YEREL
Giriş Tarihi : 07-10-2022 18:08   Güncelleme : 09-10-2022 11:10

BELEDİYE ALDIĞI BEDELİN FİŞİNİ VATANDAŞA NİÇİN VERMEZ? VERGİ KANUNUNA GÖRE BU SUÇ TEŞKİL ETMİYOR MU?

Merhum başbakan Turgut Özal yaşamımıza bu sloganı getirmişti ve bizlerde sayesinde ezberlemiştik.

BELEDİYE ALDIĞI BEDELİN FİŞİNİ VATANDAŞA NİÇİN VERMEZ? VERGİ KANUNUNA GÖRE BU SUÇ TEŞKİL ETMİYOR MU?

BİR ALIŞVERİŞ BİR FİŞ…

 Evet işte bu slogan küçükten büyüğümüze, yaşlımızdan gencimize dilimize pelesenk olmuş ve her alışverişimizde mutlaka fişimizi alıyorduk. Tabi bunun getirisi de ALDIĞINIZ HER FİŞ  SİZE HİZMET OLARAK GERİYE DÖNER  sloganı ile tamamlanmıştı.

Bu sayede devletimizin yapılan halışverişten haberdar olmakta, ödenen KDV’ler devletimizin kasasına girmekte idi.

Bugün bir telefon aldık , adı bizde mahfuz olan vatandaşımız şikayetini dile getirip yetkililerden bu sorunun bizim aracılığımız ile cevabını istiyordu:

ÖDEDİĞİM PARANIN İSTEMEME RAĞMEN BANA FİŞİ VERİLMİYOR!

 Durum bununla kalsa iyi, telefondaki kişi şikayetini şöyle aktardı: Ben 2. OSB’de ( X) bir fabrikada çalışıyorum. Gün içerisinde değişik plakalı şirketimize kiralık araçlar ile ilçe merkezine gidiyorum. Bazı günler  6-7 kez ve her gittiğimde de aracı Hendek Belediyesinin işletmesinde bulunan OTOPARKA  bırakıyorum. Bazen 5 bazen 10 ve bazende daha üstünde bir parayı PARK ÜCRETİ olarak ödüyorum. Çıkışta ödediğim bedelin fişini istediğimde FİŞ VEREMİYORUZ! Oluyor…

FİŞ VERMEMEK YASAL MI?

Bu durumda ben ödediğim park ücretini çalıştığım fabrika yönetiminden tahsil edemiyorum çünkü elimde evrakım yok, ödediğim park ücretini İBRA edemiyorum ve bu ücret benim cebimden çıkıyor.Bu durumda vatandaşın mağduriyetini kim giderecek?

Bir kamu kurumu topladığı ücret bedelinin vatandaşa fişini vermekle YÜKÜM LÜ MÜ DEĞİL Mİ?

Alınan ücretin fişi verilmediğine göre devlet hazinesinin kasasına gitmesi gereken para hangi kasaya gidiyor?

Bizde bu şikayetler üzerine otopark laanındaki gişe görevlisine, “ ALDIĞINIZ OTOPARK ÜCRETİ KARŞISINDA VATANDAŞA FİŞ VERİYOR MUSUNUIZ? Dediğimizde  fiş veremediklerini, bunun kendilerinde  değil idarenin sorumluluğunda olduğunu söylediler. Günde yüzlerce aracın giriş çıkış yaparak ödediği ücret miktarı nedir? Toplanan ücretin bırakın ana parasını oluşturduğu KDV’si nedir?

Peki, bizde  kamu kurumu olan HENDEK BELEDİYESİ yetkililerinden vatandaşın bu sorusuna CEVAP  bekliyoruz…

AdminAdmin