Güncel
Giriş Tarihi : 22-12-2021 17:56   Güncelleme : 23-12-2021 08:19

Yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC'a acil kullanım onayı çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli corona virüs aşısı TURKOVAC'ın acil kullanım onayı aldığını ve seri üretimine başlandığını açıkladı. Bakan Koca, ''Gelecek hafta sonundan itibaren başta şehir hastanelerimiz olmak üzere yaygın kullanıma geçmiş olacağız'' dedi.

Yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC'a acil kullanım onayı çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli corona virüs (Covid-19) aşısı TURKOVAC'ın acil kullanım onayı aldığını bildirdi. Koca ayrıca, TURKOVAC'ın seri üretimine başlandığını söyledi.

Bakan Koca, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir laboratuvarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da canlı bağlantıyla katıldığı törende yaptığı konuşmada, milletin beklediği müjdeyi vermekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"Yerli inaktif Covid-19 TURKOVAC aşımız bugün itibariyle acil kullanım onayı almış durumda" ifadesini kullanan Koca, şöyle devam etti:

"Üretime bugün itibariyle başlamış olduk. Sayın Cumhurbaşkanım, bugün Şanlıurfa'da üretim yapılan merkezlerimizden birindeyiz. 50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafından yüzde 100 yerli olarak geliştirilen bir aşıyı geliştirmiş olduk. Aynı zamanda 24 yıl aradan sonra, yerli aşımız üretilmiş oluyor.

''COVİD-19 AŞISI ÜRETEN 9 ÜLKEDEN BİRİ OLDUK''

Böylece Covid-19 aşısı üreten bugün itibariyle 9 ülkeden biri olduk. Şu an dolum tesislerinin olduğu alandayız. Şu an dolum, etiketlenme ve ambalajlanma olan noktadayız. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması burada yapılıyor, üretim başlamış oldu. Sayın Cumhurbaşkanım, işaret ettiğiniz üzere yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi TURKOVAC'ın başlamış oldu. Bu başarı liderliğinizde bütün milletimizin başarısıdır."