YEREL
Giriş Tarihi : 15-10-2022 18:08   Güncelleme : 18-10-2022 12:11

ADI KARADENİZ, MUTFAK ANTEP!

Dernekçilik adı altında yapılan Hendek Karadeniz Havalisi Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 1. Kültür Sanat Festivali törenle başladı, 14 Ekim akşamı Bartın ili Amasra ilçesinde bir kömür ocağında meydana gelen Grizu patlaması sonrasında etkinlik sonlandırıldı.

ADI KARADENİZ, MUTFAK ANTEP!

İHTİYAÇ VAR MIYDI?

   İlçemizde hepimiz biliyoruz ki  zaten her yıl Aksu Çiğdem yaylası, Dikmen yaylası, Harmantepe yaylası, Hacıkışla yayla etkinlikleri yapılmaktadır. Ve bu yaylalara gidenler Karadeniz etnik kökenine sahip insanlar.  İlçemizde de 5 gün sürmesi planlanan sözde  etkinlik adı altında gerçekleşen organizasyonda gördük ki adı Karadeniz;  içeriği Gaziantep mutfağı ürünleri, Antep damağı.

HEKİME GİTMENİZE GEREK YOK!
   Hemen yanı başında Afyon sucuğu, Adıyaman kahvesi,Kütahya el sanatları gibi standlar açılmış, hele hele birde HER DERDE DEVA STANDI VAR Kİ evlere şenlik…Yani doktora, hekime,eczaneye gitmenize gerek yok!!!
   Ne pişirilen et, ne diğer mamuller kontrol altında. Sadece iki stant var onlardan birinde bir bayan kardeşimizin açtığı giyim eşya   reyonu birde  Fındık ve fındık ezmesi ve yan ürünlerinin sergilendiği bir stant. Onlardan alınan ücrette cabası… Hakkını yemeyelim birde Dikmen’i görsel olarak tanıtan bir stant…
SÜSLÜ SÖZCÜKLERİN ARKASINA SIĞINILMIŞ
   Oysa etkinlik açıklamasında yapılan konuşmalarda derneğin vizyonu güzel süslü sözcüklerle anlatıldı. Ama gerçek öyle mi? Hadi buradan soralım, Karadenizliler derneği kurulalı yıllar oluyor, kaç öğrenciye burs veriyor? Hangi mesleki projeye destek oldunuz, öncülük ettiniz? 
HAMSİ’SİZ KARADENİZ ETKİNLİĞİ!
    Adı Karadeniz festivali… Ya arkadaş Karadeniz etkinliği olurda, avlanma yasağı kalkmışken Hamsi olmadan olur mu? Bu perdenin görünen ön kısmı peki ya arka planı??? Bu tür işleri kendilerine meslek edinen bazı tüccarların oluşturduğu geçim yolu. Yani eskiden görmeye alışık olduğumuz panayır misali, sadece BUL KARAYI AL PARAYI oyunu yok…
   İlçemizde düzenlenen bir etkinlik, ilçe esnafı yok… Varsa da organizasyonu yapan tüccarların insafına terk edilmiş. Adeta kimin eli kimin cebinde?
   Bu etkinlik bir etkinlikten çok ticarete dökülmüş şark kurnazlığı,birileri sosyal etkinliğe yardım ediyorum, birileri ben dernek olarak sosyal etkinlik düzenliyorum adı altında aslında zaten olmayan ilçedeki sıcak paranın ilçe dışın taşınması… Siftah yapmadan kapatan esnafa etkinlik adı altında darbe...
   Alel acele yapılan bu organizasyondaki eksiklikleri saysak sayfalar almaz. Bir ilçede etkinlik düzenleniyor, esnafın sahiplerinin görüşü alınmıyor olacak şey mi?   
   Kısaca bu kadarına değinelim yeter.
        
        

AdminAdmin