Güncel
Giriş Tarihi : 18-05-2022 14:19   Güncelleme : 23-05-2022 09:08

BABAOĞLU ‘NA ÖFKE AŞAĞIHÜSEYİNŞEYH VE KALAYIK SAKİNLERİNE YOL KAPATTIRDI

HENDEK BELEDİYESİNE SESLENEN MAHALLE SAKİNLERİ,” BURADA EŞREFİ MAHLUKAT YAŞIYOR” DEDİLER İKİ KÖY HALKI BİRLEŞTİ, BELEDİYEYE KAZAN KALDIRDI Hendek Belediyesinin hizmeti farklı saikler ile yaptığını iddia eden mahalle sakinleri, söz verilipte hizmet kapsamına alınmayan yol, park, içme suyu sorunlarını gündeme taşıyarak başlattıkları protestoda “ burada eşrefi mahlukatlar yaşıyor” dediler.

 BABAOĞLU ‘NA ÖFKE AŞAĞIHÜSEYİNŞEYH VE KALAYIK  SAKİNLERİNE YOL KAPATTIRDI

ÖĞRENCİ SERVİSLERİ VE TİCARİ ARAÇLAR GELMEKTEN İMTİNA EDİYORLAR

Protesto öncesinde biz basın mensuplarını ağırlayan mahalle sakinleri, ikramlar eşliğinde yaptığımız sohbete CHP Hendek İlçe Başkanı Nihat Bayraktar ve beraberinde yönetim üyeleri de katıldı. Mahalle sakinleri yaşadıklarından dolayı mağduriyet yaşadıklarını, kimisi yazın tozdan kapı pencere açamadıklarını, kışın çamurddan yürüyemediklerinden dert yandı.  Bazı mahalle sakinleri de okul servis araçlarının yolun bozuk olmasından ötürü öğrenci servisi yapmaya yanaşmadıklarını, ticari taksilerin mahallelerine yolcu taşımaktan imtina ettiklerini ifade ettiler.

SORUN ÇÖZMEYE DEĞİL SORUN ÇIKARMAYA GELMİŞLER

2019 yılında yerel yönetim değişikliği yaşanan Hendek ilçemizde o günden bu güne ne yazıkki elle tutulur gözle görülür bir yatırım mevcut değil. Yatırımı vazgeçtik seçim meydanlarında ilçe halkına verilen vaadlerin gerek pandemi gerekse finansal sorunlar ileri sürülerek sorunların ötelenmesine kızan mahalle sakinleri Hendek Belediyesi ekiplerinin adeta dalga geçercesine bazı günler mahalleye gelerek bir kamyon toprak döküp gittiğini, bunun mahalle sakinlerini idarenin dikkate almadığının bir göstergesi olduğu fikrinde birleştiler.

DÜN ÖRNEK OLAN HENDEK BUGÜN EL AÇAR DURUMA GELDİ

Mahalle sakinleri yaptıkları protesto eyleminde daha önce köy olduklarını çıkan yasalar doğrultusunda mahalle statüsüne döndürüldüklerini vurgulayan mahalle sakini vatandaşlar  “köyümüz ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yani ilçe merkezine oldukça yakın bir mahalle. Kamuoyu bilsin ki uzak mahallelerden değiliz ancak verilen onca söze, vaade rağmen köyümüze karşı tutulan tutum, davranışlar bizleri rencide eder nitelikte. Bizler adeta mahrumiyet bölgesinde yaşayanlarız. Hizmetlerde ayrımcılık yapılıyor. Plansız programsız, günü kurtarmaya yönelik  sözde hizmetler köylüye, mahalle sakinlerine bir şey kazandırmadığı gibi ilçemizin yükselen başarı çıtası hızla dibe çakılıyor. Dün Sakarya yerelinde hizmetler konusunda örnek alınan ilçemiz ne yazık ki bugün hizmet fakiri olmuş, veren el değil  el açan, alan el konumuna düşürülmüştür.” Diyerek seslerinin tüm Sakarya kamuoyuna duyurulmasını istediler.  

