Güncel
Giriş Tarihi : 24-02-2022 14:15   Güncelleme : 25-02-2022 12:02

HENDEK’İ HENDEKLİLER YÖNETİR ENİŞTELER DEĞİL

Hendekli olmak ayrıcalık, Hendek’e hizmet etmek ibadettir…

HENDEK’İ HENDEKLİLER YÖNETİR ENİŞTELER DEĞİL

    İlçemiz farklı kültürlerin buluştuğu, harmanlaştığı bir Anadolu kasabasıdır.  İlçemizde ilginç sözler vardır. Hemen hemen her Hendekli bunu bilir.  İlçeye dışarıdan gelene ilk soru; “ sen nerelisin” sorusudur. Hemen arkasından ne milletsin? sorusu gelir. Devamında ise  “Hendek’in suyunu içen buradan ayrılamaz” sözü meşhurdur. Burada kamu görevi yapan çok sayıda memur,  emekliliklerinden sonra ilçemizde ikamet etmeleri bunun en güzel kanıtıdır.

HENDEKLİ ENİŞTEYİ SEVER, SAYGI DUYAR

   Hendek sadece bu sözlerle sınırlı değildir. İlçemizin dışarıda devlet kadrolarında yer alan çok sayıda değerli bürokratlara ve enişteye sahiptir.

   Hendekli kızlarımız anne ve babalarına çok düşkündürler o nedenle Hendek’de bayramlar kalabalık geçer.  Enişteler  arife akşamı kayınpeder ve kayınvalidenin evine gelirler, torunlar anane ve dedelerine sarılarak geceyi geçirirler. Çünkü hasret vardır, özlem vardır…

ENİŞTELER HAYIR HASENADI SEVERLER

   Sabah olur, ilk önce bayram namazı eda edilir, hocalarımız bayram sabahı verdikleri vaazlerinde sözü eniştelerin bonkörlüğünden, hayır hasenada önem verdiklerinden  dem vurarak cami çıkışında toplanacak olan yardımların yüksek meblağlara ulaşmasını sağlarlar.

   Peki sonra ne olur?   Bayram namazının akabinden aile kabristanlığı ziyaret edilir dua ve niyazda bulunulmasının ardından fırınlara gidilerek sıcak ekmekler alınır eve dönülür.  

   Evin hanımları zengin bir sofra oluşturmuşlar damatlarının gelmesini beklemektedirler. Torun torba hep bir masada sohbet eşliğinde kahvaltı yapılır. Kahvaltı sonrası küçükler büyüklerin ellerini öperek bayramlarını kutlarlar. Kolu komşu ziyaret edilerek bayramlaşılır

VEDALAR HÜZÜN TAŞIR

   Vakit ilerlemiş gün öğlene ulaşmıştır. Öğlen namazı ve yemeğinin yenilmesinin ardından ayrılma zamanı gelmiştir. Damat, kız ve torunlar dua ve niyazlarla yolcu edilirken bir sonraki bayramda buluşmak temennisi ile vedalaşılır.

   Hendekli ilçeyi yönetmeye talip olan adayda ilk aradığı etken Hendekli olma şartıdır. Hendekli sevecendir, kadirşinastır, misafirperverdir, saygıda kusur etmez ancak seçicidir, belediye başkanlığı konusunda da tutucudur. O nedenle zordur Hendek’e belediye başkanı olmak. 

SEÇİMİN AYAK SESLERİ

   Siyasetin günden güne ısındığı ortamda hızla genel seçimlere doğru yol alınmakta. Sonrasında da mahalli seçimler ve belediye başkanlığı…Kim ne derse desin bize göre gelecekteki Hendek Belediye Başkan adayının belirlenmesi ama zamanında ama zamanından önce yapılacak olan Genel Seçim sonuçları belirleyici olacaktır. Birde şöyle bir ihtimalin olduğu hatırdan çıkarılmamalı. Genel seçimde Cumhur İttifakı beklediği oyu alamazsa darmadağın olacak, bugün AK Parti sevdalısı olanlar kuvvetle muhtemel saf değiştireceklerdir.

KİMSE KENDİNİ GARANTİ GÖRMESİN. SÖZ SAHİBİ İNCİ VE DİKBAYIR OLACAKTIR

   Bu durumda Cumhur İttifakı paydaşları kendi adayları ile seçime girebilirler. Yeri gelmişken ifade edeyim. Nasıl ki önümüzdeki mahalli seçimlerde Hendek Belediye başkan adayının Millet İttifakı kanadında Ümit Dikbayır olacak ise Cumhur İttifakı kanadında ise söz sahibi Ali İnci olacaktır. Diğer yanda ise Millet İttifakı genel seçimlerden güçlenerek çıkacak olursa bu durumda Hendek Belediye Başkan adayının belirlenmesinde bize göre tek söz sahibi konumu ve oluşacak konjektür nedeniyle  İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır olacaktır. O nedenle bugün piyasaya çıkıp belediye başkanı adayıymış edasıyla dolaşanlara kimse kulak asmasın. Gün doğmadan neler doğar...

HENDEK’iİ HENDEKLİLER YÖNETİR ENİŞTELER DEĞİL

   Hülasa 88.105 kişilik nüfusa sahip Hendek’de Hendek’i seven, ilçeye hizmet etmeyi kendisine görev addeden ve de özellikle nüfus kağıdında doğum yerinin Hendek yazması Hendekli için önem arz eder.

   O nedenle ilçemizde eniştelerin belediye başkan adayı olması garipsenir, kabul görmekten uzaktır. Vekil, eğer böylesi bir hataya düşecek olursa ayağına değil kafasına sıkmış olur...

GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ

   Günümüzde mevcut şartlara baktığımızda başkanlık sistemi ile girilecek olan seçimlerde  önceden adı koalisyon olarak karşımıza gelirken bugün  evrim yaşayan koalisyonun adı ittifaklar olmuştur. Cumhur ittifakının mevcut adayı ne yazık ki bu şansı iyi kullanamamış her geçen gün kay kaybetmektedir. 

   Doğmamış çocuğa don biçmiş olmayalım amma görünen köy de kılavuz istemez. Ülkenin diğer  il ya da ilçelerinde Cumhur  ittifakı  içerisinde yer alan partilerin adayları  ittifak adı altında değil kendi  mensubu oldukları partilerin amblemleriyle seçime girdikleri bir gerçektir.

 BİRİLERİ ÇOK ÜZÜLÜR AMMA SÜRPRİZ OLMAZ

   Peki buradan ilçemize gelecek olursak ilçemiz belediye seçimlerinde benzer uygulamanın olması belki birilerini üzebilir amma kimseyi şaşırtmasın. Tabi bu durumda Millet İttifakının adayının önemi daha da öne çıkıyor.

POTANSİYEL ADAY!

   Hem Hendekli olması , halkın içinden gelmesi, her bireye dokunuyor olması, misyon ve vizyon sahibi olması  gibi özellikleri üzerinde taşıyan çok değerli potansiyel belediye başkan adayları da mevcut bu da böyle biline…