Güncel
Giriş Tarihi : 01-06-2022 19:49   Güncelleme : 02-06-2022 10:21

MECLİSTE SORU BOMBARDIMANI

SORULAR TERLETTİ SORULAR MECLİS GÜNDEMİNİN ÖNÜNE GEÇTİ

MECLİSTE SORU BOMBARDIMANI

-Atatürk parkında WC sorunu

-Bisiklet yolu projesinin son hali

-Yağlı güreş etkinliği yapılacak mı yapılmayacak mı?

-Yakın mahallelere doğalgaz

-Tır’ların ilçe merkezine girmesi ve sokaklarda park yapması önlenmeli

-Belediye muhasebecisi istediği avukata ödeme yapıyor istediğine yapmıyor!

 

 

Olağan Haziran meclis toplantısı Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu başkanlığında  belediye sosyal ve kültürel daire başkanlığı salonunda 2 eksikle toplandı. Üç gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Ak Parti meclis grup sözcüsü Hamit Canlı, gündem öncesinde gündem dışı söz alarak sorduğu üç soru ile gündeme damga vurdu.

Hamit Canlı;

ATATÜRK PARKININ WC SORUNU HANGİ AŞAMADA?

1 - “ Sayın başkan ilçemiz Atatürk parkında yapılacak denmesine rağmen aradan geçen 2 yıldan fazla süre içerisinde parkın büyük ihtiyacı olan umumi WC’lerin neden yapılamadığı konusunda meclis bilgilendiri misiniz?”

ATATÜRK PARKINI İŞLETEN FİRMANIN WC’LERİNİ HALKA AÇTIK WC SORUNU ARTIK YOK

Babaoğlu: “Atatürk parkında  tuıvalet inşa etmektense WC sorununu gidermek için geçici WC kurmayı düşünmüştük. WC olarak düşündüğümüz yerin biraz sotede kalması ve orada oturan ailelerin de oradaki durumdan duydukları rahatsızlıktan dolayı parkın işletmesini yapan  Hannes firmasının WC’lerini halka açtık, işler hale getirdik. 24 saat sürekli kapısı açık halde. 6 erkek ve 6 bayan WC mevcut. Vatandaşlarımız buradaki WC’leri gece gündüz rahatlıkla kullanıyorlar. Arkadaşlarımız sürekli denetliyorlar her saat WC’ler açık. Bazen bende kontrol ediyorum. Açıkcası  orada yeni bir WC inşaat etmenin anlamı yok, şu an itibarı ile oradaki fiziki şartları hazır hale getirdikten sonra çok sayıda şikayetler geliyordu şu an yok. Bu nedenle  parkın WC ihtiyacı giderildi, WC yapmaya ihtiyaç yok. Yakın zamanda size gelen bir şikayet var mı? “ sorusuna  meclis üyesi  Hamit Canlı; “yakın zamanda vatandaşlardan şikayetler aldıklarını belki de  tesisteki WC’lerin vatandaşların umumi olarak kullanılmaya başlandığını bilmediklerinden kaynaklanıyor olabilir” sözüne bu kez söz alan başkan Babaoğlu, planlama müdüresi hanıma seslenerek, “ WC’lerin açık olduğunu gösteren yönlendirme tabelaları yapalım ve yerlerine uyarı amaçlı asalım” diye yanıtladı.  

BİSİKLET YOLU PROJESİ BU YAZIN SONUNA KADAR HİZMETE GİRECEK

2 -  “ Yakın zaman önce  bisiklet yolu projesi ile ilgili olarak meclisi bilgilendirir misiniz? Hangi aşamada? “ sorusunu sordu.  Bu soruya başkan yardımcısı Hızır Çağrı Güngör yanıt verdi. Güngör; “ plan onaylandı, tüm çizimler yapıldı, güzergah belirlendi tekrar bakanlıkla görüşülecek. İnşallah 2-3 hafta içerisinde uygulama projesi ihaleye çıkacak ve yıl sonuna kadar bitireceğiz” dedi.

BİZE TARİH KALMADI!  BU YILDA YAĞLI GÜREŞLER YAPILMAYACAK

3- “Her yıl geleneksel olarak yapılan Selman dedeyi anma, Selman dede yağlı güreş ve sünnet şöleni hakkında çalışmalarınız var mı, varsa hangi aşamada?  Güreşleri bilmiyorum ama sünnet konusunda ailelerden yapılması  yoğun istek var, bu konuda meclisimizi bilgilendirir misiniz?” sorusuna yanıt veren Babaoğlu; “ güreşle ilgilenen arkadaşlarla görüştük, Kırkpınar yağlı güreşlerinin  bu yıl yapılıp yapılmayacağı konusunda ülke genelinde büyük muamma vardı sonra yapılma kararı çıkınca, bizler ilçemizde bu güreşleri Kırkpınar öncesinde yapıyorduk. Tarihlerin hepsinin dolduğunu, herkes farklı farklı tarihlere federasyondan  gün aldıklarını, bize tarih kalmadığı gerekçesi ile yağlı güreşleri yapmayacağız ama okumalar olacak, pilavlar dağıtılacak  ve sünnet şölenini yapacağız” dedi.  