KÖY SAKİNLERİNCE TRAFİĞE KESİLEN YOL JANDARMA TARAFINDAN AÇILDI

Kısa bir dinlenme ve sohbetin ardından basın açıklamasının yapılacağı mevkiye hareket ettik.  Yaklaşık 500 metre araçlar ile Kalayık istikametine gittik ve belli bir yerde yolun traktör ve araçlarla trafiğe kapatıldığını gördük. Araçlarımızdan inerek burada bekleyen mahalle sakinlerinin arasına katıldık. Mahalle sakinlerinin protesto eylemi sürerken olay mahalline Hendek Jandarması geldi ve burada bulunan vatandaşlara; “ protesto eyleminiz yasalar önünde bir haktır ancak yolu trafiğe kapatmanız bir suçtur, lütfen yolu açınız” emirleri ile bir köy sakini söz aldı ve yaptıkları eylemin sadece seslerini duyurmaktan ibaret olduğunu, yolu trafiğe kapatmak gibi bir ard düşünceleri olmadığını ifade etti ve yoldki araçlar kaldırılarak yol trafiğe açıldı. Köy sakini  Buğur Acar Acıbal  basın açıklamasında bulundu.

SÖZLER TUTULMADI, BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Köy sakini genç Acıbal, elindeki cep telefonunda köy sakinlerince yazılan  basın açıklaması metnini okudu. Acıbal; “ yıllardır bize siysilerin verdiği hiçbir söz yerine getirilmedi, geldiğimiz noktada bıçak kemiğe dayandı. Yolumuzu pansuman tedbirlerle gelip bir kürek malzeme atıp gidenleri bu köy halkı bu güne kadar hiç yarı yolda bırakmadı belli ki çok hata etmişiz” dedi.

MUHATAP BULAMIYORUZ

Dertlerini ve mağduriyetlerini anlatabilmek adına Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Hendek Belediyesi arasında yıllardır mekik dokuduklarına vurgu ypan Acıbal; “ artık bıktık usandık, bir muhatap bulamıyoruz. Oy istemeye geldikjlerinde kendilerine muhatap bulanlar hizmet noktasında bizler muhatap bulamıyoruz. diye konuştu.

KAPI DUVAR OLANLARA KAPI DUVAR OLACAĞIZ

Açıklamalarına devam eden genç kardeşimiz; “ bugün bizimle muhatap olmayan, kapı duvar olan  siyasetçiler yarın burada kapı duvar bulduklarında şaşırmasınlar, biz hizmet istiyoruz” dedi.

YOLU KAPATMAK SON ÇAREMİZ

 Genç kardeşimiz Acıbal, kendilerine verilen söz ve vaadlerin bundan sonra da tutulmayacağını bildiklerini söyleyerek “tek çaremiz yolu kapatmak oldu” diyerek kendilerine destek verenlere ve basın emekçilerine teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.  

DESTEK AMAÇLI KATILDIK

Mahalle sakinlerinin şikayetlerini dinlemek, çözülebilmesi noktasında yardımcı olmak ve protesto eylemine destek vermek amacıyla basın açıklamasına katıldıklarının altını çizen ilçe başkanı Bayraktar; “  mahalle sakinlerine destek olmak amacıyla buraya katıldık. Gerçekten yollar köstebek yuvası gibi. Yazın tozdan kışın çamurdan kurtulamadıklarını söylüyorlar” diyerek Belediye yetkililerine seslendi.

YOLLAR KÖSTEBEK TARLASI GİBİ

Bayraktar; bir an önce yolların gerekli tamiratlarını ve asfaltlama çalışmalarının yapılmasını istiyoruz. “diyerek duygularını ifade etmesi ile protesto eylemi sesiz şekilde sona erdi.

BELEDİYENİN AÇIKLAMASI NE YÖNDE OLACAK?

Tüm bu yaşanan olumsuzlukların ardından hizmete talip olan, ilçe halkının yaşam düzeyini yükseltmeyi kendisine amaç edindiği iddiasında bulunan yerel yöneticileri  Hendek Belediyesi yetkililerinin ne yönde bir açıklama yapacağı kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

NOT: Protesto eylemi videosunu Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.