Güncel
Giriş Tarihi : 30-01-2022 14:31   Güncelleme : 30-01-2022 18:15

ESNAF ODASI SEÇİM SONUCU: DEMİREL: 848, GÜNEY: 141, YAZICI: 65

Merak ve heyecanla beklenen Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlık seçimi Hendek Gençlik Merkezi düğün salonunda yapıldı. Üç adaylı seçimin divan başkanlığını Sakarya SESOB Başkanı Hasan Alişan yaparken divan katiplikleri görevini de Hendek Şoförler Odası Başkanı Cemil Varlıca, Hendek Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Vahdet çilek, ilçemiz esnaflarından Nihat Balcı ve Metin Öztürk yaptı.

ESNAF ODASI SEÇİM SONUCU: DEMİREL: 848, GÜNEY: 141, YAZICI: 65

BİZ STK DEĞİL KANUNLA KURULAN BAKANLIKÇA DENETLENEN MESLEK ÖRGÜTÜYÜZ

14 gündem maddesi ile toplanan genel kurulda divan başkanı Hasan Alişan bir kez daha üzerini vurgulayarak kendilerinin bir Sivil Toplum Örgütü değil kanunla kurulmuş ve bakanlıkça denetlenen Meslek Örgütü olduklarını ifade etti.

ESNAF ODASINA SAHİP ÇIKTI

Genel kurul saygı duruşu ve İstikal Marşının söylenmesi ile başladı ve sırası ile gündem maddelerine geçildi. Sakarya ve ilçelerinde bulunan Meslek Örgütü başkanları ,Esnaf Kefalet Kooperatifi başkanları, Halk Bank müdürleri, ilçemizdeki siyasi parti temilcilerinin yanı sıra genel kurul üyesi esnaflar katıldılar.  Kış mevsimi olmasına rağmen esnafın genel kuruluna sahip çıktığı ve kongreye yoğun katılımın olduğu görüldü.

MESLEKTE 25 YILINI DOLDURAN MESLEK ERBAPLARINA PLAKET

Gündemin diğer maddelerine geçmeden Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlığında mesleklerinde 25 yılını ve üstünü dolduran meslek erbabı esnaflardan yaklaşık 60 esnafımıza kendi meslek dallarında işyerlerinde çalışırken resmedilen fotoğrafların yer aladığı plaketlerle onurlandırdı.

ÜÇ ADAYDA KONUŞTU

Üç adayla girilen seçimlerde divan başkanı dilek ve temenniler bölümünde her üç adaya da söz vermesi neticesinde adaylar genel kurula hitap ettiler ve seçildiklerinde yapacakları projelerden kesitler sundular. Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası mevcut başkanı Mehmet Demirel , adayların eleştirilerine şu sözlerle yanıt verdi.

GROS MARKET SORUNUNUN ÇÖZÜM ADRESİ MECLİSTİR

Demirel; genel kurulu saygıyla selamlamasının sonrasında  esnafın sorunu olarak görülen örneğin gros marketler sorununun esnaf odasının çözüm yeri olmadığını vurgulayarak; “ bu konular kanunla düzenlenir, bakanlıkça uygulamaya konulur, dolayısı ile bu konunun muhatabı Esnaf Odaları ya da Esnaf Konfederasyonu değil siyasilerdir” diyerek meclisi işaret etti. Diğer bir eleştiri konusu olan yeek fabrikları konusu, bu konuda benzer bir durumdur bununda muhatabı siyasilerdir.” Dedi

YAPILAN HİZMETLERİ YAPILMAMIŞ GİBİ GÖSTERMEK KİMSEYE YARAR SAĞLAMAZ

 Özel hastane konusuna gelecek olursan bizler zaten özel hastanelerle ilgili anlaşma protokolleri yaptık. Bunu kendi sitemizden de duyurusunu yaptık. Bu hizmetleri yapılmamış gibi göstermenin kimseye faydası olmaz. Bunun yanı sıra dersanelerle de anlaşmamızı yaptık” diyen Demirel; “ adı bizde saklı olan bir dersanemiz  fakirliğinden dolayı 2 evladımızı ücretsiz olarak okuttu ve bugün o evlatlarımızdan biri Hukuk Fakiltesini diğeri de Eczacılık Fakültesini kazandı. Dersane sahiplerine buradan teşekkürlerimi iletiyorum” sözleri genel kurul tarafından ayakta alkışlandı.

SORUNLARINI BİLİYORUM

Demirel, kendisinin esnafları gezmediği yönündeki eleştirilere de verdiği cevabında;  evet gezmiyoruz ancak biz gezmiyor olmamız demek sorunları bilmiyor değiliz her bir soruna hakimiz. Ben SESOB Birlik Başkan vekiliyim bu cihetle Taraklı’daki esnafında karasu’daki esnafımızında sorununu çok iyi biliyorum. Yüklenmiş olduğum sorumluluktan dolayı bilmek mecburiyetindeyim. Bu esnafımızın çoluk çocuğunun vebali bizim boynumuza.

