Güncel
Giriş Tarihi : 16-02-2022 14:47   Güncelleme : 17-02-2022 17:48

DOĞRULAR GÜN IŞIĞI GİBİ ORTADADIR, GERÇEKLER SAPTIRILAMAZ

Kısa süre önce ilçemizde 4 dönem Hendek Belediye Başkanlığı yapmasının ardından milletvekilliğine geçerek parlamentoya giren İnci hakkında İTİBAR SUİKASTI provokatörlüğüne soyunanlara, kamuoyunu yalan yanlış bilgilerle iddia ve ithamlarla suçlayanlara sözümüz var. Sakarya Üniversitemizin değerli yetkililerinden aldığım bilgiler ışığında kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bir yerel gazeteci olarak yardımcı olmayı görev addediyorum.

DOĞRULAR GÜN IŞIĞI GİBİ ORTADADIR, GERÇEKLER SAPTIRILAMAZ

GERÇEKLER , KALEMŞÖR YAZARI YALANLIYOR

2011 yılında Hendek Belediye Başkanı Ali İNCİ’nin, Hendek Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. İbrahim YÜKSEL’in ve Sakarya Millet Vekili Şaban DİLŞLİ’nin girişim ve gayretleri ile Hendek 2. OSB önünde ve E-5 Devlet Karayolunun hemen kenarında yer alan T.C Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait 17.100 m2 lik (17.1 Dönümlük) arazi metrekaresi 1 TL’lik gibi çok sembolik bir rakamla ile Sakarya Üniversitesine Tapusu ile birlikte verildi. Bu yer o dönemde Üniversitenin Tapulu olan ilk ve tek yeri oldu.

TAPUDA ŞERH VAR

Tapuya ise “Bu Arsa Hendek Meslek Yüksek Okulunun Eğitim, İdari ve Laboratuvar Binalarının Yapımı İçin Kullanılacaktır.” Şeklinde şerh düşüldü.

Yerin tapusunun Sakarya Üniversitesine verilmesinden hemen sonra Hendek Belediye Başkanı Ali İNCİ Hendek Meslek Yüksek Okulunun Binalarının yapımı için kaynak arayışına girdi.

Başkan İNCİ, Bu arazi üzerinde yapılacak olan Meslek Yüksek Okuluna:

5 MİLYON TL DEĞİL, 3 MİLYON  DOLAR DA DEĞİL, 3 MİLYON TL

Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu” adı verilmesi koşulu ile 3 Milyon TL (Üç Milyon Türk Lirası) kaynak sözünü ÜLKER YILDIZ HOLDİNG Grubundan aldı.

Bunun üzerine Sakarya Üniversitesi Senatosu ve Üniversite Yönetim Kurulu da söz konusu isim değişikliğini yaparak bu arazide yeni yapılacak olan Meslek Yüksek Okuluna “Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu” adını verdi ve onayladı.

Böylece Hendek Belediye Başkanı Ali İNCİ’nin ÜLKER YILDIZ HOLDİNG Grubundan sözünü almış olduğu 3 Milyon TL (Üç Milyon Türk Lirası) kaynak sözü kesinleşmiş oldu.

Bütün bunlardan sonra Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı; söz konusu arazide “Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu” inşaatları için gerekli olan Etütleri Yaptırmaya, Planları Oluşturmaya ve Projeleri Yapmaya ve/veya  Yaptırmaya başladı. O dönemde Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Feridun DAĞ yönetiminde bütün etüt, plan ve projeler hazırlanarak inşaata başlanır vaziyete gelindi.

