GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-01-2023 17:12   Güncelleme : 24-01-2023 16:14

ŞEHİDİMİZ ALİ GAFFAR OKKAN, KABRİ BAŞINDA TÖRENLE ANILACAK

Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan yarın saat 11.00’de ilçemiz aile kabristanlığında meftun bulunan kabri önünde törenle anılacak. Şehidimizin anma törenine Sakarya’dan da çok sayıda katılım bekleniyor.

ŞEHİDİMİZ ALİ GAFFAR OKKAN, KABRİ BAŞINDA TÖRENLE ANILACAK

Kabristanlıktaki Anma programın ardından etkinlikler çerçevesinde adına inşa edilen camide Mevlid-Şerif kıraat olunacak, mevlide müteakip ilçemiz Atatürk Parkı Belediye Sosyal Tesislerinde resim sergisi ziyaret edilecek, hafta sonu da şehidimizin anısına Karate Turnuvası düzenlenecek.  

Şehit Emniyet Müdürü  Ali Gaffar Okkan, 22 yıl önce bugün Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybetmişti.

GAFFAR OKKAN KİMDİR?

Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

GAFFAR OKKAN SUİKASTİ NASIL OLDU?

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü görevinde iken 24 Ocak 2001 günü saat 17:40 sıralarında makâmından Valilik Binası'na makam aracıyla seyir hâlinde iken, Sezâi Karakoç Bulvarı üzerinde Et Balık Kurumu ile Eflatun Park arasında, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek açılan ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybetti.[1] Bu cinâyet hâlâ çözülememiş olmakla birlikte, Hizbullah tarafından işlenildiği iddia edilmektedir. Hakkında pek çok gazete yazısı ve kitap yazıldı. Ayrıca Gaffar Okkan'ın hayatını ve bu suikastı konu alan "3310 Öldürüldü" isimli kitap Emrah Gürkan tarafından kaleme alındı.

AdminAdmin