Siyaset
Giriş Tarihi : 04-01-2022 10:19   Güncelleme : 04-01-2022 12:08

ARTIK YETER!

ERBAKAN'DAN 'ENFLASYON' YORUMU: ERKEN SEÇİMDEN BAŞKA ÇIKIŞ YOLU GÖRÜNMÜYOR

ARTIK YETER!

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ve yeni yılla birlikte başlayan zam yağmuruna ilişkin, "Bütün bu acı gerçekler karşısında iktidara buradan söylenebilecek olan daha fazla milleti oyalamamaları, daha fazla milleti perişan etmemeleri, sıkıp limon gibi suyunu çıkarmaya artık sona erdirmeleri ve bir an evvel seçim sandığını milletin önüne getirip koymalarıdır. Bundan başka Türkiye için bir çıkış yolu şu an için görülmemektedir." açıklamasında bulundu.

 

Fatih Erbakan: İktidar İçin Erken Seçimden Başka Çıkar Yol Görünmüyor

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarına da değinen Erbakan, gidişatın milletimizin için iç açıcı olmadığı ve iktidar için erken seçimden başka çıkar yol olmadığını belirterek, "Biz daha önce de mevcut hükümetin yıllardan beri üç tane gelir kalemi olduğunu ifade ediyoruz. Bir tanesi borçlanma, ikinci devlet mallarının satılıp yok edilmesi, üçüncüsü de vatandaşa zamla, vergiyle yük yüklenerek vatandaşın limon gibi sıkılıp suyunun çıkarılması. Özellikle son bir haftada, yeni yılda üçüncü gelir kaleminde iktidarın yine çok önemli, ciddi adımlar attıklarını görüyoruz. Ne kadar haklı olduğumuz yılbaşı itibariyle yaşanan zam yağmuruyla ortaya çıkmış oldu.

 

HÜKÜMET ÖNCE KENDİ PROGRAMINA KENDİSİ UYSUN

 

Bir defa şu ince detaya dikkat çekmek isterim. Kur 18 liradayken benzinin litresi 11,6 TL, kur 12-13 lira civarına geldiğinde benzinin litresinin 12,9 olması hükümetin özel sektöre, herkese yaptığı indirim çağrısına önce kendisinin uymadığını göstermektedir.

 

ENFLASYONDA 19 YILIN REKORU KIRILDI

TÜİK'in bugün açıkladığı enflasyon rakamları yıllık 36,08 ile 19 yılın rekoru kırılmış oldu. Aralık ayının enflasyon rakamı da yüzde 13,58 noktasında geldi. Tek haneli enflasyon denirken aylık enflasyonun dahi çift haneli rakamlara geldiğini açık bir şekilde görüyoruz. Öte taraftan ENAG’ın bağımsız bilim adamlarının ortaya koyduğu enflasyon daha da fecaat.

ARJANTİN, VENEZUELA’YI TAKİP EDİYORUZ

Aylık yüzde 19,35 Yıllık da yüzde 82,8. Allah vermesin Arjantin gibi Venezuela gibi 3 haneli yıllık enflasyon rakamlarına doğru hızlı bir şekilde gitmeye devam ediyoruz. Yaklaşık yıllık yüzde 83’lük bir enflasyona geldi.

 

ASGARİ ÜCRET  CEBE GİRMEDEN YOK OLDU

Bu gidişat gerçekten de gidiş değildir. Bu veriler dikkate alındığında asgari ücret artışı yok oldu. Asgari ücretlinin eline geçmeden yok oldu. Emekli ve memura yapılacak zammın da enflasyonun aylık yüzde 20'e geldiği bir durumda, matematiksel olarak da bir artış sayılmayacağını varsayabiliriz. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 5 bin liraya yaklaştığı yoksulluk sınırının da 15 bin liraya yaklaştığı bir ülkede ülkenin yüzde 50'sinin açlığa yüzde 90'a yakın kesimin de yoksulluğa mahkûm edilmesi demektir.

 

PARAMIZIN ALIM GÜCÜ KALMADI

 İktidarın 19 yılda halkı ne kadar fakirleştirdiğini, 2003 yılındaki alım gücüyle bugünkü alım gücünü 100 lirayı baz alıp karşılaştırırsak 2003 yılında 100 lira ile 87 kg ekmek alınırken bugün 11 kg ekmek alınabiliyor. 71 litre süt alınırken bugün 14 litre süt alınabiliyor. 1000 adet yumurta alınırken bugün 66 adet yumurta alınabiliyor. 9,5 kg Dana eti alınabilirken bugün 1,5 kg dana eti alınabiliyor. 2003 yılında 34 litre ayçiçeği yağı alınabiliyorken bugün sadece 4,4 litre alınabiliyor. 57 litre benzin alınabilirken bugün 100 lira ile sadece 11,5 litre alınabiliyor.

 

ÇIKIŞIN TEK YOLU SANDIK

Bütün bu acı gerçekler karşısında iktidara buradan söylenebilecek olan daha fazla milleti oyalamamaları, daha fazla milleti perişan etmemeleri, sıkıp limon gibi suyunu çıkarmaya artık sona erdirmeleri ve bir an evvel seçim sandığını milletin önüne getirip koymalarıdır. Bundan başka Türkiye için bir çıkış yolu şu an için görülmemektedir. Seçim sisteminin adil olması ve temsilde adaleti sağlayacak şekilde düzenlenmesi son derece önemlidir. " ifadelerini kullandı.