18 ŞUBAT 2013 TARİHİ BİR GÜN

Ve “Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu”nun  temelleri 18 Şubat 2013 tarihinde Devlet Töreni ile atıldı. Tören; Sakarya Valisi Mustafa BÜYÜK’ün, AK Parti Sakarya Milletvekili Hasan Ali ÇELİK’in, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki TOÇOĞLU’nun, Hendek Kaymakamı Mustafa AYHAN’ın, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Hasan ALBAYRAK’ın, SAÜ Rektörü Muzaffer ELMAS’ın, Sakarya AK Parti İl Başkanı Recep UNCUOĞLU’nun, Yıldız Holding Gıda, Dondurulmuş Gıda ve Kişisel Bakım Grubu Başkanı Dr. Zeki Ziya SÖZEN’in, SAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi KARAKUŞ’un, SAÜ Hendek Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. İbrahim YÜKSEL’in, SATSO Meclis Başkanı Adnan BORAZANCIOĞLU’nun, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Halit İNCİ’nin, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Şenay SAKAL’ın, Çok sayıda Belediye Başkanlarının, İlçe Başkanlarının, Daire Amirlerinin, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerinin, SAÜ öğrencilerinin ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.

Temelleri atılan “Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu” inşaatları, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığının kontrollerinde ve denetiminde hızla ilerlemeye başladı ve devam etti.

HAKEDİŞLER  YÜKLENİCİ FİRMAYA ÜLKER GRUBUNCA ÖDENDİ

Söz konusu inşaatların imalat Hak Edişleri aylık olarak, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.

Hazırlanan Hak edişlerdeki rakamları yani paraları ise, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan hak edişleri ibraz ederek yüklenici firmanın kendisi ÜLKER YILDIZ HOLDİNG ’den almıştır.

Yani ne Hendek Belediye Başkanı Ali İNCİ, ne Sakarya Üniversitesi, ne de Bir Başkası hiç kimse doğrudan veya dolaylı olarak hiç kimseden ya da hiçbir yerden elden bir para ne almıştır ne de ödemiştir.

İnşaatların neden bitirilmediğine gelecek olursak:

İlk başlangıçta Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı:

İnşaatların keşif bedellerini hazırlarken yaklaşık maliyeti; Çevre Düzenlemesi dahil yaklaşık olarak 6 Milyon TL (Altı Milyon Türk Lirası) olarak hesaplamıştır.

Bunun üzerine Hendek belediye Başkanı Ali İNCİ geri kalan 3 Milyon TL (Üç Milyon Türk Lirası)’nın temini için:

O dönemde Sakarya 2. OSB’nin başındaki yönetici olarak yetki sahibi olan dönemin Hendek Kaymakamı Mustafa AYHAN ile görüşmeler yaparak 2. OSB den 1,5 Milyon TL (Birbuçukmilyon Türk Lirası) sözünü almıştır.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ İŞİ  SAHİPLENMEDİ

Daha sonra Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS ile bir araya gelerek; uzun, zor ve sıkı geçen bir görüşme sonucunda ve Hendek Meslek Yüksekokulunu mevcut olan eski binalarının da yıkılması şartı 1,5 Milyon TL (Birbuçuk Milyon Türk Lirası) sözünü de Sakarya Üniversitesi Rektöründen almıştır.

Ancak, ne yazık ki Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS söz verdiği bu kaynaktan vaz geçmiştir. Bu kaynağın kadük duruma düşmesi sonucun da 2. OSB’den alınacak olan 1,5 Milyon TL (Birbuçuk Milyon Türk Lirası)’nin de artık çok bir anlam ve önemi kalmamıştır.

Dolayısı ile Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS’ın  söz verdiği 1,5 Milyon TL (Birbuçuk Milyon Türk Lirası)’lik kaynağın Üniversite tarafından temin edilememesi sebebi ile neredeyse tüm kaba inşaatları tamamlanmış olan “Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu”nun  inşaatları yarım kalmıştır.

YANLIŞ HESAPLAMA İŞİN TUZU BİBERİ OLDU

Daha sonra da Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü: “Biz İnşaatların Keşif Bedelini yani Maliyetini bazı özel imalatları ve ince işleri koymadığımız için yanlış hesaplamışız ve Gerçek Maliyet yaklaşık 11 Milyon TL (OnbirMilyon Türk Lirası)’dır” dediler ki bu da işin tuzu biberi olmuştur.

