Güncel
Giriş Tarihi : 25-03-2022 17:59   Güncelleme : 25-03-2022 17:59

Geleceğin Yıldızları Gençlik Merkezinde

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Sakarya Gençlik Merkezi’nde bir süredir devam eden Dene-Yap atölyesinde uzman kadrolar tarafından hazırlanan öğretim programları ile ileri robotik, mobil uygulama ve yazılım teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri, yapay zeka, siber güvenlik, nano teknoloji ve malzeme bilimi, enerji teknolojileri alanlarda eğitim gören öğrenciler geleceğin bilim insanları olarak görülüyor.

Geleceğin Yıldızları Gençlik Merkezinde

Geleceğin bilim insanı Arda Ekmen

Dene-Yap Atölye öğrencisi Arda Ekmen yaklaşık 3 yıldır Sakarya Gençlik Merkezi’nde Dene-Yap Atölyelerine katılım sağlıyor. 13 yaşında 7. Sınıf öğrencisi olan Arda ; Bilim ve robotik kodlamayla yönelik merakı ve başarısıyla tüm gözleri üzerine çekti.

Arda Ekmen, daha önce ekibiyle katıldığı proje şenliği için hazırlamış olduğu Deprem enkazında kalan yaralılar ve göçük altında kalan kazazedelere ulaşabilen robot icat ederek  ekibine birincilik getirdi. İcat ettiği robotla hem maliyet bakımından ucuz, hem de boyut olarak küçük olan, enkazda duvar beton moloz yığınları arasından geçebilen, sensörleri sayesinde kazazedeleri algılayabilen ve ana üsse koordinat gönderebilen robot ile birincilik kupası almaya hak kazandı

Arda’nın öğretmeni Özge Demirel Hansu; ‘‘Arda çok yetenekli ve istekli bir çocuk, benim Arda’da en çok beğendiğim nokta bir öğretmen olarak ona öğrettiğim şeyler de var ondan öğrendiğim şeyler de mevcut. Arda’nın çok farklı bir bakış açısı ve ütopik fikirleri var ama onları sadeleştirdiğimizde yapabileceğimiz güzel şeyler çıkıyor ve bizi çok etkiliyor.’’ dedi.