YEREL
Giriş Tarihi : 12-09-2022 15:40   Güncelleme : 12-09-2022 18:22

DİKBAYIR TOPU ÇATALA TAKTI!

Cumhur İttifakının Sakarya milletvekilleri ilçenin birinci gündem maddesi olan Hendek Anadolu Lisesinin yıkılması kararı karşısında seslerini çıkartmak bir yana yok hükmünde görmeleri karşısında arayışlarını devam ettiren öğrenci ve velilere İYİ Partinin Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır sahip çıktı.

DİKBAYIR TOPU ÇATALA TAKTI!

BERABER ISLANACAĞIZ YAĞAN YAĞMURDA!

Yağan yağmura rağmen  kendisine teklif edilen şemsiye tutalım önerisini geri çeviren vekil Dikbayır,  “ben bu halkın içinden geldim, onların ıslandığı yerde benim şemsiye altında konuşmam bana yakışmaz” diyerek  okul önünde yaptığı basın açıklmasını yağmur altında gerçekleştirdi.

İYİ Parti Milletvekili Ümit Dikbayır yağmur altında yaptığı basın açıklmasında;  “yapılan hatalarda ya da rant hesaplarında bugün bu 670 öğrenci şehir merkezi okulundan Yenimahalledeki okula gönderildi. O okulun öğrenci ve velileri haklı olarak bunu kabul etmediler. Dedilerki eğer o okulun öğrencileri buraya gelirlerse biz burda ikili eğitim sistemine geçeceğiz diyerek kabul etmediler. Şimdi de bu okulun öğrencilerini ilçenin uzak bölgesindeki başka bir okuluna gönderdiler. Benzer durum orada da mevcut. Oranın öğrencileri de  velileri de bu durumdan rahatsızlar. Onlarda haklı çünkü bu öğrenciler oraya gittiği zaman orada ikili eğitime geçilecek ve sabahçı öğlenci durumu olacak. Bu öğrencilerimizin bir çoğu kız çocuğu ve bu öğrencilerimizin büyük çoğunluğu köylerden geliyor. Kışın hava karardığında böyle tenha ortamlarda eğitim görmek istemiyorlar ve haklılar. “ diyerek Milli Eğitim Bakanına seslendi.

2 AYRI HASARSIZ RAPORU OLAN OKUL NEDEN YIKILIR?

Dikbayır; “ sayın Milli Eğitim Bakanı, sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı, Sakarya valisine, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürüne ve Hendek Belediye Başkanına:

-BU OKULU NEDEN YIKIYORSUNUZ? Eğer bu okul hasarlı ise 20 yıldır niye beklediniz? Eğer bu okulun hasarı yoksa, ki 2 adet HASARSIZ raporu var, NEDEN YIKIYORSUNUZ?

-BURDA BİR RANT PEŞİNDEMİSİNİZ? Yoksa başka bir şeyin derdinde misiniz? Bunu anlamak mümkün değil.

-MADEN BU OKULU YIKACAKTINIZ bu çocuklarımıza yeni bir okul inşa etmeden bu evlatlarımızı bu okula nasıl gönderirsiniz?” sorularını yöneltti.

BU YANLIŞ UYGULAMAYI DERHAL DURDURUN

Sakarya’nın ihracaatta 9.cu,Türkiye ekonomisine katkıda 16.cı, eğitimde ise 45.ci sırada bir şehir. Siz sakaryanın eğitim sistemine daha ne yapmak istiyorsunuz bunu anlamak mümkün değil. Şimdi ben burada hem öğrencilerimiz hem  velilerimiz  hem de vatandaşlarımız adına hem Milli Eğitim Bakanına, hem Çevre Şehircilik Bakanına hem de Sakarya valimize burdan son bir uyarı yapmak istiyorum. Bu yanlış uygulamayı derhal sonlandırın” sözleri basın açıklamasına katılan öğrenci, öğrenci velileri ve vatandaşlar tarafından alkışlarla destek buldu. 

YAPTIĞINIZ HATALARDAN DOLAYI SİZİ TOPRAK KABUL ETMEYECEK.