TAMAMLANMASI YÖNÜNDE SÖZLER ALINDI

Bütün bunlara rağmen; Başkan Ali İNCİ 07 Haziran 2015 yılında 25 Dönem Sakarya Milletvekili Olarak Parlamentoya gittikten sonra da boş durmayıp “Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu” inşaatlarının tamamlanması için Ülker Holding ile görüşmelerin yürütülmesini devam ettirmiştir. Şöyleki; Ali İnci’den sonra Hendek Belediye Başkanı olan İrfan PÜSKÜLLÜ, Mustafa AYHAN’dan sonra Hendek Kaymakamlığına atanan Sayın İdris AKBIYIK, ÜLKER Holding ile görüşmeleri devam ettirmişler ve sonuçta Projenin Revize Edilerek Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu inşaatların ÜLKER Grubu tarafından devam ettirileceği sözünü almışlardır.

EKONOMİK SEBEPLER VE FETÖ DARBESİ KESİNTİYE UĞRATTI

Ancak; bilindiği üzere bu tarihlerden sonra çıkan bazı ekonomik problemler vs, onun peşinden yenilenen 01 Kasım 2015 seçimleri ve son olarak ta bilindiği gibi Hain FETÖ darbe girişimi ve sonrasındaki etkileri söz konusu bu inşaatlarında yapımını kesintiye uğratmıştır.

2. OSB YÖNETİMİ;  OKUL 2.OSB’YE DEVREDİLİRSE OKULU TAMAMLARIZ

Son dönemlerde 2. OSB ile yapılan görüşmeler de ise: “Eğer bu arsa ve üzerindeki halihazır yapılar 2. OSB arazisi içerisine alınır ve 2. OSB’ye devredilirse biz 2.OSB olarak bu inşaatları yani Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu’nu tamamlarız.” Bu konuda da üniversite ile görüşmeler devam etmektedir.

Ayrıca; taraftan Sayın Tarım ve Orman Bakanın Sakarya ziyaretlerinde; hem sayın Bakan’ın ve hem de AK Parti Genel Başkan Yardımcısının gayretleri ile de bu konuda epeyce yol kat edilmiştir.

Diğer taraftan; gerek o dönemde Hendek Kaymakamı iken Sayın Mustafa AYHAN ve gerekse ta ilk günden bugüne kadar Sayın Ali İNCİ bu iş için çok büyük emek harcamış ve çaba göstermişlerdir. Ve hatta farklı kaynaklardan da para bulunarak üniversiteye verilmesi dahi değişik alternatifler teklif edilmesine rağmen; bu araziyi şu anda  ukdesinde tutan üniversite buna yanaşmamış ve işi sahiplenmemiştir.

Fakat şurası da bir gerçek ki:

Yukarıda bahsedilen Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu’nun arazisi ve onun üzerinde neredeyse kaba inşaatları bitirilmiş olan binalar; 2018 yılında Sakarya Üniversitesinden ayrılarak yeni kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesindedir.

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

Yer Tapusu ile Üniversitenin, Proje Üniversitenin, Ruhsat Üniversitenin. Peki Üniversite neden bu işi üstlenip, sırtlanıp alıp götürmüyor. Bu sorulması gereken bir sorudur.

Üniversitenin bu işe dört elle sarılması gerekirken; Sayın Ali İNCİ dört bir yandan tüm gayretleri ile Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu’nun inşaatlarını tamamlamaya çalışıyor.

TEŞEKKÜR  EDİLMESİ GEREKİRKEN İTİBAR SUİKASTİ

Burada  zarardan söz edilecek ise bugün kaba inşaatı biten okulu bugünkü bayındırlık değerleri ile yapacak olsanız 3 milyon TL’ye yapılması mümkün değil. O nedenle burada MADDİ BİR ZARARDAN bahsedilemez. Ancak sanayicimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanlarının yetiştirilmesi geciktirilmiş olduğunu inkar edemeyiz.

