Güncel
Giriş Tarihi : 04-02-2022 16:36   Güncelleme : 05-02-2022 15:33

ELLER GİDER MERSİNE, BİZ GİDERİZ TERSİNE…

İNCİ’NİN PROJESİNE BAŞKALARI SAHİP ÇIKTI İNCİ; “ CENNET HURMASI HENDEK HALKININ KURTULUŞ REÇETESİDİR” Vatandaşa balık yemesini değil balık tutmasını öğreten İnci'nin projesi Hendek Belediyesi Tarım Müdürlüğünce rafa kaldırılırken özel bir şirketin reklam ajansı gibi çalışıyor olması kamuoyundan tepki toplamaya devam ediyor.

ELLER GİDER MERSİNE, BİZ GİDERİZ TERSİNE…

BİNLERCE FİDAN DAĞITILDI

2013 yılında Hendek Belediye Başkanlığı koltuğunda otururken ilçe insanına maddi destek sağlamak adına destekte bulunan İnci, 5000 fidan dağıtmış, ilerleyen süreç içerisinde vatandaşlardan gelen talebleride karşılayarak toplamda 20 bin fidana ulaşılmıştı.İnci,yetişen ürünleri Bayraktepe tesislerinde kurutulma işlemlerini bizzat uygulayarak üreticilere öncülük etmişti.

İNCİ; “ Hendek Hurma Üretimi ile Adını Duyuracak” demişti

Türkiye'nin bazı bölgelerinde "Cennet Meyvesi"-"Japon Elması"-"Tanrıların Yemişi " de denilen Trabzon Hurması Sakarya'nın Hendek ilçesinde "Hendek Hurması" olarak anılmaya başlandı.

5 BİN ÜCRETSİZ FİDAN DAĞITTI

Türkiye'nin bazı bölgelerinde "Cennet Meyvesi"-"Japon Elması"-"Tanrıların Yemişi " de denilen Trabzon Hurması Sakarya'nın Hendek ilçesinde "Hendek Hurması" olarak anılmaya başlandı. Hendek Belediyesi, vatandaşlara 5 bin adet Hendek Hurması fidanı daha dağıtmıştı.

PAZARLAMASINI BİZ YAPACAĞIZ

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin gayretleri ile ilçede fındık üretimine alternatif olarak Hendek Hurmasının yetiştirilmesi ile çalışma başlatılıyor. İnci; "Bu meyve günümüzde sadece bahçelerde görsellik olarak dikili duruyor, maalesef insanımız bu meyveyi yemekten imtina ediyor oysa bu meyve Hendek insanımızın kurtuluş reçetesidir" dedi.

İNCİ ÖNCÜLÜK ETMİŞTİ

Üç yıldır Hendek'te vatandaşların bahçelerinden topladığı hurmaları Hendek Bayraktepe Tesisleri'nde iplere dizerek kurutan Başkan İnci, Hendek Hurması denilen meyvenin ilçenin geleceği adına büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

ARANILAN İHRAÇ ÜRÜNÜDÜR

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci; "Hendek hurması sadece sağlık dalında değil kozmetik dalında da aranılan bir bitkidir. Bunun yanı sıra Hendek hurmasının ağızda farklı bir hoş koku tadı bırakıyor. Ayrıca kaynatılarak pekmezi yapılmakta, kurutularak yemiş olarak yenilmektedir. Hendek Hurması yöremiz tabiat koşullarında oldukça verimlidir. Aranılan bir ihraç ürünüdür. İlçemizde her evin bahçesine bir fidan diktirebilmenin mücadelesini veriyoruz."diye konuştu.

FINDIĞIN YERİNE HURMA

Başkan Ali İnci, dünyanın geleceğinin tarıma endeksli olduğunun altını çizerek; "Hendek halkı olarak bizler geçmiş yıllarda tütüncülük yapmıştık. Tütünün işlemesi satımına kadar yaklaşık 14 ay sürüyordu ve evlerimizden pisliği, kokusu çıkmıyordu. Ancak tarım politikalarının değişmesi üzerine ilçemiz insanı tütüncülükten vazgeçti ve günümüzde fındık üretimi yapmaktadırlar. Bizlerde düşündük ki ilçemiz insanını farklı alternatif tarım ürünlerine yönlendirerek ve ilçemiz insanına ekonomik katkı sağlayarak yeni neslin geleceğini garanti altına almayı hedefledik. Bu amaçla hurma ağacı projesini kısa zamanda hayata geçirmenin mücadelesini veriyoruz" dedi.

HURMA , ALTERNATİF ÜRÜN…HER BİREY SİGORTALI OLACAK

İnci, her yeni doğan çocuk için ailenin bir Trabzon hurması dikmesini önererek, "Dikilen her fidan kısa zaman sonra ürün verecek ve bu ürün işlemi yıllarca devam edecektir. Biz Hendek Belediyesi olarak vatandaşımıza hurma fidanlarını ücretsiz vermek sureti ile hem ilçemizde alternatif bir ürün yaratmış olacağız hem de doğan her çocuğun sigortalı olmasına katkı sağlayacağız" diye konuştu.

İnci; "Vatandaşlarımızın yetiştirdiği meyveye biz Pazar oluşturacağız. Gıda Mühendisleri ile çalışarak Hendek hurmasından daha farklı ürünler elde etmeye çalışacağız. Hurmanın pekmezini, marmeladını ya da meyve suyunu elde etmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

HER DERDE DEVA ÜRÜN

Hendek Hurmasının faydaları ise şöyle: "Hendek Hurması bitkisi kanser hastalığından korunmada önemli yer tutmakta. Kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Hendek Hurması kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide ve bağırsak hastalıklarına, safra hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bağırsak iltihabını iyileştirmektedir. Hurmanın yaprakları kaynatılarak sık sık saçların yıkanmasında saçları gürleştirdiği, cildi güzelleştirdiği sağlık yetkililerinde ifade edilmektedir."

 

AKILLI DÜŞÜNENEN KADAR DELİ KÖPRÜYÜ GEÇERMİŞ!

Fiyatı 20 misli artıyor! 5 TL'lik cennet hurmasını kurutup 100 TL'ye satıyorlar

Bilecik merkeze bağlı Başköy, Küplü ve Bekdemir köylerinde yılda 700 ton cennet hurması hasadı yapılırken, satıcının beğenmediği, atık durumdaki hurmalar seralarda kurutularak yüksek fiyattan satılıyor. Yaşken 5 TL'ye satılan hurmanın fiyatı kurutulunca 100 TL'ye kadar çıkıyor.

Bilecik'te hasadı biten cennet hurmasında satıcıların beğenmediği hurmalar İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen Baştacı Kadınlar Derneğine ait seralarda kurutuluyor. Yaş olarak ortalama fiyatı 5 TL'den satılan cennet hurması kurutulunca fiyatı 100 TL'ye kadar çıkıyor.

 

"ATIK HURMALARIMIZ ARTIK DEĞERLENİYOR"

Baştacı Kadınlar Derneği Başkanı Fatma Duman, Başköy, Küplü ve Bekdemir civarında kasım ayında yaklaşık 700 ton hurma hasadı yapıldığı anlatarak, "Toplanılan hurmalar tüccarlar tarafından alınıyor. Fakat bereli hurmalarımız daha öncelerden hep çöpe atıyorduk. Hayvan olan hayvanına veriyor. Evlerin balkonlarında kurutabildiğimizi kurutuyoruz ya da pekmez olarak değerlendiriyoruz. Ama tonlarca hurmamız çöpe gidiyordu. Bu kurutma serası sayesinde bunun da önüne geçmiş olduk. Atık hurmalarımız da artık değerleniyor. Mutfaklarda yerini alıyor" dedi.

 

"KURU HURMA DAHA FAZLA TERCİH EDİLİYOR"

2020 yılında İçişler Bakanlığından bir proje yaptıklarını anlatan Duman, "Kalan hurmalar önce soyma işlemi yapılıyor, ardından saplara bağlanıyor. Sapı olmayan hurmalar da fileler yardımıyla askılara asılıyor. Bunun öncesinde kaynar kekikli suya batırıyoruz, böceklenme ve sineklenmeyi engellemek açısından. Sonrasından 1, 1 buçuk ay zarfında kuruması bekleniyor. Bunun kuruması için rüzgar ve güneş yardımı gerekli. Malum hurma sonbahar sezonunda olduğu için güneş her zaman olmayabiliyor. Biz de bu yüzden hava sirkülasyonunu engellemesi açısında seramızda vantilatörler yardımıyla bu işi yapıyoruz. Kuru hurma yaş hurmaya göre daha fazla tercih ediliyor. Bunu nedeni de yaş hurmanın yenmesi için çok olgunlaşmış olması gerekiyor. Yenmesi biraz meşakkatli zor bir şey. Biraz serti de ağızsa burukluk veriyor. Ama kuru hurma lezzet açısından da sağlık açısından da faydalı. Özellikle lif kaynağı olduğu için bağırsak sisteminde çok faydalı bir ürün. Çocukların ellerinde atıştırmalık olarak, sağlıklı bir ürün. Hurmanın üzerinde görmüş olduğunuz beyazlık içindeki kendi pudrasını yani şekerinin dışarıya salımı. Bu şekilde beyazladıktan sonra biz satışa başlıyoruz" dedi.

 

"ÇOCUKLARIMIZA ÇİKOLATA VERMEK YERİNE HURMA VERİYORUZ"

Dernek üyesi Asiye Diyar Varoğlu ise, "Biz bu hurmaları ağaçtan topladığımız zaman yerlere düşüyor ve zedeleniyor. Daha önceki yıllarda biz bunları çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Bunları değerlendirmek amacıyla suyduk, kuruttuk ve çok yenilebilir bir hale getirdik. Kahve yanında, çocuklara yedirdiğimiz zaman çok daha faydalı oluyor. Şekerli yiyecek, çikolata vermek yerine biz bunları veriyoruz. Kahvenin yanında mükemmel bir şey. Misafirlerimize de ikram ediyoruz. Hatta tatillerimize götürüyoruz. Her yere götürüyoruz. Yiyen de çok memnun kalıyor" dedi. KAYNAK: HABERLER.COM