GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-02-2023 17:18   Güncelleme : 02-02-2023 10:57

HENDEK BELEDİYESİNDE MAAŞLI GAZETECİ VAR MI?

ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI. Meclis üyesi Aziz Koç’un gazetecilere verilen reklam ücreti ve maaşlı gazeteci var mı? Sorusu meclis gündeminin önüne geçti. Meclis başkanı, gazetecilerle karşılıklı fayda ( payda) kapsamında çalıştıklarını söyledi.

HENDEK BELEDİYESİNDE MAAŞLI GAZETECİ VAR MI?

Hendek Belediyesi AK Parti meclis üyesi Aziz Koç, meclis öncesinde meclis başkanı tarafından kendisine söz verilmesi üzerine  sorular yöneltti.  Soruların biri de ilçe gündeminin ilk sırasında yer alan GAZETECİLERE VERİLEN REKLAM ÜCRETİ VEYA MAAŞLI GAZETECİ VAR MI? Sorusu…

BASIN DEMOKRASİNİN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR

Meclis üyesinden gelen soruyu yanıtlayan meclis başkanı Turgut Babaoğlu; “Bizler Hendek Belediyesi olarak,yaşamımızın,hayatın vazgeçilmezi, tabiki yaptığımız işleri anlatacağımız, halka duyuracağımız, vatandaşın da şikayetçi olduğu ya da talep ettiği konuların bizlere ulaştırılması açısından bakıldığında demokrasininde vazgeçilmez unsuru basındır. Bunlar yazılı, görsel gibi her alandaki basın bizim siyasetin, ticaretin her türlü imkanlarını kullanması gereken bir unsur. “

HER ŞEYİN BİR KARŞILIĞI VAR!

Babaoğlu; “ Biz de Hendek Belediyesi olarak yaptığımız işleri duyurmak, halkı bilinçlendirmek, yaptığımız hizmetlerin onlara daha doğru açıdan bildirilmesi adına basından istifade ediyoruz. Tabiki bu istifadeninde bir ekonomik karşılığı muhakkak  olmak zorunda. Onlarında kendi ofis giderleri, işletme giderleri, çalışan giderleri olan kurumlar, kuruluşlar. Dolayısı ile bizim ya da başka bir siyasetçinin ya da bir özel şirketin basınla ilişkisini karşılıklı fayda ( Payda)  ilişkisi ile faturalandırması kadar doğalda bir şey yok.”

MAAŞLI BASIN MENSUBUMUZ YOK, KARŞILIKLI ÇIKARLAR SÖZ KONUSU!!!

 Babaoğlu;  “Tabi ki bizim maaşlı bir basın mensubumuz yok. Her biriyle kendi çıkarlarımız, belediyenin menfaatleri doğrultusunda farklı oranda çalışmalarımız karşılıklı faturalaşmamız tabiki ülke genelinde, ilimiz ve ilçemiz genelindeki bazı kriter ve normlara göre gerçekleştirilmesi kadar doğal bir şey yok. Belediyemizde uygunsuz, usulsüz herhangi bir şeyde söz konusu değil. Burası yasal mevzuatlarla yönetilen bir kurum.” Diyerek cevapladı.

CEVAP TEYİDE MUHTAÇ

Doğal olarak soru eksik olunce verilen cevapta teyite muhtaç oluyor. Keşke soru bu şekilde değil de gazetecilere hangi reklam karşılığı hangi ödemeyi yaptınız, yapıyorsunuz? Şeklinde olsaydı…

ADAMINA GÖRE ÖDEME Mİ?

Belediyelerin özel günler, dini günler ve resmi günler dolayısı ile basına destek vermek amaçlı tanıtım ve reklam olarak verilebilmesi mazur görülürken, başkanın ifade ettiği   (Her biriyle kendi çıkarlarımız, belediyenin menfaatleri doğrultusunda farklı oranda çalışmalarımız!) sözleri teyite muhtaç söylemler. Bu sözlerden anladığımız adamına göre ÖDEME!!!

Zira, yukarıda belirtilen tanıtım ve reklam giderlerinin dışında bir reklam ücreti ödenmesi geniş kapsamlı bir konu. Çünkü özel, dini ve resmi günler, açılışlar ve etkinlik duyuruları reklam kapsamında değerlendirilir.

KARŞILIKLI FAYDA! ( PAYDA) ???

Bunlarında sayısı bellidir ve bugünkü şartlarda belediye eski avukatının dile getirdiği gibi  üstü üstüne her ay periyodik olarak 3.000-3.500 TL rakamları  afaki rakamlardır. Meclis başkanı Babaoğlu, “Karşılıklı fayda! (Payda) ” derken  neleri kastetmiştir? İşte asıl açıklanması gereken bu faydanın ne olduğudur…

GAZETECİ HABERCİDİR, HABER YAPMASI ASLİ GÖREVİDİR

    Haber yapmak zaten bir gazetecinin en asli görevidir. Bu ister kişi bazında olsun ister kurum bazında olsun  kural budur. Yani haber karşılığı olarak bir ücret ödemesi yapılmaz. Tüm bunlar ortada iken bir gazeteciye aylık 3.000-3.500 TL  periyodik olarak reklam ücreti ödeniyor olması ( Belediye avukatının iddiasıdır) daha kapsamlı bir açıklamaya muhtaçtır.

 

 

AdminAdmin