SİYASET
Giriş Tarihi : 12-04-2023 11:42   Güncelleme : 14-04-2023 20:56

İKTİDARIN, ADETA İKTİDAR DEĞİL İKTİDARA GELECEK EN YAKIN ANA MUHALEFET PARTİSİ GİBİ VAADLERDE BULUNMASI TRAJİ KOMİK OLAY…

BU SEÇİM GERÇEKTEN KENDİ MAKAM VE KOLTUKLARI AÇISINDAN MİLLİ BEKA MESELESİ…

İKTİDARIN, ADETA İKTİDAR DEĞİL İKTİDARA GELECEK EN YAKIN ANA MUHALEFET PARTİSİ GİBİ VAADLERDE BULUNMASI TRAJİ KOMİK OLAY…

BU VATANDAŞ SİZE NASIL İNANSIN? YAPTIKLARINIZ VE YAPAMADIKLARINIZ ORTADA…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011'de madde madde açıkladığı ‘Hedef 2023’ vaatleri tutmadı. Yaptıklarını yapacaklarının teminatı olarak görüyoruz...

18 Kasım 2002'de kurulan AK parti hükkümeti, 18/Mart / 2002 tarihinde KPSS'yi çıkarmıştı. Bugün muhalefetin vaadinin ne kadar doğru olduğu ortaya çıkmış, AK Parti hükümetide yaptığı yanlışı, adam kayırmanın yanlışlığının farkına varmış olmalı ya da yeni bir seçim rüşveti olarak seçmene KPSS'yi kaldıracağını beyan etti. Sizinneyinize, hangi verdiğiniz söze GÜVENELİM???

VAADLERLE PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR

AKP’nin 2011 genel seçimleri öncesinde açıkladığı 25 bin dolarlık kişi başına milli gelir, dünyada ilk 10 ekonomi, düşük enflasyon, değerli TL, 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmi, yüzde 5 işsizlik, ücretsiz sağlık ve geniş bant internet gibi hedefleri gerçekleşmedi.

BEYANNAMEDEN BAZI GERÇEKLER

 

VAAT : Kişi başına düşen milli gelirimizi önümüzdeki dönemde önce 16 bin dolara, ardından daha yüksek seviyelere ulaştıracağız.

NETİCE: 2011 yılında kişi başı milli gelir 25 bin dolar olacak demişlerdi, bugün 8,5-9 milyar tlSöylediklerinize nasıl inanalım?

 

VAAT:Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız.

NETİCE: 21 yıllık iktidarınızda yapılan adaletsizlikleri göremediniz, görmek istemediniz belki de görmekten imtina ettiniz. Bugün ne değişti de bu vaadi söylüyorsunuz?Söylediklerinize nasıl inanalım?

 

VAAT: Tarımsal üretimin geliştirilmesini, sadece ekonomik değil, milli bir mesele olarak görüyoruz.

NETİCE: Her seçim için yeni bir hikaye anlattınız ancak bu seçimde anlatacak hikayenizde kalmadı…Şimdi patates, soğanın  milli beka olduğunu söylüyorsunuz. Hangisine inanalım?

 

VAAT: Mera, yaylak ve kışlak alanları ıslah ederek, hayvancılığımızı destekleyeceğiz. Dönem sonunda büyük baş hayvan varlığımızı 19 milyona, küçük baş hayvan varlığımızı 68 milyona çıkartarak, vatandaşlarımızın ekonomik fiyatlarla ete erişimini kolaylaştıracağız.

NETİCE: Türk hayvancısını görmezden gelerek ucuz et vaadi ile milyonlarca hayvan ithal ettiniz, kasapta kıyma 350 tl. Söylediklerinize nasıl inananlım?

 

NE VAADLER VERMİŞLERDİ HANGİ BİRİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLDİLER? DÜN DEDİKLERİNİ YAPAMAYANLARIN BUGÜN İLERİYE DÖNÜK VAADLERİNE NASIL İNANALIM???

Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’e girilmesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında madde madde açıkladığı “hedef 2023” vaatleri yeniden gündeme geldi. Erdoğan’ın hem canlı yayında açıkladığı hem de bizzat kendisinin oynadığı reklam filmleriyle duyurulan hedeflerin büyük bir kısmına ulaşılamadı.

 Bugün 18.69 Türk lirası eden 1 doların, açıklamanın yapıldığı 2011 yılında 1.67 Türk Lirası olduğu dikkat çekerken başlıca ortaya konulan hedefler ve elde edilen sonuçlar şu biçimde oldu:

GELİR ARTMADI

- Hedef: Kişi başına milli gelir 25 bin dolar olacak.

Sonuç: Ekim 2022 tarihli Dünya Ekonomik Görünümü raporuna göre Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 9961 dolar oldu. Milli gelir sıralamasında 1980’de 55’inci, 1990’da 51’inci, 2000’de 66’ncı olan Türkiye, bu ortalama ile 2022’de 81’inciliğe geriledi.

- Hedef: İhracat 500 milyar dolar olacak.

Sonuç: Kasım ayında İhracatçılar Birliği’nin açıklamasına göre ihracat miktarı 231.2 milyar dolarda kaldı.

- Hedef: Dış ticaret hacmi 1 trilyon dolar olacak.

Sonuç: Ticaret Bakanlığı’nın kasım ayı verilerine göre dış ticaret hacmi 562 milyar 347 milyon dolar.

- Hedef: Çalışan nüfusumuzun sayısını 30 milyon olacak.

Sonuç: Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 12 Aralık tarihli açıklamasına göre istihdam edilen yurttaş sayısı 31 milyon 595 bin oldu.

 

İŞSİZLİK AZALMADI

- Hedef: İşsizlik yüzde 5 seviyelerine gerileyecek.

Sonuç: Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 12 Aralık tarihli açıklamasına göre işsizlik oranı 9.9, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 10.2 oldu.

- Hedef: Ortaöğretimde yüzde 100 okullaşmaya ulaşacağız.

Sonuç: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 26 Aralık 2022’de yapılan açıklamaya göre ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 95.06 oldu.

- Hedef: 2023 yılına kadar bütün vatandaşlarımız geniş bant internet erişimine sahip olacak.

Sonuç: İnternet hız testi ölçüm platformu Speedtest verilerine göre Türkiye, mobil internet hız sıralamasında 62. sırada, sabit internet hız sıralamasında ise 103. sırada.

 - Hedef: Demokratikleşme adımlarını sürdüreceğiz özgürlükleri ilerleteceğiz. Yeni bir anayasa ile geleceği kucaklayacağız.

Sonuç: 16 Nisan 2017 yılında yapılan ve mühürsüz oyların da sayıldığı seçimle Başkanlık Sistemine geçildi. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin yerini “Cumhurbaşkanı siyasî kararları verme konusunda tek yetkilidir. Bakanların hiçbir siyasî yetkisi ve meclise karşı sorumluluğu yoktur” anlayışı aldı.

- Hedef: 2023’te Türkiye nüfusu 82 milyona ulaşan bir ülke olacak.

Sonuç: Türkiye nüfusu 2022 yılında 84.680.273 olurken bununla beraber kayıtlı ve kayıt dışı yaklaşık 10 milyon sığınmacının da Türkiye’de yaşadığı belirtiliyor.

- Hedef: 2023 yılında Türkiye’nin milli gelirini 2 trilyon dolar seviyesinde görmek istiyoruz.

Sonuç: TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 2022’de gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) 806.8 milyar dolar oldu.

 

AdminAdmin