Açıklamasına devam eden Dikbayır, “ eğitim sistemine yaptığını kötülükler, eğitim siteminde yaptığınız hatalar bizi 100 yıl öncesine götürdü. Bundan 100 yıl önce  saray eşrafı okurdu halk okuyamazdı, şimdi de mevcut iktidarın yandaşları zengin çocukları okuyabiliyor bu çocuklarımız okuyamıyorlar. Yaptığınız bu hatalar, yaptığınız bu beceriksizlikler, bakın sizi toprak kabul etmez buradan söylüyorum. Bu çocukların hayalleri ile oynuyorsunuz. “ diyerek sözü Hendek Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrencilere verirken ,  “şimdi bu okulun asıl sahipleri konuşacak” diyerek mikrofonu öğrenci ve velilere verdi.   Mikrofonu alan öğrenci ve veliler yaşadıkları mağduriyetleri ağlayarak anlatmaları ve anlatılanlara şahitlik edenler alkışlarka öğrencilere destek vermeleri dikkat çekti.

YIKILACAK OKULA GEÇEN YIL MASRAF YAPILDI

 Mikrofona konuşan bir öğrenci velisi de konuşmasında; “okulumuza geçen yıl kalorifer teşkilatı için 1,5 milyon lira masraf yapıldı. Mademki okul hasarlıydı, yıkılacaktı bu masraf neden yapıldı?” Sözü sanırım yıkım kararının arkasına ışık tuttu.

Mikrofonu tekrardan alan milletvekili Dikbayır; “ bu öğrencilerimizin bu saatte derslerinde olmaları gerekirken burada yağmur altında yaşadıklarını anlatıp çare arıyorlar. Şapkayı önünüze koyun ve utanın” diyerek yetkililere seslendi.

BABAOĞLU, OKULUN YIKILACAĞI BİLGİSİNİ ÖĞRENCİLERDEN ÖĞRENMİŞ!

Öğrenci ve öğrenci velileri ile toplantı yapan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun; “ bende okulun yıkılacağı bilgisini hem vallahi hem billahi öğrencilerden öğrendim” sözüne ne diyorsunuz? Şeklinde gelen bir soruyuda cevaplayan vekil; “ bakın ben bu okul yıkılmasın demiyorum. Kimsede bunu demiyor. Veliler diyor ki bize okul yapmadan bizi oraya buraya göndermesinler. Evet bu okul yıkılabilir” diyen,

DEPREM RİSKİ VARSA  BU OKUL 20 YILDIR NEDEN AYAKTA?

 Vekil Dikbayır “ bu okul eğer deprem riski varsa yıkılabilir. Deprem riskini ve kentsel dönüşümü Sakarya’da en çok konuşan milletvekiliyim. Eğer burada deprem riski varsaydı 20 senedir bu okul neden ayakta? Tekrar söylüyorum bu okul yıkılabilir. Yerine Hendek halkının faydalanabileceği, yaşam merkezi yapılır, park yapılır bunların hiç birine karşı değiliz. “ dedi.

O KOLTUKTA OTURMAYACAKSIN!

 Dikbayır; “ artık vatandaşla dalga geçmeyi bıraksınlar. “ diyerek yıkım kararının çok zamandır alınmış olduğuna vurgu yaparak; “ 2022 Mart ayında burası Kent Konseyinde görüşüldü. Belediye başkanının söyledikleri ortadadır, bu vatandaşa da söyledikleri ortadadır.  Ne demek ben vatandaştan sonra duydum? O zaman o koltukta oturmayacaksın. Eğer sen bu okulun yıkım kararını vatandaştan öğreniyorsan o kultukta oturmayacaksın. Orada oturmaya hakkın yok” diyerek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’na seslendi.

Bir şehri yönetmenin ciddiyet istediğine dikkat çeken vekil Dikbayır; “ herkesi ciddiyete davet ediyorum” diye konuştu.

Vekil Dikbayır kendisine sorulan, “ okulun yıkım kararında ilçe Milli Eğitim Müdürünün bir sorumluluğu yok mu?” sorusuna da “ il ve ilçe Milli Eğitim Müdürü okulların hepsinden sorumludur. Tabiki bunların yukarıya doğru bilgiler vermeleri gerekir. Ama yukarıda  ne plan proje yapıyorlar önümüzdeki günlerde göreceğiz ve takipçisi olacaklarının” sözünü verdi.

VERDİKLERİ SÖZLERİ  YERİNE GETİRMEDİLER BU VATANDAŞ  SİZE NASIL GÜVENSİN?

Vakil Dikbayır; “ vatandaş nasıl güvensin? Yıllardır söz verdikleri Fen Lisesini Hendek’e yapamadılar. İnşaata başladıkları 4 okulu bitiremediler. ( Ziya Gökalp, Soğuksu, Dikmen ve fan Lisesi) Şimdi bu vatandaş nasıl güvensin? Doğal olarak burada yağmur altında haklarını savunmaya çalışıyorlar. Talebimiz budur” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

AdminAdmin