Güncel
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

T.C. SAKARYA VALİLİĞİ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ MESAJI Bilindiği üzere, 1992 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık günü Dünya Özürlüler Günü olarak kabul edilmiştir

T.C. SAKARYA VALİLİĞİ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren ve herkesin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Bir insanın engelli olması; onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmemektedir. Elbette sıkıntı ve zorluklar olacaktır; ancak her şeye rağmen yaşama sevinci hiçbir şekilde kaybedilmemelidir.

Hiç bir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Bir gün bizim de sakat kalabileceğimizi aklımızdan çıkarmadan, onlara yardımcı olalım. Türkiye’nin bir gerçeği olan engellilere sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Devletimiz engellilerin topluma kazandırılmasını, kişisel ve sosyal haklardan tam ve eşit ölçüde faydalanmalarını sağlamak amacıyla evrensel ölçülere paralel düzenlemeler getirmiş ve engelli vatandaşlarını sahiplenmiştir. Bunlardan bazılarını sayacak olursak; ilimizde 2013 yılı Kasım ayı itibariyle 3.408 kişiye 23.979.417,04.-TL evde bakım ücreti ödenmiş olup, 5005 kişiye Engelli Kimlik Kartı düzenlenmiştir. Yine; bugün itibariyle 1.876 çocuğumuz akranları ile aynı sınıfta kaynaştırma eğitimi alırken, 694 çocuğumuz da özel eğitim okullarında eğitim görmektedir. İlimizde 4 özel eğitim, 3 özel eğitim anaokulu, 81 özel eğitim sınıfı, 56 destek eğitim odası ve 1 hastane sınıfı aktif durumdadır. Bu okullarımızda 272 öğretmen görev yapmaktadır. Serdivan Nilüfer Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nin açılmasıyla birlikte, Türkiye de ilk defa Sakarya’da Özel Eğitim alanında anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve yaygın eğitimde aynı ilçe merkezinde “Kampüs” şeklinde eğitim veriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; “Dünya Özürlüler Günü”nün engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını ve engellilerin sorunlarına toplumsal duyarlılığın artması dileği ile herkesin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesini diler, Bu vesile ile bütün Sakaryalı Vatandaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Mustafa BÜYÜK

Vali