GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2023 15:35   Güncelleme : 16-01-2023 11:38

BU NASIL İHALE? BU NASIL YÖNETİM ANLAYIŞI?

HENDEK BELEDİYESİNİN TUTUM VE DAVRANIŞI AKIL ALIR GİBİ DEĞİL Kamu kurumu Hendek Belediyesi kendi tapusu üzerinde olan bir dinlenme tesisini ( Saat Kulesi Çay Bahçesi) ni ihale yöntemi ile kiraya çıkardı. İşyerini halen çalıştırmakta olan vatandaş ihaleye katılmazken İlçemizden bir istekli katıldı ve yaklaşık 5.500 TL civarında aylık ücret mukabilinde ihaleyi kazandı.

BU NASIL İHALE? BU NASIL YÖNETİM ANLAYIŞI?

İHALEYİ KAZANAN MAĞDUR

İhale tarihinden sonra yaklaşık 1,5 ay zaman geçmesine rağmen  işletmenin faal hale getirilmemesi üzerine ihaleyi kazanan iştirakçi ile CHP Hendek İlçe Başkanı Nihat Bayraktar'ında bulunduğu bir ortamda,  konuştuğumuzda şaşkınlığımız bir kat daha arttı. Niçin artmasın ki? Gelin, ihale aşaması sonrasındaki gelişmeleri birlikte dinleyelim.

150 BİN TL

İhaleyi alan vatandaş, “ abi ihaleyi kazandım ama işyerini teslim alamadım çünkü işyerini işleten önceki işyeri sahibi benden 150 bin Tl ücret istedi!!!”

Bu nasıl olur? Dediğimizde anlatmaya başladı:

 “ Devir için işyeri sahibine gittiğimizde işyeri sahibi bize çalıştırdığı Saat Cafe’nin su, elektrik ve doğalgazını kendisi bağlatmış. Bunlardan ötürü benden yaptığı masraflar karşılığında 150 bin Tl istedi”

Bizde bunun üzerine kendisine; “ sizin muhatabınız işyerini çalıştıran vatandaş değil Hendek Belediyesi” dediğimizde daha ilginç bir söylemle karşılaştık!

MASRAFI BİZ YAPMIŞ OLSAK BU BEDELLE KİRAYA VERİR MİYİZ?

 “ Abi belediye başkan yardımcısına gittim, durumu anlattım. Bana söylediği;   “biz belediye olarak oranın elektrik, su ve doğalgazını bağlatmış olsak bu fiyata kiraya verir miyiz!!!???” dediğini söyledi.

Şimdi tekarar bir düşünelim…

Bina belediyenin, kiraya veren kurum belediye ama  su, elektrik ve doğalgaz işletmeyi çalıştıran tarafından yaptırılmış. Doğru bir bakış açısı ile işletme sahibi bu masrafı yapmış ise bunu da kira bedelinden düşmesi gerekir. Hadi diyelim ki düşmedi.

SORUMLULUK HENDEK BELEDİYESİNİN

Kiraya veren kurum işletme sahasını ihaleyi kazanan kişiye kılçıksız teslim etmekle mükelleftir. Kaldı ki bir çok kamu kurumu bu tür kendisine ait işyerlerini kiraya çıkardığında  devretme yetkisi vermiyor.  Burada bir sorun varsa muhatabı Hendek Belediyesi’dir. İhaleyi kazanan kişinin sorunu değil. Hele hele belediye başkan yardımcısının bu şekilde bir vevap vermesi  devlet işleyişine aykırı bir durum.

BU NASIL KİRALAMA???

Hülasa sonuç olarak  işyerini halen çalıştıran kişi de mağdur, işyerini ihale ile kazanan vatandaşta…Bu mağduriyeti giderecek olan da işyerini  ihaleye çıkartarak kiraya veren HENDEK BELEDİYESİ’dir…

AdminAdmin