YAKIN MAHALLELERE DOĞALGAZ GELECEK

AK Parti Meclis üyesi Adem Sefa’dan gelen; “  yakın mahallelere doğalgaz konusundaki çalışmalar hangi aşamada, meclisimiz bilgilendirir misiniz?” sorusu da  “ yenimahallede yaşıyoruz uzun araçlar ve tırlar mahalle arasında gireek park ediyorlar bunlar yer tahsiz ederek sorunu çözme noktasında adım atalım”   öneriside  Haziran ayı meclis toplantısında karşılık buldu ve “ Yeşilköy, Servetiye, Kahraman, Kazimiye, Köşkü mahalleleri hem doğalgaz hemde diğer belediye hizmetlerinden faydalanmaları için imar planı çalışmalarına bugün itibarıyla strat vereceğiz. Kurtköy mahallemizde de sondaj çalışmalarında sona geldik. 1-2 hafta içinde çalışmalar bitince hemen revizyon imar planlarını bu yıl içerisinde bitireceğiz. Çamlıca bölgemizde de Çamlıca’ya ilaveten Sarıyer mahallemizinde planlamasını yapacağız ve oraya da doğalgazı getireceğiz” diyerek meclisi bilgilendirdi.

YEŞİLYURT’UN İMAR PLANINI NORMAL SEVİYEYE ÇEKECEĞİZ! ORAN BELLİ DEĞİL…

Bu arada tekrardan söz alan meclis başkanı Babaoğlu,yıllardır kangren olan  Yeşilyurt mahallesindeki % 10’luk imar buraya gelecek olan yatırımı sekteye uğrattı. Dışarıya ticari ve eğitim amaçlı göç yaşattı. Hatta öyleki neredeyse okullar kapanma derecesine geldi. Daha önce bir belde olup bir imar planı olan Yeşilyurt bölgemizin imarını normal! Seviyelere çekeceklerini müjdelerken bir oran vermemesi dikkat çekti.

YAKIN MAHALLELERE DOĞALGAZ 2023’TE

Babaoğlu, yakın mahallere verdikleri doğalgaz sözünün çalışmalarını bu yıl itibarı ile yerine getireceklerini  ve 20223 yılında doğalgaza kavuşacaklarının sözünü verdi. Tır’ların ilçe merkezine girmesini önlemek adına 2.OSB önünde yaklaşık her iki tarafta  40’ar  dönüm olan ve toplamda 80 dönüm  araziyi satın alarak sorunu çözmeye yöneldiklerini ancak satın alamazlar ise de kiralayarak bu sorunu çözeceklerini söyledi.

BELEDİYE MUHASEBE MÜDÜRÜ  ÖDEMELERDE AVUKATLAR ARASINDA AYRIMCILIK YAPIYOR

Hendek MHP Meclis üyesi Av. Ahmet Ay’da söz alarak; “  avukat meslektaşlarının bazılarının kurumun avukatlığını yaptıkları bunun karşılığında ödeme alamadıkları yönünde şikayetler had safhada. Bu durumda avukat meslektaşlarımız kurumu icraya vermek sureti ile para tahsilatı yapıyor bu durumda  hem avukatlık hemde icra masrafları nedeni ile kurum daha büyük yükün altına giriyor.”  Avukat Ay belediyede karşılaştıkları duruma dikkat çekerek bu sorunun çözülmesini istedi.

MUHASEBECİ İSTEDİĞİNE ÖDEME YAPIYOR İSTEDİĞİNE YAPMIYOR BU NASIL İŞ?

Ay, sorusunda; “ Belediyede bulunan muhasebeciniz, meslektaşlarımızın belediyeden alacak oldukları parayı  vermemektedir. Ama her nedense bu muhasebeci Dilaveroğlu denilen şahıs, para ödemiyor. Daha öncesinde defalarca dile getirdim şimdi de mecliste dile getiriyorum. Muhasebeci tarafından bazı avukatlara ödeme yapılırken bazılarında ödenmediği yönünde şikayetler alıyoruz. Şununkini öde, şununkini ödeme diyormuş. “ sorusu karşısında meclis başkanı Babaoğlu; “ sizin söyleminize itibar ederiz ama  bazen yıpratmak amaçlı dedikodu seviyesinde laflarda olabilir. Bunu bizzat çözebiliriz” diyerek yanıtladı.  

NOT: Haberde ayrıntı arayan, detay arayan,  servis haberi değil yaşananları yaşandığı şekliyle kamuoyuna duyuran Hendek Şafak'ı izlemeye devam edin.