Güncel
Giriş Tarihi : 23-03-2022 10:05   Güncelleme : 24-03-2022 18:07

MUHTARLAR DERT KÜPÜ

Hamitli mahallesi muhtarı; “ biz mahalle olarakta unutulduk!”

MUHTARLAR DERT KÜPÜ

Toplantıda söz alan Hamitli Mahallesi muhtarı  Mecit Denizci, “ 5-6 senedir dilekçemizi verdik hep yapacağız edeceğiz sözleriyle bu günlere geldik.  Bize gelen internet Uzuncaorman üzerinden geliyordu uzak olduğundan  yavaştı bize parkshoptan  150 metreden getireceklerini söylediler. Hala ortada bir şey yok. Biz unutulduk, biz mahalle olarakta unutulduk”  

YÜKLENİZİ FİRMA İFLAS ETTİ KONKORDOTA İLAN ETTİ

“3 adet elektrik direklerinin yerlerinin değiştirileceği  sözü yerine getirilmedi. Sedaş müdürümüzden bilgi istiyoruz” demesi üzerinde söz alan Hendek Sedaş müdürü verdiği yanıtta; “ önceki toplantımızda bazı konulara açıklık getirmiştik.  Bazı mahallelerimizde voltaj düşüklüğü bazı mahallelerimizde ise yarım kalan işlerimiz var. Biz sizlerden aldığımız şikayetleri Sakarya sedaşa bildiririz onların onay vermesi ile işe başlarız. Sizin talebiniz üzerinden başvuru Hendek Belediyesinden geldi ancak komisyon eksik evraklar olduğunu söyleyerek talebiniz reddedildi. Evrakları tamamladıktan sonra tekrar komisyona göndereceğiz. Bizim sedaş olarak farklı bir sıkıntımız ortaya çıktı. Yüklenizi firma işi bıraktı konkordoto ilan etti. Bu nedenle hali hazırda 4 bölgede işlerimiz yarım kaldı. Yeni bir firmayla ihale aşamamız devam ediyor. Yüklenizi belli olduktan sonra biz bu yarım kalan işlerden başlayarak süratle tamamlama yoluna gideceğiz. Elimizde şu an itibarı ile net verilerimiz yok  öncelikle 2021’den kalan bu 4 bölgenin eksikliklerinin tamamlanması diğer işleride 2022’de biz yapmayı planlıyoruz. Benim şu an için söyleyeceklerim bunlardan ibarettir” diye yanıtladı.

Uzuncaorman muhtarı Mehmet Civelek’te sorunlarını dile getirdi. Civelek ;  “benim mahallemin sorunu trafo sorunudur. Mahallemiz 150 haneden 550 haneye çıktı. 2017 yılından beri bana her seferinde bu trafoyu veriyorlar ama ortada trafo yok sorun büyüyerek devam ediyor. Biz vatandaşımıza söz vermiştik, bu yıl bu işi başaracağız dedik. Bundan sonrası ne olacak bilmiyoruz.”

YENİMAHALLE MUHTARINDAN AİLE HEKİMLERİNE DESTEK

BELEDİYE HEKİM BULUNDURMAK ZORUNDA

Toplantıda söz alan Yenimahalle muhtarı İsmet İskefiyeli; “  geçen toplantımızda aile hekimleri ve evlerde ölüm halinde ölüm raporu alınmasında yaşanan eksiklik ve zorlukları dile getirip çözüm istemiştik. ( Ben Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğünün tamimini aldım. Buna göre, otel, ev, yurt gibi toplu yaşam alanlarında ölümle ilgili konularda belediye yetkilidir. Belediye bünyesinde aile hekimi bulundurarak bu konularla muhatap olacak birinci derecede evdeki ölümler halinde nöbetçi doktor lardan belediye sorumludur. Bu belgenin bir nüshasını da belediye başkanımıza verdik. “diye konuştu.

ÇARŞAMBALAR GEÇİYOR HEKİM ORTALIKTA YOK

Bir başka mahalle muhtarıda toplantıda söz alarak mahallesinde Aile hekimi sorunu olduğunu, kendilerine aile hekimimin her ayın ilk Çarşamba günü geleceğinin söylendiğini ancak günler geçmesine rağmen verilen sözlerin tutulmadığındn dolayı Puna mahallesi olarak mağduryet yaşadıklarını beyan ederek çözüm istğini yineledi.

DERNEK BAŞKANI DERSİNE ÇALIŞMAMIŞ

Bu durum üzerine toplantıya başkanlık eden ilçemiz kaymakamı Halil İbrahim Acır, yanında oturan muhtarlar dernek başkanı Kadir Yağlı’ya dönerek; “ evet muhtarım bu konuda size yetkililerden bir cevap geldi mi” demesi üzerinde  dernek başkanınca “evet geldi” demesi üzerine kaymakam Acır; “ cevabi yazıda ne diyor?” sorusunu yöneltti.  Ne hikmetse toplantıya katılan ve sorunlarını ileten muhtarlar derslerine çalışıpta geldikleri gözlenirken muhtarlar derneği başkanının ; “ şu anda hatırlamıyorum!” diye yanıtlaması dersine çalışmadığının bir itirafı oldu.

MÜSTERİH OLUNUZ BİZ HENDEK İÇİN VARIZ

Kaymakam Acır toparlayıcı bir konuşma yaparak;  “bu görevlere gelen her kurum amiri her muhtar ve bizler Hendek’e hizmet etmek amacıyla geliyor. Bu nedenle bu görevlere gelen daire amirlerimiz görevlerini layıkıyla yapmak durumundadırlar. Bu konuda müsterih olunuz”  diye konuştu.

YEŞİLYURT MAHALLE MUHTARLARI  SAĞLIK OCAĞI YAPILDI, HİÇ BİR FAALİYET YOK

“Mahallemizin merkezine yeni sağlık ocağı yapıldı, acil servisi ve ambulansı olacak şekilde. Şu anda hiçbir gelilme yok. Burası kalabalık bir bölge buna acil ihtiyaç var. Sağlık müdürümüz ve başhekimimiz birlikte bir çalışma yapalım ve burayı ivedilikle açalım. “ teklifinde bulunarak çözüm istedi.