Güncel
Giriş Tarihi : 26-03-2022 19:08   Güncelleme : 27-03-2022 15:31

BEN İŞ İSTEMİYORUM, AŞ İSTEMİYORUM. ÇOCUĞUMUN OKULA GİTMESİ İÇİN YOL İSTİYORUM

Sahi üç çocuk annesi Emine Mutluoğlu, çok şey mi istiyor? Gelin haberimizi birlikte okuyalım. Haberimizin videosunu Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.

BEN İŞ İSTEMİYORUM, AŞ İSTEMİYORUM.  ÇOCUĞUMUN OKULA GİTMESİ İÇİN YOL İSTİYORUM

SEN YOL YAPAMIYORSAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA NEDEN GELDİN?

Bugün günlerden Cumartesi  büroda oturuyorum, saat 09.29 telefonumuz çaldı. Arayan ilçemize bağlı Güney mahallesinde ikamet eden  Emine Mutluoğlu…

“Ben İstanbul’da ikamet ediyorum, fındık zamanından fındık zamanına geliyordum.  2 yıldır Corana salgını dolayısı ile köyüme geldim. Bu yol, imar yolu, şahsi yol değil. Yağmur yağıyor yol dereye dönüyor, dize kadar ot,yol yok iz yok. Evimizden ana yola mesafemiz 1,5 km. Küçük çocuğum ilkokul bire gidiyor. Yolumuz çamur deryası. Ben kadın halimle yolun otunu temizle, yolda ağaç var onu kes, kestir, fındık dalı var onu kaldır, uğraşıp didiniyorum”

BEN YOL İSTİYORUM BANA İŞ TEKLİF EDİYOR!

“Benim eşim gurbette çalışıyor. İki tane daha çocuğum var, bir kızım Üniversiteye hazırlık kursuna gidiyor. Belediyeye gidiyorum  başkan bana diyor ki  ( sana iş bulalım abla) bana ne işi bulacaksın benim üç tane çocuğum var. Bana yol yapmayacakmışta bana iş bulacakmış. Bana bulaşıkçılık işi bulacakmış. Ben ondan yolumuzun yapılmasını istiyorum o bana ne diyor? Belediyeye gidiyorum gidiyorum belediye başkanı yok.”

KENDİNE YANLIŞ MESLEK SEÇMİŞ!

“Bir gün oradaki kıza dedim ki, belediye başkanı düğünlerde çiftetelli oynuyor, kendine yanlış meslek seçmiş. Kız bana diyor ki, ( abla öyle söyleme belediye başkanımız için)

 

BAŞKANI BELEDİYEDE BULMAK NE MÜMKÜN?

“Nerde bulacağım başkanı? Ben belediyede belediye başkanını bulamıyorum. Yani 2 yıldır bir kere denk mi gelmez? Yaklaşık üç ay önce baktım zabıtanın önünde, zaten ağlayarak kaymakamlığa gidiyordum. Durdum orada. Milletin içinde beni görünce  baktıki rezil olacak, ( abla senin bir sorunun mu var?) diyerek kenara çekti. Sorunumu ona anlattım.

YA SÖZ VERME YA VERDİN SÖZÜNÜ TUT

Ben iki yıldır belediyenin yolunu aşındırıyorum beni tanıyor. ( Emine Mutluoğlu siz misiniz? Diyerek,  tanıyorum abla sizi) dedi. (Tamam abla bir ay sonra yolunu yapmıyor diyenler sana bakacaklar bakalım ) dedi. Her gittiğim yerde insanlar bana ( Turgut adama yol mu yapar?) diyorlar. Dedi bana ki ( abla bak bakalım senin yolunu bir ay sonra nasıl yapıyorum) dedi.

BELEDİYE BAŞKANI OLMASAYDIN

“Ertesi günü beni kaymakamlıktan çağırdılar. Turgut Babaoğlu’nu da çağırmışlar. Kaymakamalıkta görevli müdüre hanım ona dedi ki; ( yazık günah değil mi? Yumruk kadar çocuk. Sabah akşam 1,5 km. çamur içinde gidip gelmesine. Bu çocuğun başına bir iş gelse ne olacak Turgut bey?) Dediğinde belediye başkanı Turgut Babaoğlu; ( buraya neden toplanıyoruz?  Para varmı da buraya toplanıyoruz?) dediğini söyleyerek; para yoksa belediye başkanı olmasaydın!!!

7-8 TANE BUZAĞIM YOL OLMADIĞINDAN 15 GÜN AÇ KALDI

“Ben yağmurda, çamurun içinde kar fırtına. Benim ahırımda 7-8 tane buzağı almıştım, eşimin işi yok ne yapayım onunla geçimimi sağlıyorum. Benim hayvanlarım 15 gün aç kaldı. Benim oğlum gazetecileri aradı. Jandarma mı aramadım, kaymakamımı aramadım? Jandarma aramış muhtarı, demiş ki  (kadına yem getirin) muhtarımızın arabası yok ki kim bana yem getirsin? “

SESİMİZİ DUYANDA DUYURANDA YOK

“Taaa Gölyaka’dan eşimin halasının oğlunu aradım. Emanet Traktörle bana saman, yem getirdi. Benim hayvanlarım aç kaldı. Millet dağda bayırda sesini duyuruyor bizim sesimizi duyan yok, duyuran yok. “

BİZİM SAHİBİMİZ KİM? YOL YAPAMIYORSAN BELEDİYEYE NİÇİN GELDİN?

