Güncel
Giriş Tarihi : 05-02-2022 09:53   Güncelleme : 06-02-2022 15:34

HENDEK SAHİPSİZ DEĞİL...

Hendekli olmak ayrıcalık, Hendek’e hizmet etmek ibadettir… İlçemiz farklı kültürlerin buluştuğu, harmanlaştığı bir Anadolu kasabasıdır. İlçemizde ilginç sözler vardır. Hemen hemen her Hendekli bunu bilir. İlçeye dşarıdan gelene ilk soru; “ sen nerelisin” sorusudur. Hemen peşinden " hangi millettensin?" sorusu gelir. Devamında ise “Hendek’in suyunu içen buradan ayrılamaz” sözü meşhurdur. Burada kamu görevi yapan çok sayıda memur, emekliliklerinden sonra ilçemizde ikamet etmeleri bunun en güzel kanıtıdır.

HENDEK SAHİPSİZ DEĞİL...

HENDEKLİ ENİŞTEYE SAYGI DUYAR

Hendek sadece bu sözlerle sınırlı değildir. İlçemizin dışarıda devlet kadrolarında yer alan çok sayıda değerli bürokratlara ve enişteye sahiptir.

Hendekli kızlarımız anne ve babalarına çok düşkündürler o nedenle Hendek’de bayramlar kalabalık geçer.  Enişteler  arife akşamı kayınpeder ve kayınvalidenin evine gelirler, torunlar anane ve dedelerine sarılarak geceyi geçirirler. Çünkü hasret vardır, özlem vardır…

ENİŞTELER HAYIR HASENADI SEVERLER

Sabah olur, ilk önce bayram namazı eda edilir, hocalarımız bayram sabahı verdikleri vaazlerinde sözü eniştelerin bonkörlüğünden, hayır hasenada önem verdiklerinden  dem vurarak cami çıkışında toplanacak olan yardımların yüksek meblağlara ulaşmasını sağlarlar.

Peki sonra ne olur?   Bayram namazının akabinden aile kabristanlığı ziyaret edilir dua ve niyazda bulunulmasının ardından fırınlara gidilerek sıcak ekmekler alınır eve dönülür. Evin hanımları zengin bir sofra oluşturmuşlar damatlarının gelmesini beklemektedirler. Torun torba hep bir masada sohbet eşliğinde kahvaltı yapılır. Kahvaltı sonrası küçükler büyüklerin ellerini öperek bayramlarını kutlarlar. Kolu komşu ziyaret edilerek bayramlaşılır

VEDALAR HÜZÜN TAŞIR

Vakit ilerlemiş gün öğlene ulaşmıştır. Öğlen namazı ve yemeğinin yenilmesinin ardından ayrılma zamanı gelmiştir. Damat, kız ve torunlar dua ve niyazlarla yolcu edilirken bir sonraki bayramda buluşmak temennisi ile vedalaşılır.

Hendekli ilçeyi yönetmeye talip olan adayda ilk aradığı etken Hendekli olma şartıdır. Hendekli sevecendir, kadirşinastır, misafirperverdir, saygıda kusur etmez ancak seçicidir, belediye başkanlığı konusunda da tutucudur. O nedenle zordur Hendek’e belediye başkanı olmak. 

SEÇİMİN AYAK SESLERİ

Siyasetin günden güne ısındığı ortamda hızla genel seçimlere doğru yol alınmakta. Sonrasında da mahalli seçimler ve belediye başkanlığı…

Hülasa 88.105 kişilik nüfusa sahip Hendek’de Hendek’i seven, ilçeye hizmet etmeyi kendisine görev addeden ve de özellikle nüfus kağıdında doğum yerinin Hendek yazması Hendekli için önem arzeder. O nedenle ilçemizde eniştelerin belediye başkan adayı olması garipsenir, kabul görmekten uzaktır.

GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ

Günümüzde mevcut şartlara baktığımızda başkanlık sistemi ile girilecek olan seçimlerde  önceden adı koalisyon olarak karşımıza gelirken bugün  evrim yaşayan koalisyonun adı ittifaklar olmuştur. Cumhur ittifakının mevcut adayı ne yazık ki bu şansı iyi kullanamamış her geçen gün kay kaybetmektedir.  Doğmamış çocuğa don biçmiş olmayalım amma görünen köy de kılavuz istemez. Ülkenin diğer  il ya da ilçelerinde Cumhur  ittifakı  içerisinde yer alan partilerin adayları  ittifak adı altında değil kendi  mensubu oldukları partilerin amblemleriyle seçime girdikleri bir gerçektir.

 BİRİLERİ ÇOK ÜZÜLÜR AMMA SÜRPRİZ OLMAZ

Peki buradan ilçemize gelecek olursak ilçemiz belediye seçimlerinde benzer uygulamanın olması belki birilerini üzebilir amma kimseyi şaşırtmasın. Tabi bu durumda Millet İttifakının adayının önemi daha da öne çıkıyor.

POTANSİYEL ADAY!

Hem Hendekli olması , halkın içinden gelmesi, her bireye dokunuyor olması gibi özellikleri üzerinde taşıyan çok değerli potansiyel belediye başkan adayları da mevcut bu da böyle biline…