Asayiş
Giriş Tarihi : 27-12-2021 17:50   Güncelleme : 30-12-2021 15:12

İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN TRAFİKTE FARKINDALIK

Hendek İlçe Emniyet Müdürlüğünce farkındalık yaratmak adına ilçe merkezindeki yaya geçitlerine trafik polisi maketi monte ettirerek farkındalık yarattılar.

İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN TRAFİKTE FARKINDALIK

Trafikte yayaların önceliği olan yaya geçitlerine monte edilen trafik polisi maketleri ilçe halkınca karşılık buldu ve maketler ilçede gündem oldu.

Trafik yetkilileri trafikte yayaların yaya geçitlerinde önceliği olduğuna vurgu yaparak;  

“Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı 2019 yılını “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Önceliği Yılı” ilan etti.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişikle; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirildi.

Bu noktadan hareketle İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilmiş, 06 Şubat 2019 günü 81 il genelinde eş zamanlı “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla etkinlik düzenlenerek yıl boyunca devam ettirilmesi öngörülen faaliyetlere start verilmiş, yaya güvenliğine ve buna yönelik yapılan yasal düzenlemeye güçlü bir vurgu yapıldı.”