Güncel
Giriş Tarihi : 19-02-2022 11:29   Güncelleme : 21-02-2022 12:38

SÜLEYMAN SEBA SPOR KOMPLEKSİ! GÜNAH KEÇİSİ İNCİ OLDU !!!

GELİN; YERİM DAR demiş, yer açılmış bu kez YENİM DAR DEMİŞ!!! Her şeyin yasalara uygun olsaydı şikayetin kıymeti harbiyesi olmazdı… Zaten o vakit şikayeti kaale almaz başladığınız işi devam ettirirdiniz…

SÜLEYMAN SEBA SPOR KOMPLEKSİ! GÜNAH KEÇİSİ İNCİ OLDU !!!

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, çıktığı bir TV programında;  “Süleyman Seba spor merkezinin birileri tarafından engellenmesi bizi 1,5-2 yıla yakın bir zaman kaybettirdi. Yaklaşık 10 milyon TL bizi zarara uğrattı! Başlamayı düşündüğümüzde demir 5 TL idi, şimdi geldiğimiz noktada demir 13-14 lira. Beton 270 seviyelerinde idi şimdi 600 TL’nin üzerinde. Oradaki engellenme sonrası arkadaşlarıma talimat verdim ve ( bundan sonra tamamen bütün yasal işlemler bitmeden hiçbir projeye başlamayacaksınız!)  talimatı verdiğini söyledi.

Adama sormazlar mı madem spor bakanlığı ile protokol yapılmıştı projeye niçin başlanılmadı?

Hatırlatmakta yarar var şöyleki;  Babaoğlu, bir açıklmasında da  bu tesis için 8 Eylül 2020 tarihinde TRT Spora verdiği beyanatında kendilerini bakanlığın desteklediğini savunmuş ve;

Projemizi Bakanlık destekliyor!

Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy’un desteklerini esirgemediğini anlatan Babaoğlu, “ Şehrimiz ve gençlerimiz için, sporun teşvik edilmesi için el ele verdik ve güç birliği yaptık. Şehrimizin merkezine kazandırılacak olan bu modern ve model eser, kapsamı ve donanımlarıyla bırakın Sakarya’yı Türkiye’nin sayılı tesisleri arasında yer alacak, uzun yıllar sonra dahi ihtiyaca cevap verebilecek. Tek bir amacımız vardı. Herkesin modern tesislerde spor yapması, sporla vakit geçirmesiydi. Hazırlanan bu proje Bakanlığımız tarafından desteklenince zaman kaybetmeden düğmeye bastık. Birkaç hafta içinde başlıyoruz. Kendi öz kaynak ve nitelikli iş gücümüzle belediyemiz iştiraki TÜRKAY A.Ş. tarafından proje tamamlanacak” şeklinde konuşmuştu.

 

YIL 2020 EYLÜL’ÜNDEN BU GÜNE BİR ARPA BOYU YOL ALINMADI

   Bahse konu olan alan olan Atatürk Stadyumu bitişiğinde yapılması planlanan Süleyman Seba spor kompleksi çalışmalarına 13 Eylül 2020 gününün akşamı saat 22.00 sularında adeta gün torbaya girmişcesine alel acele garo beton atılmak sureti ile çalışmalara start verilmişti. Konuyu gündeme taşımamız üzerinde Gelecek Partisi Hendek İlçe Başkanı Musa Akıcı tarafından;

MEVCUDU ÇALIŞTIRAMAYAN ZİHNİYET NE YAPMAK İSTİYOR?

Akıcı; “ Elinde bulunan HGM gibi çok amaçlı bir spor ve kültür merkezini bünyesinde çalıştıramayarak Sakarya İl Spor Müdürlüğüne kiralayan Hendek Belediyesinin ilçemiz Atatürk Stadyumu bitişiğinde bulunan kapalı spor salonu bölgesinde gece vakti çalışmaya başlaması oldukça düşündürücü. Bu konuda ittifakın diğer meclis üyeleri neden sessizler” Diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKININ AK PARTİLİ ÜYELERİ NEDEN SESSİZ?

Hendek Gelecek Parti İlçe Başkanı Musa Akıcı, yaşananlara bir anlam veremediğinin altını çizerek; “Hendeki emanet alan zihniyetin (ben yaptım oldu) mantığı ile hiçbir yasal statüsü bulunmadan kazma vurması, bu çalışmaları yangından mal kaçırırcasına Belediye Meclisini adeta saf dışı bırakarak gecenin ilerleyen saatlerinde yapıyor olmasının arkasında yatan nedenler nelerdir” sorusunu yöneltti.

MECLİS SAF DIŞI BIRAKILMIŞ, ORTADA PROTOKOL YOK…

Akıcı; “böylesi bir projenin yasal olarak hayata geçirilmesinin kuralları gayet açıktır. Ancak baktığımızda böylesi bir sosyal spor tesisinin yapılması konusu meclise getirilmemiş, mecliste tartışılmamıştır. Meclis gündemini ve Hendek Belediyesi çalışmalarını takip ettiğimiz kadarı ile meclis gündemine getirilmeyen, tesis için Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa proje yapımı için meclis tarafından meclis başkanına bir yetki verilmemiş, konuyla ilgili meclis kararı ve encümen kararları bulunmamaktadır. O tarihte, Tesis yapımı ile ilgili yetkililerle yapılan protokol anlaşmasını kamuoyuna açıklayabilir misiniz” dedi.

