Güncel
Giriş Tarihi : 07-06-2022 13:39   Güncelleme : 10-06-2022 09:36

BAŞKAN AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARDI, BİZDEN KİMSE HİZMET BEKLEMESİN!!!

YÜRÜ BAŞKAN KİM TUTAR SENİ??? -DERSİME ÇOK İYİ ÇALIŞTIM!!! -HENDEKTE BİR TANE DAHİ YEMEK FABRİKASI YOK!!! - YAPTIĞIMIZ PARKIN SAKARYA’DA EMSALİ YOK!!! -15 DÖNÜM YER ALDIK AVRUPANIN EN GÜZEL BARINAĞINI YAPACAĞIZ -ESKİ YÖNETİMLER PARK YERİ-YEŞİL ALAN BIRAKMAMIŞLAR HEPSİ İNŞAATA DÖNÜŞMÜŞ -ULAŞIM PROBLEMİNİ TAMAMEN ÇÖZDÜK - HENDEKSPOR BU SENE LAYIK OLDUĞU ÜÇÜNCÜ LİGE ÇIKACAK!

BAŞKAN AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARDI,  BİZDEN KİMSE HİZMET BEKLEMESİN!!!

HENDEKİN HER SORUNUNU HER İHTİYACINI İYİ BİLİYORUM!

10 yıl ilçe başkanlığı yaptım. İlçeye yapılan, yapılmayan her bir sorunu çok iyi analiz ettik, dersimizi iyi çalıştık! 2014 seçimlerini kazanamadık ama işi yarıda bırakmadık aynı çalışmayı sürdürmeye devam ettik.

100 YILIN EN BÜYÜK FELAKETLERİ BENİM DÖNEMİME DENK GELDİ!

Bilmeyende dünya savaşları bu dönemde oldu sanabilir!!! Her dönemin kendi içinde muhakkakki bazı zorlukları vardır. Fakat ben 100 yılın en kötü döneminin, özellikle 2019-2024  yerel seçim sürcinde 100 yılın en kötü sürecini hem ülke genelinde hem dünya genelinde yaşanan savaşlar, pandemi , doğal afetler, iklim değişikliğinin verdiği sıkıntılar, yerelde de ülke olarak hükümetimizi ve biz belediyeleri çok olumsuz bir şekilde etkiledi. 

GELİRLERİMİZ DÜŞTÜ GİDERLERİMİZ ARTTI

Ben bütün bu söylemleri Büyükşehir başta olmak üzere  16 ilçe belediye başkanları adına söylüyorum. Gelirlerimiz düştü, giderlerimiz arttı. İller bankasından aldığımız gelirler halen aynı seviyede. Maaşlarımız ikiye katladı. Giderlerimizde hiçbir artış olmadığı gibi eriyor da. İmarla ilgili gelirimiz yok. Vatandaş bir dönem bize olan kirasını ödeyemedi. İnşaat yapacaklar, üretim yapacaklar ki bizde onlardan harçlar alıp kasamıza koyup onu hizmete dönüştüreceğiz.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

İklim değişikliği konusuna gelecek olursak, yağmur yağdı sel oluyor, bizde normalde yağmur yağar biter geçer, şimdi yağmur yağdığı zaman sel oldu. Kar yağdı, 15-20 santim yağar gider. Bu sene 1 metre kar yağdı. Dolayısı ile bunlar belediyenin hedeflerini, çalışma alanlarını otomatik etkiliyor. Hizmette istediğimiz performansı sergileyemiyoruz çünkü enerjini başka yerlere harcamak zorunda kalıyorsun.

DERT YANMIYORUZ, YÜKSÜNMÜYORUZ!

Benim üç yılda sedece sel ve afetlerden dolayı 30 milyon TL hasarım var. Bizim bir yıllık bütçemiz 70 milyon TL. Sonuçta dert yanmıyoruz, yüksünmüyoruz!!! Yapamadığımız bir şeylere bahane üretmiyoruz!!! Biz bunlara rağmen şunu dememiz lazımdı: Beni buradan izleyen başkan arkadaşlarım, “ya başkan doğru söylüyorsun” demelerini bekliyorum, diyorlardır da.

