GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-05-2023 09:29   Güncelleme : 16-05-2023 12:23

SEÇİM ANALİZİ…

SEÇMEN KAOS İSTEMİYOR 14 Mayıs seçimleri geldi geçti. Parlamento çoğunluğunu alan Cumhur İttifakı’nın bu sevinci ne yazık ki kursağında kaldı ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için vatandaş 28 Mayıs’ta tekrar sandık başına gidecek. Türk seçmeni ferasetlidir o nedenle parlamento çoğunluğunu alan ile başkanlığa soyunanı ayrı partilerden seçerek ülkenin kaosa sürüklenmesine izin vermeyecektir…

SEÇİM ANALİZİ…

AK PARTİ SEÇMENİ LİDERİNE RAM OLMUŞ

Seçmen profiline baktığımızda  Cumhur İttifakında en ufak bir çatlak ses yok,  liderine ram olmuş, inanmış, güvenmiş, itimat etmiş bir seçmen kitlesi… Tek beklentileri 28 Mayıs gelse de oyumuzu kullansak yönünde…

MİLLET İTTİFAKI SEÇMENİ ARAYIŞ İÇİNDE

Millet İttifakı ise  halen daha ikilem içerisinde. İttifakları içinde bile birbirleri arasında güven bunalımının yaşanmasının seçmene yansıması İnancı olmayan, güven  bunalımı yaşayan , liderine itimatı olmayan bir seçmen kitlesi oluşmuş durumda.  Bu durumun yarın yapılacak seçimlerde katılıma büyük darbe vuracağı aşikar. Bu problemi Millet İttifakı ortadan kaldırabilir mi, nasıl kaldırır onu da 28 Mayıs sandık sonuçları açıklandığında daha net olarak görebileceğiz.

DEPREM BÖLGESİNDE BİLE MİLLET İTTİFAKI HEZİMETE UĞRADI

14 Mayıs seçimlerinde özellikle deprem bölgesinde ikamet eden vatandaşların büyük bir çoğunluğu memleketlerinden çok uzaklara gitmişler, kendilerine yeni bir yaşam düzeyi kurma telaşında olmalarına rağmen büyük çoğunluğu yüksek meblalar ödeyerek oylarını kullanmak adına memleketlerine gitmiş ve oylarını kullanmışlardı. Sandık sonuçlarına bakıldığında iktidar tavan yaparken Millet İttifakı hezimet yaşadı.

MİLLET İTTİFAKI KENDİ İÇİNDE BÖLÜNMÜŞ

Ülkede büyük ekonomik kriz olmasına ve ülke insanının da büyük bölümünün tarım ve hayvancılıkla yaşamlarını sürdürdükleri halde muhalefetin ekonomik gerçekleri seçmeni ikna edecek şekilde anlatamaması beceriksizliği aleni olarak ortada. Tabi bu arada kendi içlerindeki kavga halen bitmiş değil birer ikişer istifalar devam ediyor. Tüm bunlar ülkesel  bazda yaşananlar.

Gelelim yerel bazdaki seçim çalışmalarına…

Cumhur İttifakından Sakarya Milletvekili adayı olanlar gecelerini gündüzlerine katmışlar, seçmene dokunmuşlar, hatta öyleki hiç çalışmasa dahi kazanması mutlak olan adayların sahadaki  çalışmalarını kimse inkar edemez. Millet İttifakının ilçemizdeki ilçe başkanlarını tek bir kare içerisinde gören var mı?  YOK… Olamazda, çünkü hepsi adeta yangından mal kaçırırcasında ganimetten pay alma yarışı içerisinde çalıştılar… Bir kabir ziyaretinde bile birlik ve beraberliği sağlayamadılar.  

TEMELİ SAĞLAM OLMAYAN YAPININ ÇÖKMESİ HAKTIR

Bu durum seçmenin gözünden kaçmazdı ve kaçmadı. Kendi içerisinde birlik ve beraberliği sağlayamayan, kendi seçmenini konsolide edemeyen 6’lı ittifakın bileşenlerinin  seçmene yeterli güven duygusunu aşılayamamaları, daha sı ittifak içinde yer alan GP, DP, Deva ve SP’nin ittifaka hiçbir getirisi olmadı. Büyük çoğunluğu  Milletvekilliği seçimlerinde  Yeniden Refah Partisini, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise  Recep Tayyip Erdoğan’a vermiş olmaları kuvvetle muhtemel.

MİLLET İTTİFAKINDA  KORKU VE PANİK HAD SAFHADA

YSK’nın açıklamaları istikametinde seçmen 28 Mayıs’ta bir kez daha sandık başına gidecek… Cumhur İttifakına gönül veren seçmenin maddi imkansızlıkları olmalarına rağmen kilometrelerce yol gidip oylarını kullanacakları bir gerçek. Peki Millet İttifakı seçmeni sandığa gidecek mi? İşte bütün film burada kopuyor.  İttifakta yer alan  parti başkanları zaten yaptıkları protokol gereği milletvekili adayı da olmadılar. Ortaya çıkan sandık sonucu hepsinde bir korku hepsinde bir panik… Neden olmasın ki? Parti başkanlığı sultasının sonlanıyor olması hepsinde gelecek kaygısı uyandırdı.

Öte yandan ATA İttifakından Kılıçdaroğlu’na bir çağrı var. 

“Çekil seçimden, Erdoğan ile Oğan yarışsın… “

Bu teklif yabana atılacak bir teklif değil… Bu çağrıya uyarsanız hem başarısızlığınızı kamufle etmiş olur hemde parti başkanlığınızı nispeten korumuş bir süre daha parti başkanı sultalığınızı devam ettirmiş olursunuz.

Kimbilir belki de  Sinan Oğan bu seçimin galibi çıkar sizlerde “biz ülkenin bekası için üzerimize düşeni yaptık” demek sureti ile kahramanlığa soyunursunuz…

28 Mayıs'ta yapılacak ikinci oylamada %50.1 şartı aranmayacak. Durum böyle olunca hangi aday diğerinden fazla alırsa seçimin galibi olacaktır. Kılıçdaroğlu ile gidilecek seçimde ben, özellikle Millet İttifakına oy verme eğiliminde olan  olanların katılımının düşük kalacağını düşünüyorum O nedenle de Millet İttifakı 14 Mayıs'ta aldığı oy oranına erişirse alsın başının üstüne koysun. NOKTA...

AdminAdmin