GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2022 10:27   Güncelleme : 30-11-2022 10:28

BU SORUNUN BİR CEVABI OLMALI…

Belediye Zabıtası kurumun resmi üniformalı memuru ya da işçisi olup İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Memur olarak çalışacakların KPSS’den yeterli puanı almak zorundadır. Zabıta , yerel yönetime bağlı, kamu düzeni ve halkın sağlığı için çalışan kişidir.

BU SORUNUN BİR CEVABI OLMALI…

24 SAAT STATÜSÜ

İlçemiz belediyesinde görev yapan Zabıtalara baktığımızda bazılarının sivil kıyafetler ile bazılarının şapkasız bir vaziyette bazılarının da sadece sırtında Zabıta yazan yeleklerle görev yaptıklarına şahit oluyoruz. Belediye zabıtası, hizmetin gereğine ve yoğunluğuna göre, imar, çevre, sağlık, trafik ve turizm gibi kısımlara ayrılabilir. Zabıtalar 24 saat statüsüne göre görev yaparlar.

SİVİL ELBİSE YA DA YELEK İLE ZABITA GÖREVİ YAPMAK!

-Belediye zabıta kuruluşunun amirleri ve bu kuruluşu denetim ve teftiş yetkisine sahip bulunanlar, belediye zabıta personelinin bu Yönetmelik hükümlerine uygun nitelikte giyinmelerini ve hareket etmelerini sağlamakla yükümlüdürler.

-Kıyafet, temsil edilen görevin şeref ve itibarına yakışır bir şekilde temiz ve bakımlı olmalıdır.

-Belediye zabıta personeline verilecek giyecek yardımı; yazlık, kışlık ve tören elbisesi olmak üzere ihtiyaca ve günün şartlarına göre 657 sayılı Kanunun 211 inci maddesi esas alınarak belediyece karşılanır. Yazlık ve kışlık elbise her yıl, tören elbisesi ise iki yılda bir verilir.

-Kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenmiş haller dışında kıyafet üzerine başka bir teçhizat veya madalya, rozet ve benzeri şeyleri takamaz.

Kanun ve yönetmeliklerle belirlenen zabıta kıyafeti kuralı ilçemizde neden uygulanmıyor, uygulanamıyor? Bu sorunun bir cevabı olmalı…

Kamuoyundaki iddialara göre mesele borç meselesi. Eğer sebep bu ise Hendek Belediyemiz adına incitici bir durum. Bu konuda belediye yetkililerince ypılacak bir açıklamaya ekranımız her zaman açıktır.

AdminAdmin