BAŞKAN AĞZINDAN BAKLAYI ÇIKARDI, BİZDEN KİMSE HİZMET BEKLEMESİN!!!

Bizim vatandaşın ya da basının karşısına çıkıp dememiz lazım olan; “  sevgili halkım büyük hedeflerle sizi hizmet yapmak için geldik, ancak yaşanan bu sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda  gelirlerimiz yarıya düştü giderlerimiz üçe dörde katlandı. Bizim şu beş yılda size yapacaklarımız sadece zorunlu hizmetlerinizi yapmak, bizden kimse kaldırım, yol, hizmet binası,araç vs. bir yenilik beklemesin. Bu beş yıl böyle geçecek!!!

BİZİM İŞİMİZ SORUN ÇÖZMEK, BİZİM İŞİMİZ BU! BU GÖREVE BUNUN İÇİN GELDİK

Biz tüm bu yaşananlara rağmen elimizdeki imkanları kısmende olsa hizmet üretmeye odaklandık. Kaynak üretmeye ve vatandaşımıza fayda sağlamaya çalışıyoruz. Sınırlı bir kaynağınız sınırsız bir talep var. Biz bunları bertaraf etmeye, sorunları çözmeye geldik bizim işimiz bu. Bu nedenle acil ve öncelikli alanlara müdahale edip vatandaşımızın nefes almasını sağlamaya çalışıyoruz. İşte yöneticilik burada devreye giriyor.

ESKİ YÖNETİM YEŞİL ALAN PARK YERİ BIRAKMAMIŞ, BIRAKILAN YERLER İNŞAATA DÖNÜŞMÜŞ!

Çok şükür bugün yol, otopark, ulaşım problemi olmayan il yada ilçe yok. Nüfusun ve araç sayısının sürekli arttığı bir ortamda ihtiyaçlar değişti. İlçemizde 35 bin araç var  nüfusumuz 100 bine dayandı. Hendekte yeni açılan yollar!!! Otopark ihtiyacının olduğu düşünüldüğünde otopark alanları bırakılmamış. Parkla, yeşil alanlar inşaata dönüşmüş.

MERKEZE YAKIN BÜTÜN YOLLARI ANCAK İKİ ARACIN GEÇECEĞİ ŞEKLİYLE DARALTTIK. ULAŞIMLA İLGİLİ BİR SIKINTIMIZ YOK!

Elimizdeki mevcut yollar için arkadaşlarımızla kafa patlattık. Mevcut yollarımızı ölçtük, bunlar araç trafiğine ne kadar uygun, merkeze yakın bütün mahallelerimizdeki yolları iki aracın geçeceği, kaldırımları da yollara yanaştırarak  içerisinde cep parklar oluşturduk. Bu sayede trafik sorununu ortadan kaldırdık. Parklanmanın ve trafik akışının rahatladığı bir alan oluşturduk. İlçede ulaşımla ilgili bir sıkıntımız yok!!!

KURUMLARLA HİÇ BİR SIKINTIMIZ YOK

 Belediyenin ilçede bulunan hiçbir resmi kurumla iletişim eksikliğimiz yok  üç yıldır da  gerek devlet, gerek büyükşehir gerekse özel sektörle hiçbir sorun yaşamadık. Gayet uyumlu bir şekilde çalışıyoruz.

GRUP YOLU DIŞINDAKİ ALANLARIN HEPSİ BİZE AİT, BÜYÜKŞEHİRE AİT YOLLARDA ASFALTLADIĞIM ÇOK YER VAR

Büyükşehirin Hendekte bir iş alanı var. Cenaze hizmetlerine büyükşehir bakar, su ve alt yapı işlerine büyükşehir bakar, ulaşım hizmetleri büyükşehirin, grup yolu olarak tabir ettiğimiz bütün yolların onarım ve bakımını büyükşehir yapar, biz ise kendimize düşen alanları yanı grup yolu dışındaki alanların hepsi bize ait. Ben büyükşehirin yönetiminde olup onların görev alanında olan yollardaki eksiklikleri giderip asfaltladığım çok yer var.

YAŞA BAŞKAN KİM TUTAR SENİ?  BÜYÜKŞEHİR 52 BİN TON, BEN 40 BİN TON ASFALT SERECEĞİM, İLÇEDE ASFALT SORUNU SON BULACAK!!!

Büüyükşehir ile aramızsa sorun yok. Büyükşehir bir hafta içerisinde ilçemize 52 bin ton sıcak asfaltı dökmeye başlayacak. Ben biliyordum bunu. Aramıza nifak sokımaya çalışıyorlar. Onlar 52 bin ton, ben de 30-40 bin ton yapacam ve ilçemizde asfaltlanma probleminin tamamı ortadan kalkacak.  

YAPTIĞIMIZ PARKIN SAKARYA’DA EMSALİ YOK!!!

Büyük mahallelerimizde konutlaşmadan kaynaklı çalışma sıkıntısı yaşandığını düşünen Babaoğlu, büyük mahallelerimizde parksız bir ortam vardı. 20 bin nüfuslu mahallem var benim. İnsanlar dışarıya çıkmayı özlemiş. İlçemiz Yenimahallede bir park yaptık. Alparslan Türkeş Parkı… Sakarya’da emsali yok!!! İlçede 5-6 tane park yaptık 10-15 tane daha yapmamız gerekiyor. Bir şey yapacam demek kolay, yapamadığınızda sıkıntı…

REKLAMA DÖNÜK PROJELER YAPMIYORUZ!

Biz Hendekte yapabileceklerimizle ilgili çalışma yapıyoruz! Şehrin nefes alacağı, acil ve öncelikli işlere vakit ayırıyoruz. Sosyal alanda eksiklerimiz çok fazla.  Benim reklamım olacak içi boş projeler yapmıyoruz. Örnek verecek olursam , HGM diye bir tesisimiz vardı.Bugüne kadar sadece düğün yapılırken kullanılan salon dılşında içerisinde yarıolimpik bir havuzda olsa kullanan kişi sayısı 10 yılda 500 bin kişi falan. Gençlik Spor Bakanlığı ile protokol yaparak kiraladık ve bugün orası bir ayda 6 bin insanın kullandığı alan haline geldi. Boş, kullanılmayan bir binayı kullanılır hale getirdik.

HENDEK’İN  ŞU ANDA DEV PROJELERE İHTİYACI YOK

Oksijen TV programına konuk olan Babaoğlu, Seçim beyannamesinde halka söz verdiği DEV PROJELER konusuna da değinerek, verilen sözlerden geri adım atarak; “ şu anda Hendeğin dev projelere ihtiyacı yok!!!” Çadırın bulunduğu alana bir bina yapıyoruz, kütüphanemiz yoktu , içerisinde nitelikli istihdam dediğimiz bir alan. Güzel bir bina kazandırıyoruz. 

EYLEMLER SÖYLEMLERLE UYUŞMUYOR…

( Bahse konu olan binanın inşaatında yaklaşık 9 aydır çalışma yapılmıyor ve atıl vaziyette bekliyor) ((Atatürk stadyumunda bulunan kapalı spor salonu neden yıkıldı?) Fakir fukaranın bila bedelsiz düğün, nişan, sünnet ve asker eğlentisi gibi etkinliklerini yapabildiği çadır neden yıkıldı?)

FEN LİSESİ

Fen Lisesinin yapılamsını garantiledik. Artık Hendek’te bir Fen Lisesi var. Temel alanını kazdık devlet büyüklerini davet edip yapımına başlayacağız.

HENDEKSPOR BU SENE LAYIK OLDUĞU ÜÇÜNCÜ LİGE ÇIKACAK!

 Takımı üçüncü lige çıkardık fakat bazı talihsizliklerden ve hatalarımızı da gördük. Sadece bizim hatamızdan dedğil. Ligin ve spor lobilerinin farkedemediğimiz bir dünyası varmış. ( Zamanında ilçemizin çocuğu menejer Ayhan Bal bu gerçekleri bağıra bağıra söylemesine rağmen nedendir bilinmez kulak tıkamıştınız ama şimdi gerçeklerle yüzleşince  işin ayırdına vardınız) İnşallah onu farkettik  BU SENE HENDEK SPOR BÖLGESEL AMATÖRDEN yine ait olduğu üçüncü lige çıkacak. Bunun çalışmalarını yaptık.