“Köylere bir hizmet yok. Haa birde başkan yardımcısı ben belediyeye gittiğimde bana diyor ki; ( abla köyde niye oturuyorsun? Ben köylere yol mu yapacağım?) Eeee ben nereye gideyim? Bizim sahibimiz kim? O zaman bana şehirden yer alıp ev yapsın orada oturayım. Sen yol yapamıyorsan  belediyeye niye geldin? Niçin geldin belediyeye?”

BELEDİYENİN KAPISINA KİLİT VUR SÖZ SENDEN YOL İSTEMİYECEĞİM

“Ben dünyaya sesimi duyurmak için iki yıldır uğraşıyorum. Bugüne denk geldi. Kaymakamlıktaki kızlara sorabilirsin, sinirden, stresten orada bayıldım. Kızlar bana dedi ki ( abla dur sakinleş, ablacığım etme,yapma.) Tekrardan beni kaymakamlığa çağırdılar, başkanı çağırdılar. Yine yok yine yok… Başkan, ( niye buraya toplanalım) diyor. Eeee dediler halkı dinleyeceğiz. Diyor ki ( para varmı da halkı dinleyeceğiz?) Niye geldin o zaman belediye başkanlığına? Benim bu haklı isteğimi yapmıyorsan belediyenin kapısına kilidi vur ben senden gerçekten yol istemiyeceğim!!!” dedim.”

20 YILDIR YÜRÜYORUM 20 YIL DAHA YÜRÜRÜM

“Bu iş burda kalmayacak, yine yürümeye devam edeceğim. 20 yıldır yürüyordum  20 yıl yine yürüyeceğim” dedim. Ama sen belediyenin kapısını kilitleyeceksin.”

TEK İSTEĞİM ÇOCUĞUMUN OKULA GİDEBİLMESİ

“Benim istediğim 6 yaşındaki çocuğumun okula gitmesi. Benim çocuğun üç gün okula gidiyorsa  10 gün okula gidemiyor. Kızım okuldan soğuyor. Ben çocuğumun okula gitmesini istiyorum.  Servis ana yolda duruyor. Çocuk yetişemiyor her gün ağlıyor. Çocuk eve gidiyor, ödevini yapmıyor. Yoruldum diyor. “

BELEDİYEDEN BANA, SIRTINDA TAŞI ÇOCUĞUNU DİYORLAR

“Arıyorum belediyeyi bana ( çocuğu sırtında taşı diyor) yumruk kadar çocuk sırtında 1,5 km çanta taşıyor ya. Ben kadın başıma tek başıma duruyorum bu köyde. Yetkililer araştırsınlar. Ben tek başıma duruyorum. Ekmek istemiyorum, yemek istemiyorum, yol istiyorum. Ben sesimi duyurmak, sorunumuzu çözmek için neresi olursa gidecem.

İSTEDİĞİN YERE GİT ŞİKAYET ET BU İŞ BENDEN GEÇİYOR!

“Başkan bana ; ( istediğin yere git bu iş benden geçiyor) diyor. Şaşırdım, yapacak hiçbir çarem kalmadı. Hergün bir yerleri arıyorum. ATV’leri arıyorum, Müge Anlı’yı arıyorum. Çok büyük sıkıntılarım var, bak hayvanlarımın yemi bitti, araba çıkmıyor. Biz şimdi buradayız gel çıkalım yolu bir göre mezar gibi. Ne kanalı var nede bir şeyi. Yol bu şekildeyse benim kendi imkanlarımla yaptığım kadar. Herkes bana gülüyor, Emine nacak elinde geziyor diye. Neymiş yola dal eğrilmiş, orda yol dar. Söylüyorum, başkanım orada viraj var yoldan çıkamıyoruz.”

VİRAJI BEN Mİ İNDİRECEĞİM?

“ Bana diyor ki ( ne yapayım? Virajıda mı indireyim?) Eeee ne yapayım? Ben mi indireceğim virajı? Yolu ben mi genişleteceğim? Benim kendi imkanım olsa zaten oralara kadar gitmem. Belediyeye git gel herkes beni tanıyor, belediyede beni tanımayan kalmadı, kaymakamlıkta beni tanımayan kalmadı. Milli eğitimde tanımayan kalmadı.”

DEVLETİMDEN ALLAH RAZI OLSUN, HER İMKANI SAĞLADI AMA BİZ KULLANAMIYORUZ

Allah razı olsun. Devlet servisimi vermiş. Her şeyimi vermiş ama ben kullanamıyorum. Bana diyorlar ki dağ başında tek başına kalmaya korkmuyor musun? Diyorlar. Neden korkayım ki Allah bir can borcum var. Onu da Allah alırsa alır yani.

NOT: Köye gidiş gelişimizde gözlemlediğimiz kadarı ile Sakarya  Büyükşehir Belediyesi köyün içine kadar sıcak asfaltını, ikaz ve uyarı levhalarını, yol çizgilerini,  duraklarını ,kış günü kar küremesini yapmış. Yani Büyükşehir üstüne düşeni yapmış, sıra ilçe belediyesinde…

YAŞANANLAR ORTADA YAŞANACAKLARI SİZ HAYAL EDİNİZ

Fedakar anne Emine Mutluoğlu ile röportaj yaparken bir komşusu gedi ve;  “bak kardeşim, burada yangın çıkmıştı, itfaiye çıkamadığı için ev tamamen yandı” demesi yaşananların ve yaşanacakların vehametini ortaya koyuyor.