YEREL
Giriş Tarihi : 21-10-2022 08:37   Güncelleme : 21-10-2022 15:28

FERRERO BULUNMAZ HİNT KUMAŞI MI?

SANAYİCİ, ÜRETİCİNİN HALİNDEN ANLAMAZ..NEREDE YERLİLİK VE MİLLİLİK? Bir dönem Sakarya Ticaret Borsası başkanlığını yapan Adem Sarı, Bülent Afyon ve Mustafa Genç önümüzdeki seçimlerde de başkanlık için aday olacaklarını açıkladı.

FERRERO BULUNMAZ HİNT KUMAŞI MI?

FERRERO OLMAZSA NE YAPACAĞIZ !!! ?

Sarı, basın mensupları ile bir araya geldi buradayaptığı değerlendirmede,  “Ferrero bir İtalyan firması. Türkiye'de üretilen fındığın yüzde 40'ını bu firma alıyor. Ferrero bu yıl iyi fiyat verdi. Ferrero olmazsa ne yapacağız. Devlet çok fındık alıyor. Ben ihracatçıyım. Fındığın maliyeti 15 lira.” !!!

LİSANSLI DEPO VE OKUL

Dönemi içerisinde Sakarya’ya 25 bin 800 tonluk tonluk Lisanslı Depoculuk A.Ş’yi  kurdu. Pandemi bize gösterdi ki ürün yetiştirmek, yetiştirilen ürünü sağlıklı bir şekilde korumak ve tüketiciye ulaştırmak önemli bir konu. Sarı yeni hedefinin ise Tarım Okulu kurmayı planladığını söyledi. Bunlar güzel şeyler ancak;

FERRERO BULUNMAZ HİNT KUMAŞI MI?

   Kendisi de  bir fındık tüccarı olarak yaptığı açıklamalar akıllara ziyan açıklama… Fındığın maliyetinin 15 TL olduğunu söyleyeceksin ardından Ferrero firmasını fındığa çok iyi fiyat verdiğini, fındık üreticisinin Ferrero firmasına haksızlık yaptığını açıklayacak Ferroli firmasının bulunmaz hint kumaşıymış gibi bir ağızla açıklama yapacaksın. Türk fındığının en büyük alıcısının Ferrero olduğundan bahisle Ferrero'yu savunacak, türk çiftçisi fındıkçıyı yapayalnız bırakacaksın!!!

ÜRETİCİ SÖMÜRÜLÜYOR KİM DUR DİYECEK?

   Evet…Kendi geleceğini çok iyi öngören Ferrero firmasının örnek fındık tarlaları oluşturmak ve buralarda kendi gübre, ilaç ,tahlil vs. gibi ürünlerini test ettiğini bilmemesi mümkün değil. Nerede Ziraat odaları keşke bunu sorgulayabilseydi… Kullanılan zehirli ziraat ilaçlarının kullanımının yasaklanmasına öncülük edebilseydi. Önden çiftçiye para ödeyip çiftçi dostuymuş gibi görünen Ferroli firmasının aslında Türk fındıkçısına iyilik görüntüsü altında onları hegomonyası altına alarak sömürmesinin önüne geçebilseydi.

AMERİKA’YI YENİDEN KEŞFETMEYE GEREK YOK

   Bölgemizde dönüm başına 160 kilo fındık alındığını bunu yaptıkları çalışmalar ile dönüm başında 600 kiloya çıkartmalarının mücadelesi yaptığını vurgulayan Sarı, ne yazık ki Amerika’yı yeniden keşfetmenin hesplarını yapıyor. Zira böyle olmasaydı kendi ilçesinde bazı fındık üreticilerinin konuya hassasiyetle eğilip, işin uzmanlarından ücreti mukabilinde bilgi satın alarak, diğer girdilerin nasıl ve ne şekilde kullanılacağını ilmi olarak tarlasında uygulaması neticesinde şimdiden dönüm başına 650-700 kilo ürüne erişildiğini bilebilseydi…

FINDIK MİLLİ VE STRATEJİK ÜRÜN

   Sarı, keşke fındığın türk tarımı için stratejik bir ürün olduğunun farkına varabilip, üretimde ve pazarlamada oluşan eksiklikleri giderilmesi için çalışmalara ağırlık verebilseydi. Dünya fındık üretiminin %75’ini üreten ülkemizdeki fındığın fiyatının belirlenmesinde Ferrero ve onun gibi firmaların fiyat belirlemesinden çok üreticinin bu fiyatı belirlemesine katkı sunabilseydi…

İŞLEYİPTE SATALIM DAHA ÇOK KAZANALIM

Şu bir gerçek ki her ne kadar Amerika, İtalya, İspanya, yunanistan gibi ülkelerde de fındık üretimi yapılıyor olsa da fındıkta en büyük söz sahibi Türkiyedir.  Keşke bu stratejik ürünü ürettikleri maullerde kullanan yabancıların ucuza alıp katma değerli olarak piyasaya sunmalarının karşısında benzer uygulamaları hayata geçirip Türk fındık üreticisinin daha fazla kazanç sağlamasının önünü açabilseydi. Bilinen bir gerçek ise Türk fındığının % 91’ini AB ülkeleri ithal ediyor.

FİYATI TÜCCAR DEĞİL ÜRETİCİ BELİRLESİN

Sarı, Fındığın borsasını Almanya’da değil Türkiye’de oluşmasının çalışmalarını yaparak ülkemizin elini güçlendirebilseydi.

Yoksa, Ferrero firmasının çok ürün alıyor, onu küstürmeyelim babındaki konuşmaları bize bir şey kazandırmıyor. Üreten biz kazanan onlar oluyor, Türk fındık üreticisi bunu hak ediyor mu? Sarı, bu soruların cevabını verebilmeli.

BİRİ MALİYET HESABINI KALEM KALEM YAPIYOR DİĞERİ MALİYETİN 15 TL OLDUĞUNU SÖYLÜYOR!!!

Hülasa, Türkiye Fındık Üreticileri Derneği başkanı İsmail Albayrak  girdi fiyatlarını ardı sıra sıralayıp,” Mazot yüzde 350, gübre yüzde 300, tarımsal ilaçlar yüzde 400, yevmiye yüzde 50, ot biçme yevmiyesi yüzde 70, patoz ücreti ise yüzde 200 arttı. Açıklanan 54 liralık ücretin ancak üretim maliyetine denk geliyor” dedi.

Albayrak, “Rekolteyi yüksek gösteriyorlar, fiyatı alçakta tutuyorlar. Fiyat artışı yüzde 100 görünüyor ama fındık üretim maliyetleri yüzde 300 artmış durumda. Açıklanan fiyatın hiçbir anlamı yok. Üreticinin yanında hiçbir örgüt yok. Verilen fiyat üreticiyi bahçeden uzaklaştırmak dışında hiçbir işe yaramaz. Açıklanan fiyat sadece Avrupa’da değeri 8 dolar (144 lira) olan fındığı pazarlayan bir avuç tefeci tüccarı memnun eder”sözleri ile  fındık maliyetinin yüksekliğinden dem vururken,

FERRERO'NUN PERSONELİ MİSİN BORSA BAŞKANI MI?

 Sakarya Ticaret Borsası Başkanı  Sarı’nın “FINDIK MALİYETİ 15.00 TL, FERRERO  İYİ FİYAT VERDİ!” demesinin perde arkasında neler yatmaktadır?

Ne yani Ferrero fındık almazsa dükkanı mı kapatalım???

AdminAdmin