Güncel
Giriş Tarihi : 01-03-2022 10:31   Güncelleme : 01-03-2022 12:14

28 ŞUBAT POST MODERN DARBESİNİN BİLİNMEYENLERİ

28 Şubat “Post Modern Darbe” konulu program düzenlendi. Programa konuşmacı olarak prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu katıldı.

28 ŞUBAT POST MODERN DARBESİNİN BİLİNMEYENLERİ

DARBE MAĞDURLARI BULUŞTU

Hendek Rasimpaşa Külliyesinin alt katında bulunan 15 Temmuz Milli İrade Derneği kon-ferans salonunda yapılan konferansa  çoğunlukla  28 Şubat Post Modern Darbe girişminde mağduriyet yaşayanların katıldığı program dönemin başbakanı merhum Necmettin Erbakan’ın darbe karşısındaki tutumunun anlatıldığı kısa metrajlı slayt gösterisi sunuldu. Akabinden saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Rasimpaşa  camisi imam hatibi Hamza Bozkurt’un okuduğu Kuranı Kerim tilaveti ile başladı.

DEKANDAN SELAMLAMA KONUŞMASI

Programda söz alan  Hendek Eğitim Fakültesi  dekanı Prof. Dr. Rüştü Yeşil kısa bir selamlama konuşması yaptı.

1000 YIL SÜRECEK DEDİLER! AMA BİZ BİN YIL UNUTMAYACAĞIZ

Akabinden kürsüye gelen 15 Temmuz Milli İrade Derneği genel başkanı Ali İnci , “çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Üç ayların içerisindeyiz. Sözüyle, icraatıyla, dünya lideri olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının  26 Şubatta olan doğun gününü tebrik ediyorum, Allah uzun ömürler versin. Yine 27 Şubat’ya Türkiye için dünya insanlığı ve islam alemi için büyük mücadele eden dava adamı Erbakan hocamızın vefatı da yine bu aydaydı. Onu da rahmetle anıyorum. Yine ülkemizin kara günü olan 28 Şubat’ta bacılarımızın nasıl ağladığını, nasıl mücadele ettiğini hep birlikte gördük. Fazla konuşmaya gerek yok ama şunu söylemeden edemeyeceğim. Bin yıl devam edecek dediler. Onlar öldüklerinde yanlarında binler, on binler yoktu, 10-15 kişilik arakadaş guruplarıyla gömüldüler, öldüklerini millet anlamadı bile. 1000 yıl devam edecek dediklerini evet biz bin yıl unutmayacağız. “

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

Müslüman aynı yerden iki kere sokulmaz. 1960’da babalarımız yaşadı, biz bunları 71’de, 80’de yaşadık. 28 Şubat’ta yaşadık, 15 Temmuz’da yaşadık. Ama her birinde bu millet yüksele yüksele darbeye karşı bir hareket içine girerek geldiğini hepimiz birlikte gördük. Değerli dava arkadaşlarım aramızda 28 Şubat’ta çok acı çekmiş arkadaşlarımız var. Cumhurbakanımız ve onun dava arkadaşları sayesinde bugün Türkiye çok güzel bir yere geldi. “ diyen İnci sözlerini; “ 1000 yıl değil bin yıllar dahi olsa unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” diyerek sonlandırdı.

28 ŞUBAT DARBESİ VE YANSIMALARI

Programa geçilmesi ile yerini alan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, 28 Şubat Post Modern Darbe girişiminin öncesini, yaşananları ve ilerleyen süreçteki yansımalarını anlattı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİR FACİADIR

Sofuoğlu konuşmasına ; “ hiçbir darbe geleceğini önceden bildirmez” diyerek başladı.  Koç yayınlarından aldığı bir alıntı ile konuşmasını sürdüren Sofuoğlu, İstanbul Sözleşmesinin Türk toplumu için bir facia olduğunun altını çizerek; “ ne mutlu ki sayın Cumhurbaşkanımız tehlikenin ve ülkemiz üzerinde oynanan oyunun farkına vardı ve sözleşmeyi iptal etti. “ dedi.

