SİYASET
Giriş Tarihi : 28-11-2022 16:51   Güncelleme : 29-11-2022 10:01

BAYINDIR: " DEPREMİN MERKEZ ÜSSÜ YA HENDEK İLÇEMİZ OLSAYDI?"

HENDEK BELEDİYESİ SINIFTA KALDI İYİ Parti Hendek İlçe Başkanı Fatih Bayındır gazetemizi ziyaret etti. Gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Bayındır, Hendek Belediyesi'nin yakın zaman önce yaşadığımız Gölyaka depreminde sınıfta kaldığını söyledi. Bayındır yaptığı açıklamasında; "Yakın zaman önce Düzce ili Gölyaka merkezli 5.9 şiddetinde sabaha karşı 04.08 sularında meydana gelen deprem hepimizi etkiledi. Merkez üssüne yakın olmamız nedeni ile Hendek ilçesi olarak depremi daha fazla hissettik." dedi.

BAYINDIR:

KRİZ MASASININ KURULAMAMIŞ OLMASI YÖNETİMİN BASİRETSİZLİĞİDİR

Devlet yetkilileri Gölyaka ilçesine TIR araç ile KRİZ merkezi oluşturularak vatandaşlara devletin şefkatli ellerini uzattılar. Merkez üssü Gölyaka ilçesinde depremin üzerinden 48 saat geçmeden ilçe genelinde başta iletişim olmak üzere, enerji, doğalgaz ve isale hatlarında meydana gelen problemler ivedilikle çözülmüş ve hiçbir sorun kalmadığı hayatın normal akışında devam ettiği kamuoyu ile paylaşıldı.

HALK PANİK, KORKU VE ÇARESİZLİKLE SOKAKLARDA SABAHLADI

Peki tüm bunlar yaşanırken ilçemiz Hendeği mercek altına yatırdığımızda insanlarımız korku, panik, endişe ve çaresizlikle sokaklarda sabahladıklarına şahitlik ettik.

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DEPREM ÇALIŞMASI ZARURETTİR

İlçemiz yerel yönetimi göreve geldiğinden günümüze kadar yaklaşık 4 yıla yakın zaman oldu. İlçemizin Anadolu Fay Hattı üzerinde olduğundan bahisle depreme karşı çok daha duyarlı olmamızın önemini söylemleri ile dile getirmiş konuya önem addettiğini  kamuoyu ile  defaatle paylaşarak depereme hazırlıklı olduğumuzu deklare etmişti.

BİR UYARIYI BİLE YAPMAYI ÖNGÖREMEDİLER

 Ne yazıkki merkez üssü Gölyaka olan ilçemize de kuş uçuşu 15 km civarında olan bölgede meydana gelen deprem sonrası ilçemizde bir DEPREM KRİZ masasının oluşturulmadığını,  isale hatlarımızda toprak katmanlarındaki hareketlikle bulanarak içilemez bir hal alacağı bu durumun belki 1-2 gün devam edebileceğini ön görememişler , hoparlörler üzerinden vatandaşlarımızla bilgi paylaşımı yapılmamış bunun tabi sonucu olarak sularımız kesilmiş, bazı esnaflarımız su olmamasından kaynaklı işyerlerini açamamışlardır. Varlık içerisinde yokluk çekmemizin nedeni vizyon eksikliğidir.

TOPLANMA YERLERİ NERESİ BELLİ DEĞİL

Diğer bir husus ise  deprem toplanma alanlarının konumu, kroki ve mesafeleri  hakkında vatandaşlar bihaberdirler. Olağanüstü durum karşısında vatandaşlarımızın ulaşabilecekleri iletişim numarasından da bihaberdirler.

DEPREME HAZIRLIKSIZ OLDUĞUMUZ GÜN GİBİ AŞİKAR

Yaşanabilecek deprem afetinin  ilçemizde nasıl sonuçlara yol açacağı bilinmezliğini korumaktadır. Yaşadığımız depremin bir an merkez üssünün Hendek olduğunu düşündüğümüzde  ilçemiz yerel yönetiminin depreme hazırlıklı olmadığı gün gibi aşikar. Buradan yerel yönetime uyarıda bulunuyoruz: 

HALKIMIZIN YEREL İDAREYE GÜVENİ SEKTEYE UĞRATILDI

“İvedilikle ilçemizdeki deprem toplanma alanı konum bilgileri halkımızın anlayacağı şekilde gerek sesli gerekse görsel olarak kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Yerel yönetimde bu tür  olağanüstü durumlarda görev alacak olan personelin eğitimi önem arzetmektedir. Halkın yaşanabilecek olağanüstü durumda yerel idare yetkililerine olan güven duygusu sekteye uğratılmıştır. Yerel yönetimin bu konuya odaklanmasını, vatandaşları bilgilendirmesini diliyor ve arzu ediyoruz.

AdminAdmin