18 UYGULAMASINI 7-8 YERDE YAPTIM HİÇ BİR VATANDAŞIMIZDAN ŞİKAYET ALMADIM

Bünyemizde bulunan şantiyenin bir benzeri yok. İmar konusunda ise bugüne kadar bir çok vatandaşımız mağduriyetler yaşadılar. 1000’ne yakın problemi çözdük. Şu an hiç kimseyle mahkemelik değiliz. Gayet barış içerisinde sorunsuz bir şekilde problemlerimizi çözüyor, yeni imar planları açarak halkın ikrar ettiği 18 madde uygulamasını 7-8 yerde yaptım ve hiçbir vatandaşımıza mağduriyet yaşatmadım.

FARKINDAYIZ VE YANINDAYIZ SÖZÜNDEN NE ANLAMALIYIZ?  KİMSE ÇARESİZ DEĞİL ÇARENİZ BİZİZ!!!

 Biz Hendek’te bütün eksiklikleri ve problemleri biliyoruz. Her şeyin farkındayız. Biz bu işleri biliyoruz ve yapacağız. Kimse çaresiz değil çare biziz…

SAKARYA’DA BÖYLE BİR YEMEKHANE YOK! 1000  METREKARE YEMEKHANE YAPTIM!!!

İlçede her gün 500 kişinin evine sıcak yemek götürüyoruz!!! ( Geçmiş zaman değil şimdiki zaman modunda ifade ediyor)  Diyen Babaoğlu, Sakarya’da  örneği olmayan bir yemekhane yaklaşık 1000 metre kare alana sahip. Daha açılını yapmadım. Bugün istesen anında 5000 kişilik yemek çıkartırım. Bir kısım takviye ile 10 bin kişi…Buradan hem belediyenin personeline yemek veriyoruz hem organizedeki bir kısım fabrikalara yemek veriyoruz. Buradan elde ettiğimiz kazançla da fakire fukaraya , ihtiyaç sahiplerine , evlerine kadar götürüyoruz.

HENDEK’TE BİR TANE DAHİ YEMEK FABRİKASI YOK!!!

Hendekte 13 bin insanın çalıştığı fabrikalar var. İlçemizde bu fabrikalara hizmet eden BİR TANE DAHİ YEMEK FABRİKASI YOK!!! Hep dışarlardan geliyor. Bende bu eksiği gördüm, bizde 500 personel var, 500 de ihtiyaç sahibine yemek veriyoruz. Şu anki sayımla bile  belediye personeline ve ihtiyaç sahiplerine verdiğim yemeği bedavaya getiriyorum. Şu an itibarı ile dışarıya 1500 kişilik yemek veriyorum. Ben bu sayıyı 5 binlere çıkarttığımda daha çok insanımızın hizmet almasını sağlayacağım.

İLÇE ESNAFINA DESTEK DEĞİL KÖSTEK OLUYORSUNUZ

Amacım para kazanmak değil. Diyen  şehrülemine sormak isteriz:  ( Yeri gelmişken soralım, 62 yaşındayım ve Hendek’te yaşıyorum. İlçede birden fazla fazla yemek fabrikası olduğu halde  ilçede bir tane dahi yemek fabrikası yok demenin  ilçe gerçeklerinden ne kadar bihaber olduğunun  en güzel kanıtıdır.   Bunu anlamakta güçlük çekiyorum.

YEMEK FABRİKALARINA KAPAT MI DİYORSUNUZ? SAHİ SİZİN AMACINIZ NEDİR?

Şöyleki  belediyenin sadece sosyal medya sayfasından  Salı pazarı için yayınladığı , ilçemiz yerli esnafından alışveriş yapalım  demekle ilçe esnafına destek olunmuş olmuyor.  Belediyenin   ilçe esnafına katkı vereceği yerde, onların önünü açacağı yerde, ( Telelleşme hariç) onları ekonomik kıskaç içerisine sokmak, ticaretlerine darbe vurmak,  ilçe esnafı ile belediye imkanları ile rekabet etmeye girmek adeta onlara kapat demekle eş değerdir. Zira kalite, parasal değer yada hizmet noktasında her şeyi eşit dahi olsa  özel sektörün yemek ihtiyacını belediyenin kurumundan  temin etmesi önceliği olacaktır. Bu bilinirken yemekçilik işine girmenin anlamı daha farklı olmalı. Sahi burada güdülen esas amaç ne?  

