Güncel
Giriş Tarihi : 25-05-2022 09:40   Güncelleme : 26-05-2022 06:28

DEĞİŞİK ETNİK KÖKENE VE KÜLTÜRE SAHİP İNSANLARIN KARDEŞCESİNE YAŞADIKLARI YERİN ADIDIR HENDEK

KARADENİZLİLER DERNEĞİNİN MİSAFİRİ OLDUK Hendek Karadenizliler Derneği başkanlığınca yapılan davet çağrısına icabet ettik. Dernek başkanı emekli öğretmen Mehmet Paslı ve yönetim kurulundaki çalışma arkadaşları ile tanışma fırsatı bulduk.

DEĞİŞİK ETNİK KÖKENE VE KÜLTÜRE SAHİP İNSANLARIN KARDEŞCESİNE YAŞADIKLARI YERİN ADIDIR HENDEK

HENDEKE GELELİ 32 YIL OLDU

İlçemizde basın sektöründe faaliyet gösteren basın temsilcilerinin de takip ettiği tanışma toplantısında dernek başkanı Paslı, kendisininde bir karadenizli olduğunu, 32 yıl önce Hendek ilçsine geldiğini 16 yıl Hendekte öğretmenlik, 9 yıl da Akyazıda Halk Eğitim Müdürü olarak görev yaptığını emekliliğinden sonra Hendek ilçesine yerleştiğini anlattı.

HENDEK, KARDEŞ COĞRAFYASIDIR

Bir karadeniz aşığı olarak gözlemlediğimiz emekli öğretmen Mehmet Paslı,  ilçemizde her etnik kökenden insanların kardeşçe yaşadıklarını, birbirlerinden kız alıp vermeleri nedeni ile de akraba statüsüne kavuştuklarını  ifade etti.

KARADENİZ KÜLTÜRÜ  KAYBOLMAYACAK

Dernek başkanı Paslı, her etnik kökenin kendine has bir yemek kültürü, eğlence kültürü, yaşam kültürü olduğunun altını çizerek; “ bizler burada karadeniz yöresi kültürünün arkadan gelen nesillere aktarılamadığını gördük ve bundan büyük üzüntü duyuyoruz. İstiyoruz ki  arkamızdan gelen yeni nesil kültürünü, geleneğini, göreneğini kaybetmesin, bu nedenle ilerleyen süreçte  derneğimiz üyelerine bu konularda kurslar açmak sureti ile karadeniz kültürünün yaşaması adına üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. “ diyerek basının önemine vurgu yaptı ve basının her türlü eleştirilerine açık olduklarını belirtip  ilçe basınının da kendilerine destek vermesini istedi. İkramların ardından yaklaşık 45 dakika süren muhabbetin ardından teşekkür ederek ayrıldık. Kendilerine misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederiz.