Güncel
Giriş Tarihi : 12-02-2022 17:26   Güncelleme : 13-02-2022 12:55

BELEDİYE BAŞKANLIĞI MAKAMI İCRA MAKAMIDIR, MAZERET ÜRETME MAKAMI DEĞİL…

ÜÇ SAAT MAZERET DİNLEDİK Dün akşam Hendek TV’ye misafir olarak katılan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun söylemlerine kilitlendik. Ne yazık ki tarih yine tekerrür etti ve çanak sorularla hazırlanmış programda “istediğiniz soruları sorabilirsiniz!” çıkışıyla dikkat toplayan Babaoğlu yine havanda su dövdü! Bize “karın ağrısı olanlar var” suçlamasında bulundu. Böylece kendi kendini tatmin etti! Halep ordaysa arşın burada...

BELEDİYE BAŞKANLIĞI MAKAMI İCRA MAKAMIDIR, MAZERET ÜRETME MAKAMI DEĞİL…

Öylesine acemice hazırlanmış bir program oldu ki Babaoğlu modaretörden gelen soruların cevaplarını  sırasıyla önündeki kitapçıktan okuması gözlerden kaçmadı. Görünen o ki yukarıda da ifade ettiğimiz ÇANAK SORULAR ve YANITLARI zannederiz ki önceden hazırlanmış…

Neden mi?

Gelin SORULMAYANLARIN SORULDUĞU! programı satır satır izleyelim…

BABAOĞLU KİMDİR?

Programa kendisini tanıtmakla başlayan Babaoğlu, Kemaliye mahallesinde 1972 yılında doğruğunu, ilk,ortaokulu Hendek’de ,lise’yi Sakarya’da bitirdğini, çarşının çocuğu olduğunu, kalabalık bir aileden geldiğini ve 8.ci çocuğu olduğunu, evli ve 2 çocuk babası olduğunu,  bu yaşa gelene kadar hataın her kademesinde yer aldığını belirtti. Babaoğlu, yaklaşık 8 yıl MHP ilçe yönetim kurulu ve başkanlığında bulunduğunu, 2014 yılı belediye başkan adayı olup kazanamadığını 2019 yılında yapılan seçimlerde tekrar aday olduğunu ve kazandığını söyledi.

EDİTÖR: SOSYAL MEDYADA SİZİN VİDEONUZ YAYINLANIYOR.NE DİYORSUNUZ?

PARTİ DEĞİŞTİRMEK ÇOK BASİT!!!

Babaoğlu; “ Parti değiştirme meselesi çok basit. Ben bugüne kadar verdiğim hiçbir sözden geri dönmedim!!! Verdiğim hiçbir sözü de tutmamazlık yapmadım!!! Benim MHP’li olduğumu cümle alem biliyor. BBP’de bunu biliyordu zaten. Ben belediye başkanı olarak 25.000 oy aldım meclis üyeleri 20.000 oy aldı. Ben meclise 10 tane meclis üyesi soktum. Diğer tarafta 15 meclis üyesi var. 10 meclis üyesi ile hiçbir kararı meclisten geçiremeyen, icraat yapamayan bir başkan konumunda olacaktım. Dolayısı ile kendi partime geçerek ordaki 5 meclis üyesini bünyemize kattık.Bizim arkadaşlarımızda MHP’ye geçiş yapınca MHP’nin meclis üyesi sayısı 15 ve bir başkanla birlikte  16 10 tane de AKP meclis üyesi ile Hendek halkına hizmet etme fırsatı bulduk.”diye konuştu. Babaoğlu, mecliste komisyonlar var, encümenler var, çoğunluk onlarda. Bir karar alacaksınız, onların istemediği bir kararı alamazsınız. Sizin çalışmanızı ister mi muhalefet? Borçlanacaksınız, mal satacaksınız bunlarla ilgili meclisten kararların çoğunlukla çıkması lazım. Bu çoğunluğu sağlayamadığınızda sizin belediye başkanlığınızın bir hükmü yok. Bunları aklı başında olan ve siyasetle uzaktan yakından ilgisi olan herkes görüyor.”diyerek bize atfen; “ malum arkadaşlarda yaşananları görüyor, ben onlardan rahatsız değilim. Arkadaşın fıtratı belli meclisin ne yaptığını herkes biliyor. Hangi haberi hangi amaçla yapıyor. Vatandaşımız görüyor. Benim rahatsızlığın yok ama yine de kamuoyunu bilgilendirmek adına bu açıklamayı yapıyorum.

EDİTÖR: TOPLU KONUT PROJENİZ TAMAM MI DEVAM MI?

Baboğlu; “ dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak konut sahibi olmanın ne demek olduğunu bilen birisi olarak bunu yapmak hedeflerim ve ideallerim arasındaydı. Konut alanı olarak düşündüğümüz inşaat alanında imar çalışmaları yapıldı kat izinleri alındı” diyerek başka dala atladı ve;

HEP MAZERET HEP MAZERET!!!

