Siyaset
Giriş Tarihi : 07-03-2022 17:44   Güncelleme : 09-03-2022 09:45

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum

“KADIN HAKLARI” DEĞİL “KADINLARIN İNSAN HAKLARI” Sözlerime ilk olarak bir yaygınlaşmış yanlış bir söylemi düzeltmekle başlamak istiyorum. Kadının normal yetişkin bir insan olarak kabul edilmediği mantığını doğurduğuna inandığım “KADIN HAKLARI” söylemi yerine “KADINLARIN İNSAN HAKLARI” söylemini temel aldığımı belirtmek isterim.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum

Kadının eşit bir insan olduğu basit gerçeğini perdeleyen “KADIN HAKLARI” söylemi yerine tıpkı erkekler gibi en basit tanımla insan olan kadının insan haklarına vurgu yapan “KADINLARIN İNSAN HAKLARI” söylemi sorunun tespiti ve çözümü adına doğru bir başlangıç olacaktır.

                                             

Hukuk sistemine göre herkes cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, uyruk ya da toplumsal köken, düşünce farkı, mülkiyet gibi farklara bakılmaksızın yasalar önünde eşittir. Ancak gerçek hayatta, günlük yaşamda bu böyle değil. Mesela cinsiyet farklılıkları temelinde aile şiddeti dendiğinde, ücret eşitsizliği dendiğinde ve birçok benzer örnekte toplumsal algı dezavantajlı tarafın kadın olduğunu düşünür işte asıl sorun da böyle düşünülmesi ve bunun gerçekten böyle olmasıdır.

 

Bazılarının emekçi, emekçi olmayan diye ayırdığı bazılarının cennet ayakları altında diyerek hem kutsayıp hem de yok saydığı kadınlarımızın tüm maddi ve manevi yakıştırmalar bir yana sadece “İNSAN” olarak tanımlanıp insan haklarından eşit olarak yararlanması temel hedef olmalıdır. Ne acıdır ki cennetin annelerin (kadının) ayaklarının altına serili olduğuna inanan ülkemiz Türkiye; 2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda yer alan endekste 156 ülke arasında 133. sırada yer alıyor.

 

Hiç değilse siyasi partiler yasa olmadan da kendi içlerinde eşitliği sağlayabilir. Bu konu aynı zamanda bir samimiyet testi olacaktır. Biz memleket partisi olarak adaylıklarda bir erkek bir kadın olarak sıralama yapılma gerekliliğini tüzüğüne koyan ilk ve tek parti olarak bu konuda kararlıyız. Kadının insan haklarının eksiksiz ve eşit olarak sağlanması için emek vermek isteyen kadın erkek tüm vatandaşlarımızı partimize katılmaya davet ediyorum.

 

 

FATMA KURTULUŞ

 

Memleket Partisi

Sakarya İl Başkanı