YEREL
Giriş Tarihi : 25-09-2022 11:46   Güncelleme : 26-09-2022 07:17

KONJEKTÜRÜ KULLANAMAYAN CHP , YENİ BAŞKAN ARAYIŞINA ŞİMDİDEN BAŞLAMALI

İşte konjektür dediğimiz olgu, kimsenin şans vermediği DSP genel Başkanı Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 57. Hükümetin yegane malzemesi olmuştu. Ve gelişmelerin sonucunda merhum Ecevit’in önünü açmıştı.

KONJEKTÜRÜ KULLANAMAYAN  CHP , YENİ BAŞKAN ARAYIŞINA ŞİMDİDEN BAŞLAMALI

DSP’NİN ÖNÜNÜ AÇAN KONJEKTÜR

2 Şubat 1999 tarihinde, Yunan Ulusal İstihbarat Teşkilatı mensupları ile Kenya, Nairobi'de bulunan Yunan Konsolosluğu'na özel bir uçakla getirildi.[6] 15 Şubat 1999'da, üst düzey Yunan yetkililerin baskısı sonucu konsolosluktan çıkartıldı ve götürüldüğü Nairobi Havalimanı'na operasyon düzenleyen Türk güvenlik güçlerince yakalanıp, Türkiye'ye getirildi.[6][7] Türkiye, Öcalan’ın yakalandığını 16 Şubat 1999’da Başbakan Bülent Ecevit’in yaptığı, “Abdullah Öcalan Türkiye’dedir” açıklamasıyla öğrendi.

18 Nisan 1999 genel seçimleri'nden 1. parti olarak çıkan DSP tek başına hükûmet kuracak çoğunluğa sahip olmadığı için koalisyon kurma zorunluluğu doğmuştu. En fazla sandalyeye sahip partinin genel başkanı sıfatı ile 3 Mayıs 1999'da dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den hükûmeti kurma görevi alan Bülent Ecevit MHP ve ANAP ile görüşmelerde bulunarak bir koalisyon hükûmeti kurma girişimlerine başladı.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ikinci parti MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve dördüncü parti ANAP'ın Genel Başkanı Mesut Yılmaz arasında 28 Mayıs 1999 tarihinde imzalanan 57. Cumhuriyet Hükûmeti Koalisyon Protokolü ile 57. Hükûmet kuruldu.

İşte konjektür dediğimiz olgu, kimsenin şans vermediği DSP genel Başkanı Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 57. Hükümetin yegane malzemesi olmuştu. Ve gelişmelerin sonucunda merhum Ecevit’in önünü açmıştı.

KONJEKTÜRÜ İYİ KULLANAN ÖNÜNÜ AÇAR!

   Tüm bu bilgiler ışığında objektiflerimizi ilçemiz üzerine tutalım. Birlikte inceleyelim. Bilindiği üzere Babaoğlu, kendisinin MHP tarafından ittifak nedeni ile dışlandığı teorisi ve buna karşılık Cumhur İttifakının ilçede karşılığı olmadığı AKP seçmenince dillendirilen gerekçeler  ile gidilen 2019 yerel seçimlerinde Babaoğlu’nun  da dediği gibi ADAYI ANKARA BELİRLER AMA BAŞKANI HENDEK HALKI SEÇER sözü ilçe halkı üzerinde adeta doping yapması bir yana Babaoğlu’nun mağdur edebiyatı da büyük pirim yaptı ve  her iki ittifaka rağmen Babaoğlu seçimi kazanmıştı.

   BAYRAKTAR’IN YARATTIĞI HAYAL KIRIKLIĞI

   İşte konjektür dediğimiz olgu, yaşanan gelişmelerin oluşturduğu durumu ortaya koyuyor. Buradan hareket ile ilçemiz merkezinde bulunan ve yıkılması karara bağlanan Hendek Lisesi ve mağduriyet yaşayan 670 öğrenci ve onların aile bireylerinin çaresizliği tüm çıplaklığı ile ortada durur, öğrenciler ve öğrenci velileri sorunlarına sahip çıkacak, kendi dertleri ile dertlenecek siyasileri yanlarında görmek isterler  iken ilçede 2024 yerel seçimlerinde Hendek Belediye Başkan aday adayı değil, bilakis adayı olduğunu açıklayan ilçemizde halen ana muhalefet partisi başkanı olarak görülen Nihat Bayraktar’ın bu topa girmemesi, bırakın sessiz kalmasını, sorunu sorun olarak dahi görmemesi 670 öğrenci ve öğrenci velilerinde büyük hayal kırıklığı yaşattı.