Babaoğlu; “  aynı aşamada devam eden Süleyman Seba Spor Kompleksi projesi birileri tarafından engellenmesi bizi 1,5 yıl  geciktirdi.. Yaklaşık 10 milyon zarardayız!!! Başlamayı düşündüğümüzde demir 5 TL idi şimdi geldiğimiz noktada demir 13-14 lira. Beton 270 seviyelerinde idi şimdi 600 TL oldu. Bunun üzerine arkadaşlarıma ( bundan sonra hiçbir yasal prosüdür bitmeden hiçbir projeye başlamayacağız) O yüzden projenin alt yapısının oluşturulması, projelendirilmesi, imar düzenlemesi, yol, terk ve 18 süreci zamanımızı aldı. Bu süreçte de malum kriz ortamı. Bizim hedefimizde dar gelirlillere konut hedefimiz var. Bu rakamları görünce bizim 200-210 bin TL olarak düşündüğümüz bu konutların satışı 500 bin liralardan aşağı gelmiyor. Şimdi dar gelirli bu konutu alamaz aldığını düşün ödeyemez. Bu fikrimizden vazgeçmedik! Sadece her şey normalleşene kadar erteledik!!!

EDİTÖR: ÖDENEN PEŞİNATLAR NE OLDU?

SADECE OCAK 2022 AYI ENFLASYONU % 48.65…KALDIKI BU PARALAR 2020 YILINDA VATANDAŞLARDAN ALINMIŞTI!

 Babaoğlu; “ biz bu peşinatları kullanmadık para hesapta. Yatırdıkları gibi duruyor, biz bu parayla ticaret yapmadık. Bu parayı biz değerlendirip bu paradan gelir elde etsek bu soruya farklı cevap verirdim. “ diyerek topu taça atarak; “ enflasyon farkı konusunu  hukukçularımız incelesinler” dedi.

EDİTÖR: SÜLEYMAN SEBA PROJESİ RAFA MI KALKTI?

Babaoğlu; “ Süleyman Seba projesi kesinlikle rafa kalkmadı sadece ekonomik krizden dolayı temelini kazdık betonunu attık, sonra esrarengiz bir telefon ve  (kimin yaptığını da biliyoruz!)  projemizi yalan yanlış bilgilerle bakanlığı bilgilendirmesi üzerine promeiz ertelendi. Bizde durumu bakan beye anlattık ve neticede projenin onayını aldık Şu an bize resmi onay gelmediği için başlamıyoruz. Bakan bey Sakarya’yı ziyaret ettiğinde bunu da müjde olarak verecek. Ondan sonra devam edeceğiz.

(  BAHSE KONU OLAN PROJENİN MALİYETİ 18 MİLYON TL. BAKANLIĞIN KATKISI 2 MİLYON TL. HENDEK BELEDİYESİ BAKANLIKTAN ZENGİN Mİ?)

Mevcut Atatürk Stadyumunu uluslararası standa getirdiklerini söylerken Büyükşehir Belediyesi stadyundaki çalışmaların kendileri tarafından yapıldığını ifade etmişlerdi.

EDİTÖR: BİSİKLET YOLU PROJESİ

 Karamanın koyunu mecliste çıktı oyunu!

Babaoğlu; “ çevre bakanı bize bu proje için 2.2 milyon tl hibe kredi vereceğini söylemişti, çok sevinmiştik ancak sonradan anlaşıldıki projenin tamamı 4.4 milyon Tl . Bunun 2.2 milyon TL’sini iller bankasından kredi çekmek koşuluyla vermiş bunu sonradan öğrendik!!!” diyerek projenin  güzergahının nerelerden geçtiğini ifade etti.

KİMSEDEN KORKMUYORUM NE HEMŞEHRİLERİMİZE NE DE ALLAH’A VEREMEYECEĞİM BİR HESABIM YOK, İSTEDİĞİNİZİ SORUN demesi üzerine:

EDİTÖR:  VİLLA ALDIĞINIZ SÖYLENİYOR

Babaoğlu; “ üç gün önce ilçe başkanımız Burhan Namlı beni aradı ( havuzlu bir villa yaptırmışsınız) “ sorusunu sordu. Hayırlı olsun diyerek karşılık verdim ve bunu söyleyen arkadaş yerini de söylerse bu yaz en azından havuza gireriz” diye cevapladım. Babaoğlu; “şu anda kirada oturuyorum. Ben ne daire nede villa aldım. Şu anda bir yatırım yapacak ortam yok. Uygun zamanı bekliyorum.

EDİTÖR: İKİ ADET LÜKS ARACINIZ OLDUĞU , GARAJDA SAKLADIĞINIZ SÖYLENİYOR

Babaoğlu; “ ben saklamaya devam edeceğim fakat sakladığım yeri bilmiyorum.Bende onlara binmek isterim açıkcası. Bunları ortaya atanların fikri neyse zikride odur. Ben hayatım boyunca ne yaptığımı ne yaşadığımı bilen bir insanım. Olabilir, herkesin mülkiyet edinme hakkı vardır. Yasal olarak kazandığım gelirle araba da alırım villa da alırım ama şu an aldığım bir şey yok.

EDİTÖR: SANAYİ ALANINDA FABRİKA ALDIĞINIZ KONUŞULUYOR

Babaoğlu; “ nerde almışız biz bunları ya? Şimdi ben 2014 yılının sonuna kadar ticaretle hiç uğraşmadım. 2015 yılında ticarete atıldım. 30 yıldır ticaretle uğraşan bir ağabeyimiz ve oğluyla ortaklık yaptık. Onlar Sakarya ve Hendek’de en üst seviyede kimsenin hayal edemediği cirolarla ticaretin içinde. Onlarla başkan olana kadar ortaklık yaptım. Bu insanlar hala ticaret yapıyorlar. Bunlar benim ortaklarımdı. Zarar ettikleri dönemlerde oldu ama ticarette inmekte var çıkmakta var. Önemli olan helal parayla ticaret yapabilmek. Bahse konu olan sanayi imarlı yeri onlar aldılar. Aldıkları yer akova bölgesinde. Bana da alırken sordular. Bizim nihayetinde bunlarla ortaklığımız da var!!! Ben bunu inkar etmem.” Diyerek ortaklık yaptığı kişilerin kendei oturdukları dairede kiracı olduklarını, mal varlıklarında mağduriyet yaşadıklarını anlattı. 40 yıldır ticaretin içinde olanların mülkiyet alma hakları değil mi? Bana kimse , başkanım siz haram yediniz, kişilerin malına çöktünz, gasp ettiniz, belediyenin mülkünü kendinize geçirdiniz diyemez.

EDİTÖR: SİYASET TEN KARUN OLANLAR!

Programda bulunan  katılımcının sorusu: “Hukuken bir suçlama yapılıyorsa elinizde belgeniz olmalı. Sizinle ilgili bu tür mal varlığı üzerinden yapılan propagandalar neden çıkıyor, nasıl bakıyorsunuz?üzerine,

HAMUDU İLE GÖTÜRMÜŞLER!!!

Bu soruya cevap veren Babaoğlu yeni bir polemiğinde vanasını açtı ve yakın geçmişte Hendek Belediye Başkanlığı yapan İnci ve Püsküllü’yü belediye imkanlarını kendilerine akıtmışlar” iddiasında bulundu.

NOT: İlçe halkının size emanet ettiği ilçenin geleceği adına şimdi görev başında sizlersiniz, mühür sizde. Bu iddialarınızla ilgili adı geçmesede tarifinizden her bireyin anlayabileceği kişiler hakkında suç duyurusunda bulundunuz mu? Bulunmadıyssanız bulunacak mısınız? Bulunduysanız geldiğimiz sürete konunun hukuki durumu nedir?

BELEDİYENİN İÇİNİ BOŞALTTILAR!

Babaoğlu; “ bunların hepsi eskiden kalma alışkanlıklar. Belediyenin imkanlarıyla ilgili bize öyle bir miras kaldı ki  tamtakır bir kasa, ne varsa hamudu ile birlikte götürmüşler, bizim bu işleri becerme şansımız yok. Bir şeyi yapmak için bilmek lazım. Belediye içindeki bir kaynak özel bir kişiye nasıl aktarılır, benim aklımda böyle bir bilgi yok."

NOT: Bu ithamlar çok çok ağır. Adeta yakın geçmişte dört dönem ve bir ara dönem başkanlık yapan şahsiyetleri HIRSIZLIKLA  suçalamakta bir beis görmediniz. 

KİM BU ÇAKAL SÜRÜLERİ!

Ama bu işin kitabını yazanlar zaten belediyede hiçbir şey bırakmadıkları için bizim ordan rant elde etme şansımız yok. Hayatta hiçbir şey gizli kalmaz. Bize karşı organize olmuş kötülük hareketi var. Yani biraz rantı kaçan, işleri bozulan, belediyeden nemalanan 3-5 kişi her türlü iftira, fitne, karalama, algı manipilasyonunu yapıp kaos peşindeler.Bunlara ben çakal sürüsü diyorum.  Eminim rüyalarında bile beni görüyorlar. Acıları var çünkü!!! Provakasyonlara  ve tahriklere kapılmayacağız.

BUNLAR FETOCULARIN İÇİNDE YETİŞTİLER BU TAKTİK FETO  TAKTİĞİ!

 Babaoğlu,  bunların bir Feto taktiği olduğunu öne sürerek; “ bunlar içlerinde yetiştiği için Feto taktiği yapıyorlar. Buradan söylüyorum. Onlar, ben kavga edeyim, onlar gibi çirkef olayım, enerjimi onlara harcayayım peşindeler ama onunda bizr zamanı var merak etmesinler, onlarla daha sonra ilgileneceğim.

NOT: Böylesi ithamlar kavgada söylenmeyecek sözler. Suç duyurusunda bulundunuz mu? Bulunduysanız  davanın akıbeti nedir? Yok bulunmadıysanız NEDEN bulunmadınız? 

EDİTÖR: BU TÜR ELEŞTİRİLER YAPILIYOR, RAHATSIZ MISINIZ?

Babaoğlu; “ sizlerde beni eleştiren yazılar yazdınız, birinizi arayıp bu haberi neden yaptın dedim mi? Bunu nolursunuz kaldırın dedim mi? Ben yapım gereği eleştiriğe açığım. Haber üzerine ilgili arkadaşları arar sorarım. Bu haberin aslı, gerçekliliği nedir diye sorarım. Eksik varsa giderin, yoksa bu arkadaşları arayın doğru bilgiyi kendileriyle paylaşın. Gerekirse düzeltme haberi yapalım” diye talimat veriyorum. Bunlar sosyal medyadan geliyor, ben de takip ediyorum. Bunların içinde trollük yapanlar, algı yapanlarda var onlarıda izliyorum. Onlara müsaade etmiyoruz. Gerekli hukuki çalışmamızı yapıyoruz. Eleştirilere açığız.

EDİTÖR:  GAZETECİ MESLEK ETİĞİNE UYMALI!

İnsan meziyeti olmayan ögelerin hasretini çeker!

Sütudyada programa katılan basın mensubu; “ gazeteci meslek etiğini taşımalı, gazetecide öyle bir çizgi olmalı ki ya bu yazdıysa doğrudur diye düşünmeli vatandaş. Yani gazeteci önce inandırıcı olacak. (El hak doğru… )

BABAOĞLU, HİÇ BİR SORUYA VEREMEYECEĞİM CEVAP YOK!

Babaoğlu; “ gizli saklı hiçbir şey kalmaz.( Tıpkı motorsikletten düşmenin ardından yapılan bisikletten düştü yalanının sonradan ortaya çıktığı gibi)  O yüzden gönül rahatlığı ile ne istiyorsanız sorun!

EDİTÖR: MECLİSİ TAKİP EDİYORUZ SORDUĞUMUZ HER SORUYA CEVAP ALIYORUZ

Sütudya konuğu gazeteci; biz basın mensubu olarak meclis toplantılarını takip ediyor, başkana sorular soruyoruz ve her sorduğumuz sorunun cevabını alıyoruz.  (Sayın gazeteciye buradan soralım o zaman. Takip ettiğiniz meclis ve belediye haberlerini neden kendi yaşadıklarınız, yaşanmışlıkları   haberleştirmiyor, kurumun size gönderdiği haber metnini paylaşıyorunuz?  Bütün sitelerde aynı resim, aynı başlık, aynı yorum vs. Sizi ALKIŞLIYORUM! O nedenle yandaş gazeteci söylemimin cuk diye oturduğuna şahit oluyoruz)

MECLİSTE MECLİS ÜYELERİNİN KONUŞMA HAKKI YOKTU BİZ GELDİK DEVRAN DEĞİŞTİ!

 Bu söylemler karşısında söz alan Babaoğlu;  mecliste meclis üyelerinin bile söz hakları yoktu. Bırak meclis üyelerini, bırak basın mensuplarını vatandaşlarımıza bile söz hakkı veriyoruz. Bizin kimseyle derdimiz yok.

EDİTÖR: GAZETECİ OLARAK BENİM GÖZLEMİM MUHTARLAR  BELEDİYE İLE EN VERİMLİ ÇAĞINI YAŞIYORLAR!

Sütudyoda bulunan gazeteci; muhtarlar belediye ile en verimli bir dönemini yaşıyorlar. Bu gerçek. Kimse inkar edemez. Muhtarlar istediği zaman görüşüyor.

EDİTÖR: MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANLIĞINA MÜDAHİL OLDUNUZ MU?

Bu soru üzerine Babaoğlu; müdahil olmam için seçimler sürecinde oyunu buraya ver şeklinde hiçbir muhtarı aramadım, varsa karşıma çıksın? ( Sayın Babaoğlu, seçim atmosferi öncesinde

NOT:“ Kendi başkanınız kendiniz seçim kimsenin müdahale etmesine izin vermeyin, eğer bir siyasi seçimlere müdahil olursa benim olmamam düşünülemez” dediğinizi size hatırlatmak istiyorum.

EDİTÖR: HAKOM BİNASI NEDEN HİZMETE SOKULMADI?

Babaoğlu; biz orada ilçeler arasında bir ilki gerçekleştirdik. AFAD olarak tasarlamıştık. Deprem riski taşımayan çelikten yapılmış bir bina. Afette ihtiyaç duyulan alet, edavat ve personelinin istihdam edileceği bir bina. Bizim sonradan duyduğumuz bir gelime oldu. Eski hastane binasının yıkım kararı alınmış yıkılacak. 35 bin vatandaşımızın hizmet aldığı bir yerin ilçeniz değişik yerlerine taşınarak mağduriyet yaşamamaları adına orayı, ticaret merkezi üst katını ve dispanserin birinci katını  aile hekimlerimize tahsis ettik. Sanırım üç aya kadar taşınacaklar.( Hastane yıkım kararı çıkalı 2,5 ay oldu. Bina biteli 5,5 ay oldu. Bu gerekçenin ardına sığınmak mazeret üretmekle eşdeğer)

EDİTÖR: HASTANE YOLUNDA IŞIKLANDIRMA ÇALIŞMASI YAPACAKMISINIZ?

Büyükşehir yapsın!

 Editör tarafından sorulan bu soruya Babaoğlu; “ orası büyükşehirin güzergahı sorumluluk onların inşallah programlarına alırlar!”

EDİTÖR: DOĞALGAZ NERELERE VERİLECEK?

 Babaoğlu; “ yeşilyurt mahallemizde imar oranı % 10 lar civarında. Revizyon imar planları yapıyoruz. İlk etapta Çamlıca, Kazimiye, Köşkü, Servetiye, Yeşilköy mahallelerimize doğalgazın müjdesini buradan veriyorum. ( Puna Ortaköyde seçim çalışmalarında düzenlediğiniz bir mitingde, ( doğalgaz zaten yakınınızdan geçiyor, hiç problem değil, beni destekleyin doğalgazınızı getireyim” mealinde sözler vermiştiniz. Ne yazık ki bugün açıkladığınız mahalleler içerisinde Puna Ortaköy yok, neden?)

EDİTÖR; BUGÜN SEÇİM OLSA BABAOĞLU’NUN ŞANSI NEDİR?

Bizim kazanmak gibi bir derdimiz yok!

 Babaoğlu; “ bizim KAZANMAK gibi bir derdimiz yok! Bizim Turgut her geçen gün halkın sevgisini artırarak kazanmaya devam ediyor. Hizmetlerimizle farklı gönülleri fetediyoruz. Hendeği sadece kendi mahallesinden ya da kendi sokağından ibaret görmesin kimse. İlçemizin 91 mahalleden ve 100 bin nüfuslu bir ilçe olduğunu adil ve adaletli! bir şekilde her mahalleye eşit hizmet götürmeye çalışan bir belediyeyiz. Bu tür düşünen insanlar Hendeği kendi sokaklarından ibaret sanıyorlar. Turgut Babaoğlu’nun seçim kaygısı yok.

EDİTÖR: STK SEÇİMLERİNDE ÇOK ESKİ BAŞKANLAR  GEZDİLER CEVAPLARINI ALDILAR

Babaoğlu; “eski başkanlar esnaf kefalet kooperatifi seçimlerinde, muhtarlar seçimlerinde, küçük sanayi sitesi seçimlerinde , esnaf ve sanatkarlar odası seçimlerinde  gezdiler. Gezdiler cevaplarını aldılar.

EDİTÖR: GAZETECİ KATILIMCI VATANDAŞLARDAN SABIR İSTEDİ

Programa katılan  katılımcı gazeteci burada başkanın sözünü keserek; “başkanım şunu diyebilir miyiz?  Biraz sabır. Şu anda hizmet bekleyen yerlere de eninde sonunda!!! Gidecek. “ söylemine Babaoğlu; “ şu an Hendek Yenimahallede yaptığımız alt yapı yatırımının maliyeti yaklaşık 40 milyon TL. Bu 40 milyon Hendek Belediyesi gibi bir belediyenin 5 yıllık döneminde yapabileceği bir hizmet aslında. Bu hizmet 5 yıllık hizmetin tamamına bedel. Bugün insanlar bunu görmek istemiyor.

EDİTÖR: FEN LİSESİ SORUNU- O KOLTUKLARDA OTURANLAR BUGÜN HİÇ BİR KOLTUKTA YOKLAR

Söz alan katılımcı gazeteci ; “ siz MHP ilçe başkanıyken bir meclis toplantısında eski cezaevi alanının fen lisesi olsun olmasın tartışması yapılıyordu. Sizin seçimlerdeki AK Partinin başkan adayı Ali Kemal Sofu ilçe başkanıydı, Belediye başkanı İrfan Püsküllü ve eski vekil Ali İnci’de mecliste idi. Siz orda güzel bir soru sordunuz. Sorunuza cevap alamayınca siz cevapladınız ve dediniz ki, iktidarın belediye başkanı, ilçe başkanı ve eski vekilde burda. Bu sorunu çözemiyorsanız o koltuklarda oturmayın. Gerçekten bugün hiç biri koltuklarda yoklar.

YANLIŞLARIN HEP KARŞISINDA DURDUM

Babaoğlu; “ ben ilçe başkanı olduğum dönemlerde ilçe halkının çıkarlarına zarar veren, belediye çalışmalarıyla ilgili problem ne varsa hiç kimseden icazet almadan her yanlışın karşısında durdum. Kentsel dönüşümün mantığı doğru başlangıcı ve uygulaması yanlış dedim. Cezaevinin Hendek ilçesine gelmesine karşı olduğumu, buranın olacaksa Üniversite kampüsü olmasını, olmuyorsa da Fen Lisesinin buraya yapılması için girişimde bulunun dedik. “ dedi

 SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM. O RAPOR İNCELENSİN

Babaoğlu; “ Orası yurt iken depremde riskli bir bina gerekçesi ile boşaltılan yurt  hiçbir güçlendirme çalışması yapılmadan  cezaevindeki personel ve mahkumların yaşadığı bir alan. Yani bizim evlatlarımız tabiki kıymetli, riskli bir binada oturmaları tabiki yanlış. Ama onların riskli olduğu düşünüldüğü binada nasıl durmaları sakıncalıysa mahkumlar şimdi aynı yerde duruyor. Demekki o raporun incelenmesi lazım. O raporu düzenleyenler, düzeltenler, düzelttirenler bence kamuoyunda bunun hesabını vermeliler. Hülasa o zaman Fen lisesi konusunda siz bu işi yapamıyorsanız bu koltuklarda oturmayın demiştim. Şimdi onlar kalktılar o koltuklara biz geldik. Fen lisemiz Hendek halkına hayırlı uğurlu olsun”

EDİTÖR: HENDEK BELEDİYESİNDE İHALELER ŞEFFAF MI?

Editör; “ yapılan ihalelelrde Hendekli esnaflarımızdan teklşifler alınıyor mu? İlçede Bilbord ihalesi şeffaf yürütüldü mü?  Her yer bilbord oldu mu? Sorusuna,

Babaoğlu; “ bizden önce bugüne kadar Hendek Belediyesinde herhangi bir şekilde ihale yapıldığını duyan bir vatandaşımız var mı?

ANEKTOD: ( bugün belediyenin bütün arşivi sizin elinizin altında. Açın bakın. Hangi tarihte yapıldı? Kimler katıldı? Hangi firma  ne kadar fiyat teklifinde bulundu? Hepsi arşivde mevcuttur. Hepsini geçtim. Çöp ihalesi ilk kez yapılmıştı. Yaklaşık 11-12 katılşımcı katılmıştı. İhaleye HİMPAŞ şirketi de teklif vermişti.  İhale sonrası sanırım Adana menşeyli firma temsilcisi  belediye başkanıyla görüşmek istedi.  Başkan İnci’de benimde odada olmamı istemesi üzerine makam odasında oturduk. Katılımcı , ihaleyi almak için geldiğini söylediğinde başkan İnci; “ ihaleyi vermemek gibi bir lüksüm yok. İhale teklifinizi  HİMPAŞ şirketimizin verdiği teklife düşürün size vereyim. Böylece bende şirketimizi başka alanlarda daha rahat çalışmasına fırsat vereyim” demişti. “Bildiğim kadarı ile o firma ihale için 3,5 milyon TL’nin üzerinde fiyat teklifi vermeişken HİMPAŞ 1.250 bin civarında bir teklif vererek oyunu bozmuş, Hendek halkının vebine 2 milyon TL’nin üzerinde para koymuştu. “

Babaoğlu, sözlerinin devamında;  Hendek Belediyesi bizden önce 200 milyonluk ye satışı gerçekleştirdi. Bunlardan kimin haberi var? Ben duymadım, satıldıktan sonra haberim oldu. Kim aldı, nasıl aldı bunu Hendek biliyor. Bir örnek vereyim. Belediyenin hemen altında bulunan Rasimpaşa Sinema Salonunun altında yer alan dükkanlar;

ANEKTOD: ( iki kez ihalee çıkatıldı katılım olmayınca iptal edildi ve pazarlık usulü ile satışlar gerçekleşti. Kaldı ki bu yerlerden birini de AK Parti kurucu başkanı Şenay Sakal aldı ve çok ilginçtir pazarlık usulüne dönmesine rağmen başkan İnci ihale şartnamesinde belirtilen fiyatın altında bir fiyat önerme hakkı olduğu halde bu yola tevessül etmemiş ihaleye çıktığı fiyatın üzerinden satış gerçekleşmişti. Bunlardan sizin haberiniz yoksa bu kimsenin suçu değil sizin eksikliğiniz, takip etmememnizdir)

Babaoğlu sözlerine devam ederek; “  ( telefoncu, konfeksiyoncu, çeşitli ticaretle uğraşan firmalar var. ) Oralar satıldı. İş bankası ve üzerindeki olan işyerleri satıldı. Belediye pasajının altındaki dükkanların tamamı. Şu an CHP nin olduğu binanın tamamı, sıra dükkanlar, opet vs.

ANEKTOD:  ( OPET’in yeri satılığa çıkarıldığında meclis başkanı Ali İnci meclis üyelerine teklifte bulundu. Arkadaşlar tanıdıklarınız, yatırım yapmak isteyen arkadaşlarınıza duyurun ihaleye katılsınlar, burası Hendek halkının bize emaneti, ne kadar çok katılımcı olursa fiyat o kadar artacaktır” mealinde söylemde bulunmuştu. Siz ilçe başkanlığı döneminizde meclisi takip etmediyeniz, yaşananları kayoıt altına almadıysanız bu sizin eksiğiniz. Kal dı ki o dönem MHP meclis üyesi emekli eğitim müdürü rahmetli Muhittin Derman  şahittir. Yarın öleceğiz hesap vereceğiz. Bir iddiada bulunurken delilerini de ortaya koymalısınız ki inandırıcılığınız olsun sayın başkan)

Açıklamasına devam eden Babaoğlu iddialı sözler söylemeye devam etti ve “bizim dönemimizde satış, kiralama, ya da bir yerin satışıyla ilgili devletin öngördüğü tüm mevzuatlar  yerine getirildiği gibi bu satışlarla ilgili gerek yerel, mahalle muhtarlıkları, kamunun öngördüğü ilan mekanizması, sosyal medya ve basındaki bizim sitemizdeki tüm alanlar bu ilanlar duyurulmasıyla ilgili görevlerini yerine getirdi. Tamamen şeffaf , canlı yayınlarla , kamera kayıtlarıyla kayıt altında. Hendek halkının tüm emaneti ehilde!

NOT: ( geçmiş dönemdeki belediye başkanlığınca ihale mevzuatı gereği alım, satım ve kiralama işlemleri mevzuata uygun olarak ihale yayınları yayınlanmış hatta öyleki bir jeneratör almak için bile resmi ihaleye çıkılmışken , meclisten yeni araç satışı yetkisi almanıza rağmen kiralamayı yeğlediniz. Kaç paraya kiralandığını bilmediklerini siz meclis toplantısında ifade ettiniz. Sahi kiralık araç için hangi tarihte ihaleye çıktınız, ihale nerede oldu, kaç katılımcı vardı, fiyat teklifleri nelerdir? Keşke moderatör bunları sorsaydı sizde cevap verseydiniz de kamuoyu bilgi kirliliğinden kurtulsa doğru bilgiye ulaşabilseydi)

BİLBORDLARIN GELİRİ BİRİLERİNE AKTARILIYORDU

Bilbord ihalesi konusunda da Babaoğlu yaptığı açıklamada; “ daha önce Hendek Belediyesinin gibi gözüksede birileri tarafından işletilen, tüm kazancı onlara aktarılan bir durum söz konusuydu. Bilbordlardan gelen gelir gider hesaplarını çıkarmalarını personelimden istedim. Çok komik rakamlar. Giderleri kazancın 10 katı. Kamunun amacı kar etmek değil ama zararda ettirmemek gerek. Biz bu bilbordları ( 71 adet) aylık 12.960 tl + KDV  tutarı rakamla ihaleye çıkardık.

NOT: (Yerelde tüm sitelerde ihale ilanının olduğunu söylediniz.  Bu haber sitesinin ya da sitelerinin isimlerini açıklasanız da bizlerde bilgi sahibi olsak. Keşke moderatör bu soruyu sorabilmiş olsaydı ama soramaz…İhale ilanındaki fiyat bedeli 12.000+KDV 12.960 TL olarak belirtilmişti. Sayın başkan siz bunu yok sayarak aylık 12.960 TL + KDV  olarak açıkladınız.  Şimdi soruyorum bu rakamların hangisi doğru?  İhale şartnamesi resmi bir evraktır hata, yanlış kabul etmez. 12 bin TL’nin KDV’sinin 2.160 Tl olduğunu buradan bir kez daha hatırlatmak farz oldu. Bu ihalenin geçerliliği var mıdır? Tüm mevzuata uygun dediğiniz ihale bu ise başka söze gerek yok…

BİR YAZDIĞINIZ BİR DEDİĞİNİZLE UYUŞMUYOR, BU MU MEVZUATA UYGUNLUK?

Açıklamasına devam eden Babaoğlu; “ bu konuyu dile getiren kişinin bir karın ağrısı var demekki. Bunu da vatandaşımızın takdirine sunuyorum. Bu 71 bilbord sayısı geçmişten geliyor ne azalttık ne artırdık.

NOT: Muammer sencer caddesi üzeine dikilen raket reklam tabelaları eskiden de varmıydı???  Firmaya uyguınluk verdiğinizi ifade ettiniz. O zaman birgün önce dikilen bilbord tabelalalrıo ertesi gün neden kaldırıldı?  Kaldı ki İYİ Parti tarafından düzenlenen töreninde bu konu açıldığında programın moderatörü; “ evet abi ahklısın, bana da EKAP’ta yayınlandığını söylediklerinde baktım böyle bir ilan yoktu. Dediğini kendisine hatırlatıyorum…

EDİTÖR:  ŞEHİT TABELASI KONUSU

 Programa katılan gazeteci katılımcı  ilçemiz Başpınar mahallesi eski hastane duvarında bulunan Şehit Teğme Gökhan Yaşartürk  ışıklı tabelasının neden söküldüğünü 15 gün sonra medyaya yansıyan haberin ardından tekrar asıldığını, bir diğer katılımcı gazetecinin, firmaya bir uyarınız oldu mu? Sorusunu  söylemesi üzerine Babaoğlu; “  öyle bir şey de olmadı. Tamamen çarpıtılmış bir durum. Bilbordda orda tabela da orda. Tabelanın eski hali de yeni halide bende var. Tabelanın rengi solmuş, ışıkları yanmıyor, siyah zemin üzerine beyaz bir yazıyla  şehidimizin ismi ve  Türk Bayrağı var. Rengi solmuş, ışıkları yanmayan bir tabelanın bakımını yaptık, yerine taktık!!! Enerji problemi vardı oda halledildi”