TAPUSU SPOR İL MÜDÜRÜLÜĞÜNDE

Akıcı, “Bahse konu olan alanın Sakarya İl Spor Müdürlüğü ukdesinde olduğu resmiyette tapunun Spor İl Müdürlüğünde bulunduğu böylesi bir durumda hiçbir yetkisi bulunmadan kazma vurulması ben yaptım oldu mantığının en bariz göstergesi” olduğuna işaret etmişti.  

OTOBAN GÜZERGAHINDAKİ SPOR KOMPLEKSİ ATIL DURUMA GETİRMEK İLÇEYE NE KAZANDIRACAKTIR?

Gazetemize yaptığı açıklamasında Akıcı; “ Kaldı ki, geçmiş belediye yönetimi tarafından Orman Bakanlığından ilçemiz belediyesine kazandırılan, otoban bağlantı yolu üzerindeki kapalı spor salonu, hemen yanındaki sentetik halı saha ve bitişiğinde bulunan yüzlerce dönüm arazi spor kompleksi yapmak adına imar planlarında yer almakta. İlçemiz merkezinde halkın nefes alacağı yeşil alanları binalara boğmak bir yanlış, mevcut kapalı spor salonu ve halı sahanın köreltilmesi ve atıl hale getirilmesi ile eş değer olup ikinci bir yanlıştır.”öngörüsünde bulunarak Ali İnci’ye hak verir beyanları olmuştu.

YANLIŞ, SEBA İSMİ İLE KAMUFLE EDİLMEKTE

Hendek’de doğduğunun ve ilçe siyasetinin boyutlarını çok iyi bildiğini ifade eden Akıcı; “ Bizce ilçe merkezinde yapılacağı açıklanan böylesi bir spor kompleksinin yeri yanlıştır. Bu yanlışı, ilçemizin yetiştirdiği merhum spor adamı Süleyman Seba’nın adı verilerek kamuoyuna duyurulmak sureti ile yanlışın üstü kamufle edilmekte, tribüne oynanılmaktadır. Merhum spor adamı Süleyman Seba’nın adı verilecek ise yakışanı otoban üzerinde bulunan spor kompleksine verilmesi daha doğru ve hakkaniyetli olacaktır. “dedi.

Bununla yetinmeyen Akıcı, Hendek Belediyesine cevaplaması istemiyle sorular yöneltmiş ancak karşılık bulmamış, belediye tarafından sorular yanıtsız kalmıştı.

BU SORULAR CEVAP BEKLİYOR?

-İlçemiz merkezinde gece yarısı apar topar başlatılan çalışmalar neyi ifade ediyor?

-Her söyleminde geçmişte yapılan bazı yapıların belediyeye münhasır tapusunun olmadığını, bazı yapıların ruhsatsız olduğundan dem vuran Belediye Başkanı, gece yarısı başlatılan spor kompleksi binasının ruhsatı var mıdır? Kesilen bir ruhsat var ise kamuoyu ile paylaşabilir mi?

-Meclis tarafından yetki verilmemiş başkan hangi yetki ile çalışmayı başlatmıştır?

-Bölgenin yasal sahibi konumunda bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığının onayı alınmış mıdır?

-Gençlik ve Spor Bakanlığı ile protokol sözleşmesi yapılmış mıdır? Yapılacak tesisin işletmesi hangi kurum tarafından yapılacaktır?

-Hendek Belediyesi’nin yatırım portfeyinde bütçe ayrılmış mıdır?

-Belediye başkanlığınca kamuoyuna açıklanan ortaklaşa yapacağız söylemi kulağa hoş geliyor olsa da, işçi paralarını ödemekte zorlanan Hendek Belediyesi bu tesisi hangi plan ve bütçe ile gerçekleştirecektir?

-Bahse konu olan tesis için spor Bakanlığı yatırım daire başkanlığınca onay verilmiş midir? Sorularını yöneltmişti.

Geldiğimiz bu noktada ise yine mağdur edebiyatına başvuruluyor olması oldukça dikkat çekici.  Bakkal dükkanı değil bir kamu kurumu yönetiyorsunuz. Kamuda  işler kanun, yönetmelik, evrak,  ve sözleşmeler ışığında yol alır.

SİZİ YANLIŞTAN DÖNDÜREN BAŞKAN TEŞEKKÜR BORCUNUZ VAR

Bu nedenle aslında yasa dışı yapımına başlanan bu tesisin adına ister şikayet denilsin ister itiraz her ne denilirse denilsin sizi bir yanlıştan döndüren Ali İnci’ye teşekkür etmeliydiniz.

BAŞKANLIKTAN DA OLABİLİRDİNİZ

Zira yönettiğiniz Hendek Belediyesi 65-70 milyon TL’lik bir bütçeyi yönetiyor. Yatırım planına alınmamış, parasal finans sağlanmamış, plan ve projeleri yapılmamış, ihale edilmemiş  bir yatırıma hangi gerekçe ile başlandı?

 İyiki itiraz edildi ve sizi bir yanlıştan alıkoydu. Aksi takdirde devlet malını zarara uğratmaktan yargılanacak belki de görevinizden açığa alınacaktınız. 2020 yılının Eylül ayında bir gece vakti mikser kamyonları ile döktüğünüz betondan bugün eser yok.

YERİNİZ Mİ DAR, YENİNİZ Mİ?

Bunun bir açıklaması olmalı…