ALGINIZ BATSIN

Yetkililerden bir bir aldığın bilgiler ışığında yaşananların yandaş yazarın oluşturmaya çalıştığı ALGI gibi olmadığı açıkça ortada. Peki yandaş yazar neden böyle bir yazı yazdı derseniz; “ Ali İnci Ülker’den 5 milyon TL aldı, 3 milyonu okula harcadı, geriye kalan 2 milyon TL’yi götürdü!!!” sözleriyle kamuoyunu yanıltmaya ne hakkınız var? Hadi başka kapıya bu algı tutmadı, tutmayacak…

KAMUOYU ÖZÜR BEKLİYOR, HİÇ DEĞİLSE BU ERDEMLİĞİ GÖSTERİN

Hülasa; teşekkür edilmesi gereken insanlar üzerine oyun oynanarak itibar suikastı saldırılarında bulunmak çalışkan insanların şevkini kırmaktan başka size ne kazandıracak? Umarız ki bu gerçekler ışığında  çıkar kamuoyundan bir özür dileme zahmetinde bulunursunuz…

Takdir Yüce Milletimizin ve kamuoyunundur.

 

YANDAŞ YAZARIN HABERİ…

SIRADA SABRİ ÜLKER MESLEK YÜKSEK OKULU VAR!
Belediye başkanlarının söz verip de yerine getirmediği projeleri yazmaya devam ediyoruz. Eski başkanlar Ali İnci, İrfan Püsküllü ve yeni başkan Turgut Babaoğlu'nun söz verip de yapmadığı projeleri yazacağız.
4 dönem üst üste başkan seçilen Ali inci'nin söz verip de yapmadığı projeleri yazmaya devam ediyoruz. Bugün, 3 Milyon Dolar harcanarak, yarım bırakılan SABRİ ÜLKER MYO Projesini yazıyoruz.
ÜLKER'DEN 5 MİLYON TL (3 MİLYON DOLAR) ALIP, OKULU ÇÜRÜMEYE TERK ETTİLER.
Sabri Ülker MYO 18 Şubat 2013 tarihinde atıldı. Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu’nun temelinin atılmasının üzerinden 9 yıl geçti. Sabri Ülker MYO'nun yapımı için Ülker Gurubundan 2013 yılında 5 milyon TL verildi. 2013 yılında dolar kuru ortalaması 1.8 TL idi. Ülker gurubu 5 milyon TL'yi verdi, fakat okul 9 yılda bitirilmeyerek adeta çürümeye terk edildi. Dönemin belediye başkanı Ali İnci, kendisine yakın Hendekli bir Firmaya ihaleyi verdi. Ülkerden paralar alındı, fakat okul bir türlü bitirilmedi.
SABRİ ÜLKER MYO PROJESİNDE NELER VARDI?
Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulunda 3000 öğrencinin öğrenim görmesi hedefleniyordu
​​​​​​Toplam 17,100 m2 alan üzerine yapılacak olan Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulu’nun yeni kampüsü toplam 5 blok ve 15.300 metrekare kapalı olana sahip olacak. Diğer taraftan Sabri Ülker Hendek Meslek Yüksek Okulunda oluşturulacak olan laboratuvar atölye ve diğer donanımlarda Organize Sanayi bölgesinin hizmetine açık tutulacaktı.
9 YILDA HENDEK NELER KAYBETTİ?
9 yıldır çürümeye bırakılan Sabri Ülker MYO bitirilseydi bugüne kadar o okulda binlerce öğrenci okuyacaktı. 2.OSB başta olmak üzere diğer Organize Sanayi Bölgelerine kalifiye eleman yetişecekti. Okul sayesinde ilçe esnafı kazanacaktı. Okul sayesinde ilçe ekonomisi canlanacaktı. Hendek ilçesi 9 yılda çok şey kaybetti.