YEREL
Giriş Tarihi : 18-10-2022 15:54   Güncelleme : 19-10-2022 12:00

MUHTARLAR: “ KÖYLÜYSEK YAKACAK ODUN, ŞEHİRLİ İSEK DOĞALGAZ VERİN!”

MUHTARLAR TOPLANTISINDA ŞİKAYETLER AYYUKA ÇIKTI! Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır başkanlığında toplanan Hendek Mahalle muhtarları ve daire müdürlerinin toplantısı Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi konferans salonunda yapıldı. Kaymakam Acır’a Hendek Belediye Başkan yardımcısı Hüdaverdi Bahadır ve Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Yağlı eşlik etti.

MUHTARLAR: “ KÖYLÜYSEK YAKACAK ODUN, ŞEHİRLİ İSEK DOĞALGAZ VERİN!”

MUHTARLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

   Toplantının başkanlığını yapan Kaymakam Acır, yarın kutlanacak olan Muhtarlar Gününü bugünden kutlayarak başladığı konuşmasında; “ siz değerli muhtarlarımızla bir arada bulunmuaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu toplantımızda da sizlerin sorunlarını birinci ağızdan dinleyip  sorunun muhatabı konumunda olan daire müdürlerimizle konuşarak sorunların çözümü noktasında adımlar atacağız. Burada çözülemeyen sorunları da not alarak sorumlu kurumlara iletip çözülmesi talebinde bulunacağız. Bizlerde burada alınan kararların takipçisi olacağız. Bu girişten başka sözü muhtarlarımıza bırakıyorum” diyerek toplantı başladı.

KURUMLAR SORUN YARATIYOR

   Mahalle muhtarlarının ortak şikayetleri  İLÇE TARIM VE ZİRAAT ODASI ÇKS DESTEKLEMELERİ, SEDAŞ, TELEKOM, SASKİ kurumlarının çalışmaları konularında oldu. Kimi muhtar kuruma şikayet dilekçesini vereli 2 yıldan fazla zaman olduğu halde çözüm noktasında bir adım atılmadığını, kimi muhtarlar meraların yabani ot, diken ve ağaçlarla kaplandığını vurgulayarak temizlenmesi noktasında destek istediler.

ÇKS DESTEK ALIMLARINDA SON TARİH 31 ARALIK 2022 ACELE EDİN!

   Bazı muhtarlarımızda  ÇKS konusunda yeni bir yasa değişikliği olduğunun altını çizerek; “ biz muhtarlar olarak çiftçi vatandaşlarımıza  ilçe tarım ve İlçe ziraat odasına gitmelerini söylüyoruz. İlçe tarımdan kendilerine , İlçe ziraat odasına gitmenize gerek yok denildiğini, bu durumun kendilerini zora soktuğunu söyleyerek; “çiftçi vatandaşlarımızın İlçe Ziraat odasına gitmeleri gerekli mi değil mi?” sorusuna cevap aradıklarını belirttiler. Konunun muhatabı İlçe Tarım Müdürü Erhan Sunman söz alarak; yasada değişik yapıldığını, ilk kez ÇKS alacak olan vatandaşların ilçe ziraat odasına kayıt olacaklarını ancak eskiden beri ÇKS desteği alan vatandaşların bundan böyle ilçe Ziraat Odasına gitmelerinin gerekli olmadığını, ancak ziraat odasının farklı kurum olması sebebi ile çiftçi kardeşlerimizi oraya olan aidat borçları, kredileri vs . ödemeleri için gideceklerdir ancak bu bizim ukdemizde değildir” diyerek konuyu yanıtladı.

KÖYLÜYSEK YAKACAK ODUN ŞEHİRLİYSEK DOĞALGAZ VERİN!

   İlçemiz Yeşilyurt mahallesi muhtarı Yaşar Civelek söz aldı ve; “ bizler ne orman köylüsüyüz nede Hendek ilçesinin bir mahallesiyiz. Bize ne olduğumuzu lütfen söylesinler.  Kış geldi kapıya dayandı yakacak odun alamıyoruz, diğer yandan doğalgazda gelmedi. Bilesinizki vatandaş yatak yorgan yakmaya başladı, kış çok çetin geçecek. Bizlere ya yakacak odun verilsin ya da bölgemize doğalgaz getirilsin bizi bu dertten kurtarın “ feryadı topğlantıya damga vurdu.

HİÇ BİR SORUNUMUZ GİDERİLMEDİ

   Muhtar Civelek, ikinci kez söz aldığında ise ; “ burada peyderpey toplantılar yapıyoruz ancak burada alınan kararların hiç biri yerine getirilmedi. Burada 90 mahalle muhtarından biri çıksın bu iş oldu desin, diyemez. Burada konuşulanlar burada kalıyor. Bizler mahalle muhtarları olarak seçilmiş insanlarız dolayısı ile mensubu olduğumuz mahalleninde sorumlusu sahibiyiz. Kurumlar bölgemizde kendi kafalarına göre çalışmalar yapıyorlar ancak kaş yaparken göz çıkartıyorlar. Sedaş ayrı yerden, Saski ayrı yerden kazı yapıyor. Kah telekomun kablosu, kah isale hattı kah ta alt yapıda zararlar oluşturuyorlar bunun ceremesinide mahalle halkı olarak bizler çekiyoruz. Günümüzde  okullarda dersler internet üzerinden yazışmalarla yapılıyor, internet kesik olduğundan öğrenci dersini takip edemiyor, dersinden geri kalıyor, okulda öğretmeninden azar iştiyor.  Lütfen kurumlar bir çalışma yaptıklarında bizleri bilgilendirsinler bizlerde kendilerine yardımcı olalım, aksaklık , kesinti yaşanmasın” diye konuştu.

BELEDİYE SÖZ VERİYOR YAPMIYOR BİZLER AŞAĞILANIYORUZ

   Bazı muhtarlarda belediye tarafından kendilerine yapacağız, edeceğiz şeklinde sözler verdiler. Bizlerde bu sözleri seçmenlerimizle paylaşıyoruz. Ancak yapılan, edilen bir şey yok, vatandaşla karşı karşıya geliyoruz. Vatandaş bize bu işi yapamıyorsan bırakacaksın diyerek bizi aşağılıyor. Bizler muhtarlar olarak bu aşağılanmayı hak etmiyoruz.

GİRİŞ ÇIKIŞTA SORUN YAŞIYORUZ

   Bir başka muhtarımızda  mahallesinin D-100 kenarında olduğundan bahisle , bir düğün, cenaze olduğunda mahallemize girip çıkmak sorun oluşturuyor. İlçe Jandarma görevlilerimiz gelip bizlere yardımcı olsalar da işleri icabı bırakıp gidebiliyorlar. Sayın kaymakamım lütfen  jandarmamıza talimat verin jandarma böylesi durumlarda  bize destek versin” diyerek sorununu aktarıp çözüm beklediğini ifade etti.

 

AdminAdmin