BU KOLTUKLARA HAKETMEYENİ OTURTMAZLAR

Evet, bildiğiniz üzere 2018 yılında bir kalp ameliyatı geçirdim, Allah’ın verdiği lütuf ve sizlerin dualarınızla, moralle  sağlığıma kavuştum.  Doktorlarım ağır ve riskli bir ameliyat geçirdiğimi 1,5 yıl insanlarla beşeri münasebetlerimden uzak durmamı söylediler. Bu zamanın ardından esnaflarımızla birlikte sabah kahvaltıları düzenlemeye başlamıştık ki dünyayı kasıp kavuran Pandemi hastalığı ile karşı karşıya kaldık. Bazıları bizim o koltuklarda oturup hiçbir iş yapmadığımızı zannediyorlar o koltuklarda oturmak o kadar kolay değil  bir vebal var. Haketmeyeni o koltuklarda kimse oturtmaz bu işler hatırla gönülle olmuyor.Biz görevimiz başında iken gerek siyasiler, gerek Sakarya Valimiz gerekse Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımızla birebir görüşüp esnafın acil çözüm bekleyen sorunlarını tek tek anlattık” diyerek yazışmaların bulunduğu dosyayı genel kurula gösterdi.

1300 ESNAFIMIZA PANDEMİ KREDİSİ OLARAK 25.000 ŞER BİN TL VERDİK

Akabinde esnaf işyerini kapatmış, pahalılık almış başını gidiyor. Hükümet esnafımızın bu ekonomik şartlarda ayakta kalamayacağı düşüncesi ile icralık olsa da olmasa da her bir esnafımıza 25.000 TL’lik kredi sağladı ve Sakarya’da sadece Hendek ilçemizde 1300 esnafımıza 25.000 bin liralık krediyi dağıttık. Bu Sakarya’nın rekorudur. Hiçbir Halk Bankası şubesi bu parayı verememiştir, hiçbir Esnaf Kefalet Kooperatifi de verememiştir. ” diyerek banka müdürüne teşekkür edip genel kuruldanda teşekkür istediğini belirttiğinde genel kurul alkışlarla teşekkürünü ifade etti.

BEN GEZMİŞ OLSAM BU ESNAFA 90 TRİLYON KREDİYİ KİM VERECEKTİ?

Çok şeyler yaptıklarını ifade eden Demirel; “ cenaze kaçırmadık, cemiyet kaçırmadık. Efendim neymiş? Gezmiyormuşum! Ben gezsem bu pandemide bu esnafımıza bu zor gününde 90 triilyon TL kim verecekti? Sakarya’nın en kötü kooperatifi olarak aldık Sakarya’da başarılılık sırasında 2.  Kooperatif olduk. Biz bu esnafımız için mücadele ettik bu paralardan cebimize para koymadık. “  diye konuştu.

İLÇEYE SICAK PARA GİRİŞİNDE EN BÜYÜK PAY SAHİBİ NAKLİYE SEKTÖRÜDÜR

Demirel, ilçemize sıcak para akışı sağlayan nakliye sektörünün ki nakliye sektörü ilçemize yıllık sıcak para olarak 450 milyon TL girdi sağlamaktadır,  fabrikalar navlun konusunda ayak sürttüler , belediye başkanımızın ve şoförler odamızın ve şahsımın  destekleriyle, kooperatif balşkanlarımızın da dik durmasıyla   navlun zammı almasını sağladık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

GÖREVE TALİBİM DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUM

Demirel kendilerinin ilçeye sıcak para getirmekle yükümlü olduğunun altını çizdi ve; “ bu pastadan kim ne kadar olur ona biz karışamayız. Biz yaptıklarımızı da yapacaklarımızı da biliyoruz. ” demesinin ardından bu göreve tekrardan talip olduğunu vurgulayıp genel kuruldan destek istediğini belirterek sözlerini sonlandırdı.  

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİNİN SORUNUNU DİLE GETİRDİ BELEDİYE BAŞKANINDAN YAPACAĞIM SÖZÜ ALDI

Konuşmasının sonunda kongre heyecanı ile unuttuğu bir konuyu da gündeme getiren Demirel, Hendek Belediye Başkanına seslenerek; sayın başkanıum, küçük sanayi sitesi esnaflarımmızın işyerlerinin önlerinde bulunan sundurmaların bazılarında bulunduğunu bazılarında bulunmadığını belirterek çirkinliğin ortadan kaldırılması ve sanayi giriş yolunun iki aracın yan yana rahatlıkla geçebileceği şekliyle yapılmasının sözünü istemesi üzerinde başakn Babaoğlu, genel kurul önünde yapacağı sözünü vermesinin ardından kapalı oy açık tasnif oylamaya geçildi. Genel kurul üyeleri 5 ayrı noktada kurulan sandıklarda oylarını verdiler.

Haber yayına hazırlandığında oylama devam ediyordu. Yasa gereği sandıkların kapanma saati 17.00 olacaktır. Seçim  oylama sonuçları sitemizden yayınlanacaktır.