NEDİR BU BÜYÜKŞEHİRLE HİZMET YARIŞINA GİRMEK?  KONU SOKAK HAYVANLARI!

Sokak hayvanları ile ben ve çocukların çok ilgiliyiz. Barınak benden önce vardı, ben bunu rehabilite ettim. Daha kullanışlı ve daha yaşanabilir hale getirdim. Personelini artırdım, temizliğini ve yaşanılır alanını biraz daha büyüttük. Bugün 800 adet canlıya bakıyoruz. Yaklaşık 15 bin metrekare yer aldık. Bu alana tamamen dünta standartlarında bir barınak inşa ediyoruz. Bir sene sonra buranın açılışını yaparız, ulusal basına da çıkar.

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Bu konu son günlerde tüm dünyanın önemli bir konusu. Sıfır atıkla başlayıp, atıkların ayrıştırılmasıyla devam eden ve bu atıkların bir kısmının ekonomiye bir kısmının enerjiye dönüştürülmesi projesidir. Sonrasında güneş enerjisi ile zaten devletimizinde bununla ilgili yatırım desteği var. Bugün belediyenin aylık enerji bedeli 400 bin Tl civarındadır. Bu güneş panellerini şimdi yerleştireceğiz. Kendi kullandığımız enerjinin tamamını ana sisteme aktardığımızda bizim faturamızdan bu düşecek. Yapılan yatırım 5 yılda kendi kendini amorti edecek.Bunun en yakın örneği 2. OSB’de üretim yapan Daıkın firmasıdır. Sakarya’da bu projeyi yapan belediye yok, biz ilk olacağız.

TOPLU KONUT PROJESİ VE KENTSEL DÖNÜŞÜM

KEMALİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI BİR HARABE HALİNDE ŞU ANDA ORAYI BEN DÜZELTİYORUM!!!

 Belediye başkanları Kentsel dönüşümün gerekli olduğunu düşünürler ama siyasetçiler kaygıdan dolayı yanaşmazlar.  Bendek önceki belediye başkanımız daha başlangıçta hata yaptı o yüzden ilçemiz Kemaliye Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm Alanı bir harabe durumunda. Şu anda ben orayı düzeltiyorum. Vatandaşlarımızın arzu ve beklentileri doğrultusunda o bölgeyi yenileyeceğiz. Bunun adına Kentsel Yenileme diyebiliriz. İlçede konut ihtiyacı var mı var…Bugün benim  vatandaşımın ödeyeceği imkanlarla ev yapma şansım yok. 200 bin liraya satmayı planladığımız konut bugün 800 bi TL oldu. ( Sanırım başkan unuttu, 200 bin TL değil 160 bin TL idi) Toplu konutu şu an erteledik ama yapacağız!!!

BELEDİYE PERSONEL SAYISI 426 , FAZLASIYLA YETERLİ

 Ben geldiğimde 476 kişi istihdam ediyordu. Şu anda emekliye ayrılan, kurum değiştiren, kendi istek ve arzularıyla işten ayrılanlar ve benimde birkaç tane çıkarttığım ile şu anda 426 kişi ile faaliyet gösteriyoruz. Bu ekip bu sayı fazlasıyla yeterli. Çalışma arkadaşlarımdan memnunum. İçimizde art niyetlilerimizde var ilişkilerimizi normalleştirmeye çalışıyoruz.

BAYRAKTEPE TESİSİ SAKARYA’DA! SEMBOL OLMUŞ BİR YER

Bayraktepe Sakarya’da sembol olmuş bir yer. Ali başkana teşekkür ediyorum. Bu tesisi ilçeye kazandırdığı için. İçerisinde 16 Türk bayrağının sembolize edildiği  ve ortalarında en yüksek yerde Türk Bayrağının olduğu güzel bir alan. (Bayrkatepede  16 Türk Bayrağı değil 16 Türk Devletlerinin ve bağımsızlıklarını kazanan Türki Cumhuriyetlerinin bayrakları dalganıyordu ama siz onları indirip yerlerine Türk Bayrakları asmak sureti ile farklı boyuta taşıdınız. Bayraktepe tesisi  değil Sakarya’nın değil ülkemizin tüm dünyada sembol olmuş bir alan. Google’ye sorduğunuzda dünyanın neresinde olursanız olun karşınıza Hendek Bayraktepe Tesisi gelir )  Sakarya’dan da görünen bir yer.  