KÜRESEL GÜÇLER HER ZAMAN KENDİLERİNİ DÜŞÜNÜRLER

Dünyayı yöneten küresel güçlerin kendi hegomonyalarını sürdürmek adına her zaman demokrasi, barış, kardeşlik, insan hakları kavramlarını öne sürerek kendilerini kisvelediklerini vurgulayarak; “  onlar her zaman kendilerini düşünürler” diye konuştu.

GEÇMİŞTEN DERS ALMALIYIZ

Tarihsel süreçten örnekler vererek  dünya genelindeki bazı ülkeler üzerinde geçmişte yapılan darbe girişimlerinin  farklı ülkelerde farklı  söylemler adı altında  bu tür insanlık dışı olayların cereyan ettiğini belirterek; “ Abdülhamit döneminde yaşananların bir benzerini yaşıyoruz” diyerek  küresel güçlere dikkat çekti ve dünya var oldukça da bu tür olayların devam edeceğini bu nedenle çok uyanık olmamız gerektiğinin altını çizdi. Sofuoğlu, geçmişte yaşanan olaylardan dersler alınması gerektiğini ancak  maalesef geçmişten derslerin alınmadığını, insanları korkutmak sureti ile sindirilmelerinin bir sonucu olarak bu tür girişimlerin devam edeceğini söyledi.

NATO İKİLİ OYNUYOR

Prof. Dr. Sofuoğlu Rusya’nın  Ukranya’yı işgal etmesine de değinerek; “ küresel güçler ülkemizi bataklığa çekmeye çalışıyorlar ancak Cumhurbaşkanımız onların bu oyununa gelmedi gelmeyecek inşallah. Allah korusun Davutoğlu başbakan olsaydı bu çoktan olurdu. Nato üstüne düşeni yapmadı. Oyun hep aynıydı. Bizler savaşa girecek onlar lord kamaralarında oturup sigaralarını tüttüreceklerdi. Geçmişte Osmanlıya yaptıklarının benzerini ülkemiz üzerinde oynamaya çalışıyorlar.  Bugün Ukranya’ya yaptıklarının benzerine bize defalarca yaptılar.

SAVAŞA DAHİL OLURSAK MUHTEMELEN BİZDE PUTİN’DE KAYBEDECEK

Benim tahminime göre oynanan oyunu gören , bilen sayın Cumhurbaşkanımız bunun fazlasıyla farkında. Nato bizim savaşa müdahil olmamızı istiyorsa ki istiyor o zaman ne kadar asker gücü, ne kadar silah ve mühimmat desteği yapacaksa bunların bizim kışlalalrımıza indirilmesi gerek.  Ne kadar  finans desteği sağlayacak o halde bu paranın bankalara yatmış olması gerek. Emin olun biz Rus’larla savaşa girdiğimizde bizi yalnız bırakacaklar, olan ülkemize olacak.Nihayetinde Putin’in kaybedeceği gibi bizde muhtemelen kaybedeceğiz. “ dedi.

BİZ İSRAİL’E DEĞİL İSRAİL BİZE MUHTAÇ

 Türkiyenin yakın zamanda enerji dalında yaklaşık 6 ay içerisinde geniş kaynaklara sahip olacak. İsrail’den medet ummuyorum. İsrail’in bize gelmesi kendi çıkarlarınadır. Ben İsrail’in Filistindeki varlığını asla kabul etmiyorum. Ama karşında 10 düşman olacağına 5 olsun 3 olsun. Bugün İsrail gazını Avrupaya taşıması için bize mahkum. Bu transfer ülkemiz üzerinden olduğunda muazzam para elde edecek. “ diyerek  ticaret yolu olarak Çin’e uazanan tran hattının önemine vurdu yaparak, “ deniz yoluyla 2 ay süren yolcukluk tran hattı ile 12 güne iniyor. 2023 kritik bir tarih. Abdulhamit hana açılan petrol kuyularını işletmesine izin vermediler. Bu kez sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde bu zenginliğimize kavuşacağız”  dedi.

TABLO HEDİYE EDİLDİ

Programın bitmesinin ardından konuşmacı Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na, 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci tarafından günün anısına atfen tablo hediye edildi. Program ilçe müftüsü Murtaza Gür’ün duasıyla son buldu.