Siyaset
Giriş Tarihi : 28-03-2022 09:58   Güncelleme : 28-03-2022 09:58

FAİZ LOBİSİNİN EN SEVDİĞİ İKTİDAR ,AK PARTİ

Fatih Erbakan’dan Ak Parti’ye: Faiz lobisinin en sevdiği iktidar sizsiniz! Size ne diye operasyon çeksin?

FAİZ LOBİSİNİN EN SEVDİĞİ İKTİDAR ,AK PARTİ

Yeniden Refah Genel Başkanı Fatih Erbakan, Ak Parti iktidarının 2002 yılından bu yana 513 milyar dolar faiz ödemesi yaptığını, önümüzdeki 3 sene de iktidarda kalmaları halinde 852 milyar TL daha faiz ödeyeceklerini hatırlatarak, “Diyorlar ki faiz lobileri bize operasyon çekiyor. Yahu dünyada faiz lobisinin en çok sevdiği iktidar sizsiniz. Sadece 2 milyarlık kredi için 5 senede 1 milyar dolara yakın faiz ödeyeceksiniz, faiz lobisi size niye operasyon çeksin?!” ifadelerini kullandı.

 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, partisinin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Ankara İl Başkanlığı 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada AK Parti iktidarına sert eleştirilerde bulundu.

 

 

‘Hayaldi gerçek oldu, yaparsa AK Parti yapar’ dediler gerçekten hayaldi gerçek oldu’

Erbakan, şunları kaydetti:

“Bugün Türkiye’de 20 yılda gelinen duruma bakarsak, AK Parti’nin dediği gibi ‘hayaldi gerçek oldu, yaparsa ancak Ak Parti yapar’ diye sloganları vardı gerçekten hayaldi gerçek oldu; taneyle salatalık, kaşıkla salça, boş baklava, boş tost, boş gözleme dönemi başladı. Aynen Merkez Bankası’nın, Hazine’nin için boş olduğu gibi baklavaların da gözlemelerin de içi boş. Bir hayalken gerçek olan olay daha bebek mamalarına marketlerde alarm takılıyor Ayçiçek yağı zincirle bağlanıyor. Gerçekten de hayaldi gerçek oldu. Yürekleri sızlatan bir veri de internet aramalarında son bir yılda ‘Böbreğimi satmak istiyorum’ ifadesinin aranması yüzde 400 artmış. İşsizlik maaşı ile ilgili aramalar yüzde 5000 artmış. Bir de bütün bu tablo karşısında diyorlar ki “Hamdolsun bizde raflar dolu. Avrupa’da, İngiltere de raflar boş. Benzinliklerde kuyruk var. Biz de diyoruz ki raflar dolu ama cüzdanlar boş diyoruz. Cüzdanlar boş olduğu zaman rafların dolu olması bir mana ifade etmiyor.”

 

 

 

‘Çanakkale Köprüsü imtiyazlılara kaynak aktarma projesidir’

Ülkedeki yoksulluğun ve ekonomik krizin sebeplerinden bir diğerinin de imtiyazlı holdinglere verilen milyarlık Yap-İşlet- Devret projeleri olduğunu ileri süren Erbakan, 1915 Çanakkale Köprüsü için verilen 16.4 milyon araç geçiş garantisi örneğinden imtiyazlılara nasıl kaynak aktarıldığını şöyle anlattı:

 

“Son olarak birkaç gün önce açılan 1915 Çanakkale köprüsü imtiyazlılara kaynak aktarma projesidir. 4 milyondan fazla araç geçmeyen bir boğaza, 16,4 milyon araç geçiş garantisi nasıl verilir? Geçmeyen 12 milyon aracın parası bu milletin cebinden çıkacak. Şehir hastanelerinin 13 tanesini 57 tane hastane fiyatına yaptılar. Yapılan hesaba göre maliyeti 12,5 milyar lira tutan 13 hastaneyi, 54,5 milyara mal ettiler. Yani 44 tane şehir hastanesi parası bu imtiyazlı müteahhitlere aktarıldı.

Vergi muafiyeti holdinglere

Bu da yetmiyor, bu imtiyazlı Holdinglere 128 kez vergi muafiyeti yapılmış. Sadece geçen sene eylül ayında Resmi Gazete’de de yayınlandı, bu holdinglerden birinin 9,5 milyar vergi borcu silindi. Öbür taraftan vatandaşa geldiği zaman Amasya'nın Kızılca köyünde bocu olduğu için bağırta bağırta 7 tane traktörünü haczediyorsun ama imtiyazlı holdinglere bir kalemde 9,5 milyar liralık vergi borcunu siliyorsun.”

 

‘313 bin lira maaş alan bakan yardımcısı yokluktan anlamaz tabii’

Bir de 2 gün önce medyaya düşen 313 bin lira maaş alan bakan yardımcısı haberi çıktı. 313 bin lira 75 asgari ücretlinin aldığı maaşa denk geliyor. Bir diğer deyişle bir asgari ücretli 6,5 sene çalışıp ancak kazanabiliyor bu parayı. Ondan sonra da fakirlik yokluk deyince abartıyorsunuz diyorlar. 313 bin lira maaş alan birine hayat pahalılığı dokunmaz tabii”