NOT: Tabelanın takılmasından bir gün sonra akşam saat 21.15 sularında bizzat gittik ve  ilçemizin el emin başkanı Babaoğlu’nun  ( bakımlarını yaptık yerine taltık,ışıkları da yanıyor) dediği tabelanın aynı eskisi haliyle soluk şekilde ışıkları yanmayan bir şekilde tepkiler üzerine alel acele takıldığını video ile kaydettik. Lütfen alay ediyor, küçük görüyorsunuz da hiç değilse aklımızla alay etmeyin sayın başkan…)

Programa katılan  gazeteci söze girerek geçmiş dönemde Şehit Pilot Ahmet Ersoy tabelası konusunu gündeme taşıyıp geçmişte tepki vermiştiniz başkan “ diyerek Babaoğlu’nu desteklemesi üzerine Babaoğlu; “ bunlar sığ tartışmalar, o hassasiyet en azından bunları söyleyenlerden çok daha fazlası bizlerde var”  dedi.

EDİTÖR: KEMALİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM NE AŞAMADA?

Babaoğlu; “kentsel dönüşüm maalesef çok güzel bir düşünce. Proje anlamında, Hendeğin vizyonunu artıracak.Katma değerini artıracak. O bölge insanının mülklerinin değerini artıracak. İlçemizin gelimesi ve büyümesi adına çok kıymetli bir proje olduğunu düşünüyorum. Burada tamamen şeffaf olunması, insanlara verdiğimiz sözün yerine getirilmesi, hakkaniyetle insanların mülkiyet hakkının korunması olmalıdır. Bunların hiç birisine dikkat edilmedi. Düğmeyi alttan yanlış iliklersen, kafanızın arkasında başka bir plan varsa da söylediklerinle yaptıkların  örtüşmediğinde tezat oluşturur. Burası şu anda kaos , ne yerini o zaman güvenip inanıp veren memnun , ne yerini vermeyen ve hala oturan memnun, menun hiç kimse yok. Biz orada vatandaşlarımıza alternatifli çözümleri kendilerine sunacaz , çoğunluk olarak hangi çözümü istiyorlarsa onu yapacağız.

EDİTÖR: MAKAM ARACI

Kiralama konusu nedir, neden kiraladınız?

Babaoğlu; “bu soruyu sormayacakmısınız diye düşünüyordum sordunuz. Evet meclisten yeni araç satın almak için karar çıkartmıştık. Benden öncekiler itfaiye öncü aracı adı altında aldıkları jipe biniyorlardı. Bugün itfaiye birimi bize bağlı olmadığı için bu şekilde bir araç temin edemiyoruz. Bu nedenle askıya aldık. Yeni araba almak fiyatlar çok yüksek,  masrafları çok ağır. Bakımları da pahalı. Kiralama yönetmini tercih ettik. Önümüze bilgiler geldi. 20-25-30 bin TL kiralar isteniyor. Araç fiyatları 1 milyon ve üzerinde arabayı almak için paramız yok. Kredi ile almış olsak 1 milyonluk araca 2 milyon ödeyeceğiz. Şimdi ben 15 bin TL’ye arabayı kiraladım. Bugün bindiğim arabanın bir tek lastiği 4-5  bin lira.  Birde kiralık araçlarda sınırlı kilometre sorunu var. Açıkcası 1 milyonluk bir makam aracını 15 bin TL’ye kiraladık, sadece akaryakıt koyuyor gidiyoruz. Belediyemizin ve halkımızın yararına düşündüğümüz için kiralama yönetmini tercih ettim.

NOT: Belediye kurumu ihale yasasına tabidir. Hizmet satın alacağı zaman ihaleye çıkar. Kiralanan araç için ne zaman nerde ihaleye çıkıldı? Kimler katıldı? Kiralık araca resmi makam plakası takmak yasal mı? Keşke modaretör bu sorularıda sorabilseydi.

EDİTÖR: YENİMAHALLEDEKİ PAZARYERİ KONUSU

 Yenimahalledeki pazaryeri konusu nedir, ilçenin diğer mahallelerinde de açılacak mı? Sorusu üzerinde Babaoğlu zaten bir meclis toplantısında PATLADIK! Diyerek konuyu özetlemişti. Babaoğlu gelen bu soruy verdiği cevapta; “ benim seçim vaatlerimden bir taneside bu pazaryerleri idi. Bunu Yenimahallede belediyemize ait bir alanda oluşturduk ancak ilçemiz esnaflarından rağbet görmedi, 10 pazarcı ile de bir pazaryeri açılmaz. Ancak şartlar oluştuğunda sözümüzü yerine getireceğiz” diye yanıtladı.  Program Hendekspor üzerine konuşmalarla son buldu.

NOT: Hendek kamuoyu bu haberinin ardından Cumhur İttifakı meclis üyeleri bu suçlamalar karşısında nasıl bir tavır takınacaklar. İlçemizde dört dönem belediye başkanlığı yapan Ali İnci  ve ardından 4 yıl belediye başkanlığı yapan Sakarya il başkan yardımcısı İrfan Püsküllü’ye ne derece sahip çıkacaklar. Bildiğimiz üzere AK Parti İlkçe Başkanı bir hukuk adamı.

Haberin altına yorum ya da beğeni yapabilecekler mi?