HENDEK’İN SORUNUNU EN İYİ HENDEK’LİLER BİLİR

   Oysa konjektüre baktığımızda böylesi bir durumun ana muhalefet partisi ve gelecekte Hendek Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıklayan kişi tarafından kullanılmaması siyaseten kabul edilemeyecek bir gelişme. Tabi muhtemeldir ki Bayraktar’ın Hendekli olmamasının da büyük etken olduğu hatırdan çıkarılmamalı.

SORUNU DİKBAYIR VE  BAHAR SAHİPLENDİ

   Genel seçimin ayak seslerinin duyulduğu, hızla akıp geçen zaman ile yerel seçimlere yaklaştığımız bu süreçte soruna ilçemiz siyasetçileri adına  sahiplenen İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır  ile ilçemizde parti teşkilatı dahi bulunmayan Zafer Partisi oldu. Dikbayır, bununla da kalmadı sorunu TBMM kürsüsünden tüm Türkiye'ye duyurdu. 

ANA MUHALEFETTE SIRALAMA DEĞİŞEBİLİR

   Yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen şimdiden doğmamış çocuğa don biçmek bizi yanıltır ancak bazı konjektürel gelişmelerin de yarın belediye başkanlığı sürecinde büyük etken olacağı gerçeğini göz ardı etmeyelim.

GENEL SEÇİM SONUÇLARI HENDEK BELEDİYE BAŞKANINI TAYİN EDECEKTİR

Neticede ilk olarak bir genel seçim arefesinde de yerel seçimler gerçekleşecek. Bana göre genel seçim sonuçları ilçemizdeki belediye başkanı seçiminde büyük rol üstlenecek. Kimbilir belki de bizim ilçemizde kamuoyu yoklamalarına baktığımızda anamuhalefet olarak bilinen parti sıralaması yer değiştirebilecektir. Doğal olarak bu durumda ilçede ana muhalefet konumunda olan siyasi parti adayının şansı diğerlerine nazaran bir adım daha önde olacaktır.

MAKAMDAN GÜÇ ALAN DEĞİL MAKAMA GÜÇ KATACAK BAŞKAN ARAYIŞI

   İşte böylesi bir durumda her gittiği yerde ben belediye başkan adayıyım diyerek propaganda yapanlar büyük hüsrana uğrayabilirler. Hendek halkı zaten 2019 seçimlerinde yaşadığı talihsizliği her dem her sokakta, her cemiyette dillendiriyor. O nedenle bundan sonra ilçe halkı her seçmene seçimler öncesi mavi boncuk dağıtan, düğün, cenaze ve işyeri açılışlarında görsel fotoğraflar veren adayları değil, şovlarla Hendek’in her sorununu ben biliyorum diyerek caka satanların ilçeyi getirdiği nokta ortada. Bu nedenle ilçe halkı, Hendek’li olan, Hendek’in çilesini, kahrını çekmiş, maddi beklentisi, makam mevki beklentisi olmayan, makamdan güç alacak değil makama güç katacak  adaydan yana tavır koyacağı kuvvetle muhtemeldir.

CHP BAŞKAN ADAYI ARAYIŞINDA ACELE ETMELİ

Tüm bu değerlendirmelerin ışığında son sözümüz de şu olsun! Konjektürel olarak halen ilçemizde ana muhalefet partisi olarak görülen ve belediye başkanı olarak kendisini kamuoyuna anlatan Bayraktar, bu şansını kaybetti. CHP şimdiden yeni bir başkan arayışına girmeli…

 

AdminAdmin