YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2022 11:02   Güncelleme : 25-09-2022 10:47

MÜJDE! 1 Ekim’den itibaren Sakarya genelinde suya % 50 zam…İlçemizde % 60 üzeri zam...

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de girdi fiyatlarının yükselmesi olağan bir durum olarak algılanıyor olsa da ilçemiz gerçekleri adına kazın ayağı öyle değil.

MÜJDE!  1 Ekim’den itibaren Sakarya genelinde suya % 50 zam…İlçemizde % 60 üzeri  zam...

Büyükşehir Belediyesi, son çıkan yasa doğrultusunda  bütün ilçe belediyelerinin coğrafi alan olarak Büyükşehir statüsüne geçmişti.  Dolayısı ile Taraklı’ın en uzak mahallesi de   ya da ilçemiz Dikmen mahallesi Büyükşehir yasası kanununa göre  aynı kapsamda hizmet alacağı gibi gelen zamlarıda aynı ölçüde paylaşacağı gerçeğini bir kenara koyalım.

Büyükşehir Sakarya genelini üç bölgeye ayırmış.

 

 BÖLGE BÖLGE İLÇELERİMİZDEKİ SU FİYAT TARİFESİ

  1. BÖLGE:  Adapazarı,Erenler, Arifiye,Serdivan, Sapanca ve Ferizli, Söğütlü  ve Kaynarca’da suyun birim metreküp fiyatı: 8.34 TL’den 12.50’ye çıkartıldı,
  2. BÖLGE: Akyazı, Hendek,Karapürçek,Kocaali ve Karasu’da suyun metreküp birim fiyatı 6.44’ten 10.00 TL. Hesaplamalara göre ilçemizdeki suya % 60’ın üzerinde zam yapılmış görünüyor.
  3. BÖLGE: Geyve, Pamukova ve Taraklı’da  suyun metreküp fiyatı 3.96 TL’den 7.00 TL’ye çıktı.

 

 

Alınan karara gerekçe olarak ise elektrik birim fiyatlarında meydana gelen artış gösterildi.

Soru şu:

1-Hendek ilçemiz hangi kriterlere göre sınıflandırmada 2. Bölge katogorisine sokulmuştur?

2-Suyun menbasında olan , onlarca su fabrikası ile dünyaya su pazarlayan Hendek ilçemizde su coğrafi konum olarak ilçemize hiçbir elektrik sarfiyatı olmadan tabii olarak gelmekte aynı şekilde isale hattına dağıtımları yapılmaktadır.

   Bu durum karşısında gerekçe gösterilerek yapılan su zammı, bizim gerçeklerimizle uyuşmamaktadır.  Bu nedenle ilçemizin en azından 2. Bölge statüsünden çıkartılıp 3. Bölge statüsüne dahil edilmesi Hendek ilçemiz olarak en tabi hakkımız olduğunu düşünüyorum.

NEREDE MUHALEFET?

   Tabi bunu sadece benim düşünmem yeterli değil, nerede bu ilçede siyaset yapanlar? Konuyla ilgili kamuoyu oluşturularak Sakarya Büyükşehir Belediyesine bu teklif edilmelidir. Başta siyasiler olmak üzere sessizliklerini sürdürürler ise Hendek halkı pahalı suyu içmeye devam edecektir…

   Tabi bu arada mecliste muhalefet konumunda bulunan diğer siyasi parti temsilcilerinin de bu oylamada zam kararına KABUL oyu verdiklerini de bir kenara NOT edelim…

 

AdminAdmin