edenlerin meslekî hak ve menfaatlerini korumaktır.

HAYRİ DURAN KİMDİR?

   Hendek Ziraat Odası Başkanı

01 / 08 / 1949 Hendek ilçesine bağlı Hallaç Köyünde doğdu, 2001 / 2022 Yılları arası Hendek Ziraat odası başkanlığını yürütmektedir.

DELEGELER VE BAŞKANLIK SEÇİMİ

   Oda genel kurulu seçim çevresinden gelen delegelerden oluşur. Delegeler, odaya kayıtlı üyeler arasından dört yılda bir aralık ayı içinde ve gizli oyla seçilir. Oda yönetim kurulu, oda meclisinin dört yıl için kendi üyeleri arasından seçtiği en az beş en çok yedi üyeden oluşur. Ayrıca aynı sayıda yedek üye seçilir. Oda yönetim kurulu, iki yılda bir seçilmiş üyeleri arasından bir başkan, bir başkan vekili ve bir muhasip üye seçer.

TÜZÜK NE DİYOR?

 Konuya girelim, Ziraat Odası tüzüğünü incelediğimizde çiftçinin haklarını savunmak ve koruyup kollamak diye ifade ediliyor. Bölgemiz genel manada  Akdeniz ve Karadeniz iklimindedir. Ekonomik faaliyetlerinin %60’ı tarıma dayalıdır. Son  yıllarda sanayi tesislerinin kurulması ile ilçenin geçim kaynağı fabrika işçiliğine dayanır. Hayvancılık ise sadece vatandaşların kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir düzeydedir. Coğrafi olarak bakıldığında engebeli bir konuma sahip olması vatandaşları fındık üretimine kanale etmiştir.

TARIMDA GEÇİM KAYNAĞI FINDIKTIR

   Kısacası ilçemizin ekonomik girdisi tarımsal bazda bakıldığında fındıktır. Dünyaya ihraç edilen fındık üretimi son yıllarda tenik düzeyde ele alınmaya bşlamış bu konuda çalışmalar  Ziraat Odaları önderliğinden çok vatandaşların kendi beceri ve aldıkları eğitim, bilgilerle değerlenmiş, düne kadar bir dönüm yerden 140 ila 180 kilo fındık üretimi alınırken bazı örnek tarlalar vardır ki dönüm başına üretimleri 500 kiloya ve üstüne çıkmıştır.

20 YILDA BİR ARPA BOYU YOL ALINMADI

   İlçemiz Ziraat Odası çalışmalarına baktığımızda çiftçilerimize vadedilenler yerine getirilmemiş, adeta verilen sözler unutulmuş, çiftçi kendi kaderi ile baş başa bırakılmak bir yana bilakis yabancı menşeyli firmaların elinde oyuncak olmuş durumdalar. Odanın ürün sattığı, ÇKS evrakı düzenlediği gibi işlemler dışında çiftçinin ufkunu, önünü açacak bir eyleme bir çalışmaya ne yazıkki adım atılmamıştır.

ÇİFTÇİNİN KADERİ BU OLAMAZ, OLMAMALI…

    Bu durum çiftçinin kaderi olamaz…Bu olsa olsa yönetimin basiretsizliği, vurdumduymazlığı olarak adlandırılabilir. Tabi ki çiftçininde vurdumduyma tavrını göz ardı etmemeliyiz.  O nedenle önümüzdeki 21 Şubat  Salı günü HGM ( Hendek Gençlik Merkezi) nde yapılacak olan Ziraat Odası seçimleri, gerek ilçemizin ekonomik anlamda kalkınması gerekse çiftçimizin hakettiği kazancı elde etmesi yönetimdeki samimiyete ve istikrara bağlıdır. Çiftçi kardeşlerimiz şapkasını önüne koyup bir daha düşünmeli, tüzükte de yazıldığı gibi bir yönetim anlayışının iş başına gelmesine katkı sağlamalıdır. Peki bu nasıl olacak? Derseniz , delegelerin ciddiyeti ve üreticiyi düşünmesi bunun sonucu olarak yapılacak olan seçimlerde doğru karar vermesine bağlıdır. Aksi takdirde yine sokakta, kahvede yönetimin kendilerine çare olmadığı söylemlerini konuşmaya devam ederler.

ARŞİV UNUTMAZ... VERİLEN SÖZLERİN HANGİSİ TUTULDU?

   Kısaca geçmişide hatırlatarak yazımızı sonlandıralım. Hendek Ziraat Odası başkanı ve yönetimi görev başına geldiği yazı tura seçimlerinden bu güne 20 yılı aşkın süre geçti. Düzenlenecek paneller ile çiftçimiz bilgilendirilecek, tarımda sanayileşmenin önü açılacak, tarımda olmazsa olmaz kural olan  TOPRAK TAHLİL LABARATUVARI kurulacaktı. Merkezi köylerimizde ÖRNEK BAHÇELER ihsas edilecek, oda tarafından her türlü laborant, ziraat mühendisi,teknisyeni desteği oda tarafından verilecek,  gübre ve ilaçlamada, budama konularında  çiftçimiz bilgilendirilecek, çevre il ve ilçelerde icra edilen fuarlara katılım sağlanacak, çiftçimizin ufkunun açılmasına katkı sağlanacaktı.

Şimdi seçimler öncesi soruyorum:

 Verilen bu sözlerin hangisi hayata geçirildi?

 

AdminAdmin