Bazı problemler yaşanıyor bu problemleri ortadan kaldırmak adına yemekhaneyi alt kata alacağız. ( Müze nereye taşınacak belli değil. )

TURGUT BABAOĞLU OLMANIN AVANTAJI VAR MI!

Program yapımcısı Modoretör Ahmet Bağ  Babaoğlu’na, “ yıllardır siyasetin içindesiniz, ilçe başkanlıkları yaptınız, belediye başkanlığı seçimlerine girdiniz, çıktınız, Hendekteki bütün gelişmeleri yakınen takip ettiniz.Belediye başkanı için bu bir avantaj mıdır?”  sorusunu yöneltti.

Babaoğlu; “ kesinlikle avantaj… Ben hangi vatandaşımızın ne talebi var?  Hangi bölgenin ne ihtiyacı var? Harfi harfine biliyorum!!! Ben 10 sene ilçe başkanlığı yaptım, Hendeki ezberledim.  Çalışma hayatında iken de sürekli siyasetim içinde oldum. Halkla direk iç içeyim, mahallelerde halkla direk temas halindeyim. Sorunları birinci ağızdan biliyorum. Bir belediye başkanı olarak bu problemleri görüp bilipte yapmamak mümkün mü?

ÜÇ YILDA, GEÇMİŞ DÖNEMDEKİ 5 YILDA YAPILAN HİZMETLERDEN İKİ KATI FAZLA İŞ ÜRETTİM BEN!!!

Sadece imkanlarımız dahilinde ölçekli bir şekilde bu işi yürütüyoruz. Bir önceki  (benden önceki)  beş yıllık dönemin yaklaşık  üç yılda iki katı ben iş üretmişim.

BÜTÇE FAZLA VERMİŞ, BORÇ ÖDEMESİ YAPILDI MI NEDEN AÇIKLANMIYOR?

Modoretör Ahmet Bağ, Babaoğlu’na ; “ Bütçenin fazla vermesi kolay iş değil. Bunu nasıl başardınız? “ sorusunu yönelttiğinde Babaoğlu; “ ben özel sektörden geliyoruım. Arkadaşlarla bütçe toplantıları yaptığımızda doğru öngörülerle, bana yapacağınız listenin deytaylarını da vereceksiniz. Bu talep ve kaynak dengesini doğru kurmak lazım. Bütçe doğru yönetiliyor. İşin başında da bu işi yöneten başkan yardımcımız , aynı zamanda muhasebeden de sorumlu  Adem Dilaveroğlu,  ( Haziran meclisi toplantısında adı geçen ve istediği avukatın alacağını ödediği istemediğini ödemediği  şeklinde MHP meclis üyesi tarafından iddia edilen Hendek Belediye muhasebe müdürü) tecrübeli ve titizlikle takip ediyor. Başarılı olduğumuz denk bütçeyi yakalıyoruz hatta bütçemizde birazda fazla verdik.

ŞEHİRCİLİK BİZİM İŞİMİZ

Şehircilik bizim işimiz dedik. İrili ufaklı 65 preje yaptık. Burada ben şurda yol yaptım, şurada kaldırım yaptım. Diye salvolar yapmanın anlamı yok. Elimizdeki araç, ekipman ve personel ile mevcut bütçemizin ne olduğunu bilerek belediyenin tüm imkanlarını vatandaşımıza hizmet için seferber ettik. Ben her şeyi biliyorum, kime ne ihtiyaç var biliyorum. Ama şartlarımız bu. Bir öncekiş yıllardaki şartlarda olmuş olsam şu an burda çok daha farklı şeyler konuşuyor olurdum. Ama imkansızlıklara rağmen yinde bir önceki dönemin iki katı iş üretmişiz.