GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2022 16:55   Güncelleme : 16-10-2022 11:07

YÜREĞİMİZ BU KEZ AMASRA’DA YERİN 300 METRE ALTINDA TUTUŞTU!

ULUSAL YAS İLAN EDİLSİN! Bu kez Bartın İlimizin güzel ilçesi Amasra’mızdan gelen kara haberle tutuştu yüreklerimiz. 14 Ekim 2022 günü akşam saatlerinde meydana gelen Grizu Patlamasıyla –resmi açıklamalara göre 87 kişiden şimdilik 40 maden emekçisi yaşamlarını kaybetti ve gerisi yaralandı. Yaşamını yitiren emekçi kardeşlerimizin ailelerine ve ülkemize baş sağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

YÜREĞİMİZ BU KEZ AMASRA’DA YERİN 300 METRE ALTINDA TUTUŞTU!

Her yıl neredeyse en az 2000 emekçinin yaşamlarını yitirdiği bilinmektedir. Bu yılın ilk dokuz ayında (273 günde) ise en az 1359 emekçi iş cinayetlerinde yaşamlarını kaybetmiştir.

Yaşam hakkı her şeyin üstündedir ve binlerce kez ifade ettiğimiz gibi bu gün de yineliyoruz: “Karşılığı para veya yatırım maliyeti olarak değerlendirilmemesi gereken yaşam hakkı,  Bilim ve Tekniğe dayalı önlemler alındığında ancak gerçekleşebilir ve iş cinayetleri/ toplu ölümlere yol açan iş katliamları yaşanmaz.”

Gerçekleşen iş cinayetleri ve iş kazalarının büyük çoğunluğunun önlenebilir olduğu bilinmektedir. Bunun için önce insan hayatına ve emeğe değer veren bir yaklaşımın benimsenmesi gerekmektedir.

Bizler, bugün de iş cinayetleri ile mücadele etmek için sesimizi yükseltiyoruz. Ölüm, yaralanma ve sakat kalma hiçbir emekçinin kaderi değildir.

Tüm ülkede, tüm çalışma alanlarında iş güvenliği önlemlerinin artırılması, bağımsız denetim sisteminin yerleştirilmesi, iş cinayetlerinin ve iş kazalarının durdurulmasını simgelemesi ve Amasra’da ailelerin ocaklarına  düşen acıya ortak olmak amacıyla ULUSAL YAS ilan edilmesini öneriyoruz.

İş Cinayetlerinin  ve Amasra İş Katliamınnın benzerlerinin bir daha yaşanmaması için yılmadan mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

Olgun ÖZDEMİR

Makina Mühendisleri Odası

Sakarya  İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı

 

 

 

AdminAdmin