Güncel
Giriş Tarihi : 02-03-2022 16:27   Güncelleme : 03-03-2022 17:30

HENDEK BELEDİYESİ BİR İLERİ BİR GERİ!

ÖNCE SATTI ŞİMDİ GERİ ALIYOR! Hendek Belediyesi, yasa gereği Büyükşehir kanunu istikametinde köy yerleşik alanları, meralar vs. yerlerin Belediye üzerine geçmesinin ardından yeni yönetim bu tür yerleri satılığa çıkartarak satışlarını gerçekleştirmişti. Halen de satışlar devam ediyor. Geri alınacak olan yer tekrar satılığa çıkartılacak mı???

HENDEK BELEDİYESİ BİR İLERİ BİR GERİ!

İLAVE MADDE

9 gündem maddesi görüşüleceği açıklanan Meclis gündem maddelerine 1 ilave madde oylamaya sunulup kabul edilnmesi ile  meclis gündeminde 10 madde görüşülerek  oy birliği ile karara bağlandı.

 

MECLİS TOPLANTILARI NİKAH SALONUNA ALINDI

Meclis başkanı Babaoğlu, Hendek Belediyesi çatı katında bulunan meclis toplantı salonunun , katılımcı vatandaşların yoğunluğu sebebi ile ihtiyaca cevap vermediğini vurgulayarak bundan sonraki meclis toplantılarının Atatürk parkında bulunan Nikah Salonunda yapılmasını önerdi ve meclis tarafından bu teklif kabul gördü.

HANİ HER İŞİNİZ YASALDI? GERİ ALACAKTINIZ NEDEN SATTINIZ?

Hendek Belediyesi  olağan Mart ayı meclis toplantısının birinci gündem maddesinde yer alan (İlçemiz Lütfiyeköşk Mahallesi 120 ada 5 parsel numaralı taşınmazın belediyemiz tarafından satın alınması için Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesinin görüşülmesi.)  Maddesi okunduğunda  AK parti Meclisi grup sözcüsü Hamit Canlı yaşadığı şaşkınlığı bir kez daha haklı olarak dile getirerek; “  başkanım bahse konu olan alan neresi?” sorusunu yöneltti. Canlı, sözlerini; “ inşallah bundan sonra bu yer tekrar satıılmaz!” diyerek bitirdi. Zira meclis başkanı Babaoğlu’nun geçmiş bir meclis toplantısında ; “ meclis gündemine ilave madde eklemeyeceğiz, açıklandığı şekilde gündeme devam edilecek” diye konuşmuştu.

SORULMASI GEREKENİ BİZ SORALIM. ZARAR OLUŞSAYDI KİM KARŞILAYACAKTI?

Hendek Belediyesi Hizmet Alanı olarak görülen yer aylar öncesinden vatandaşa satıldı. Paralar ödendi, tapu devri gerçekleşti.  Peki yasal olarak yerin yeni sahibi bahse konu olan alanda  yapı inşa etmiş olsaydı. Kaldı ki bu konuda mecliste bir bilgi paylaşılmadı. Dolayısı ile plan, proje, hafriyat vs. gibi nedenlerle ortaya bir maddi külfet çıkacaktı.

Belediye yeri geri alma kararının ardından vatandaşın masraflarını yasal olarak üstlenmek zorundaydı. Bu durumda kamunun parası çar çur edilmiş olacak ve kamu zarara uğratılmış olacaktı. Bu zararı kim karşılayacaktı?

SON SORU

 Vatandaşa satılan ve tapu devri yapılan bahse konu olan yer tekrardan satılığa çıkartılacak mı? Konunun bir yanıda satılan alanın üzerinden aylar geçti. TL'deki  enflasyon ortada, dövizdeki yükselme de ortada. Belediye sattığı fiyattan mı geri alacak, enflasyon farkı ödenecek mi? Bizler de bu konunun takipçisi olacağız.

MÜFETTİŞ UYARDI: BURASI BELEDİYE HİZMET ALANI SATAMAZSINIZ…

Babaoğlu; “ Bahse konu olan alan Hendek Belediyesinin şantiyesine yaklaşık  500 metre uzaklıkta bir yer. Biz bu alanı Belediye Hizmet alanı olarak göstermiştik. Sonradan vatandaşa satışı gerçekleşti buranın. Müfettişler tarafından bu alanın Belediye Hizmet Alanı olarak görünüyor olmasından dolayı müfettiş bizi bu noktada uyardı. Şimdi belediye olarak vatandaştan bu yeri geri alacağız” diyerek meclisi bilgilendirdi.

 ÇAMLICA'YA DOĞALGAZ MÜJDESİ, YEŞİLYURT BEKLESİN

Meclis başkanı Babaoğlu, Çamlıca beldesine doğalgazın geleceğini müjdelerken söz alan Yeşilyurt bölgesinin AK Partili meclis üyesi; " başkanım Yeşilyurt'a doğalgaz sözünüz vardı, 3 yıl geçti ses seda yok" demesi üzerine meclis başkanı,  Yeşilyurt için de çalışmaların devam ettiğini, Yeşilyurt bölgesinde % 10 imar olduğunu hatırlatıp, "Yeşilyurt bekleyecek ama KISA! zamanda oraya da gaz vereceğiz" dedi. 

GÜNDEM MADDELERİ OY BİRLİĞİ İLE GEÇTİ

 Tekrardan gündem maddeleri okunarak meclisin onayına sunuldu ve meclisi teşkil eden AKP ve MHP meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edilmesi ile Mart ayı olağan meclis toplantısı sona erdi.