Siyaset
Giriş Tarihi : 16-12-2021 17:36   Güncelleme : 17-12-2021 11:56

DİKBAYIR, GÖZÜNÜ BUDAKTAN SÖZÜNÜ DUDAKTAN ESİRGEMEDİ

DEVLETİN DOLANDIRILMASINA SİZLER GÖZ YUMDUNUZ İYİ Parti Sakarya Milletvekili ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, gözünü budaktan sözünü dudaktan esirgemedi. Meclis kürsüsüdnden yaptığı konuşma ile vicdanlara su serpti.

DİKBAYIR,  GÖZÜNÜ BUDAKTAN SÖZÜNÜ DUDAKTAN ESİRGEMEDİ

Dikbayır: ''Sakarya'da 100 binin üzerinde insan beton tabutlarda yaşıyor''

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, iktidarın ekonomiyi yönetemediğini savunarak "Yanlış borçlandınız, kamu-özel iş birliği yatırımı adı altında doğru projeleri yanlış yöntemlerle yaptınız. Devletimizi dolandırttınız, devlet dolandırıldı, siz de göz yumdunuz. Devletimizi milyarlarca dolar zarara uğrattınız, vatandaşımıza çile çektiriyorsunuz." diye konuştu.

 

''TSK sizin müteahhitlerinizin keyfini mi bekleyecek''

Dikbayır: ''Biz İYİ Parti olarak Mecliste 4. bütçe toplantımızı yapıyoruz. Bugüne kadar askerimiz polisimiz eli güçlü olsun, askerimiz polisimiz sıkıntıya düşmesin diye Milli Savunma Bakanlığı ve iç İşleri Bakanlığını bütçesine sürekli evet dedik. Biz böyle düşünürken siz ne yaptınız, bu Devletin en önemli kurumlarından biri olan Savunma Bakanlığı kurumuna eski Milletvekillerinizi, eski Milletvekillerinizin eşlerini, bacanaklarını ve yandaşlarını doldurdunuz. En liyakatli olması gereken kurumu arpalığa çevirdiğiniz. Türk Silahlı Kuvvetleri sizin müteahhitlerinizin keyfini mi bekleyecek. Bizim güvenlik güçlerimiz sizin müteahhitleriniz ne zaman kar edecekse o zaman mı yapmasını bekleyecek. Devlet yönetiyorsunuz. Devlet yönetmek çocuk oyuncağı işi değildir. Tekrar soruyorum, yaptığınız sözleşmede bir gün yok mudur? İş yaptığınız o firmayla sözleşme de şu gün teslim edeceksiniz, bugün etmezseniz bu kadar cezayı şartımız yok mudur? Bu şirketten cezai şart alacak mısınız? Ordumuza güvenlik güçlerimize tankı banktan ne zaman indireceksiniz '' diye belirtti.

 

''Banttan inen bir tane tank yok''

Dikbayır: ''Türk Hava Yolları Kurumunu 47 milyar zarara uğratan adamı aldınız Tüpraş'ın başına getirdiniz. Tam 3 yıl önce 20 Aralık 2018'de buraya bir kanun hükmünde kararname getirdiniz. Sakarya'daki Tank palet fabrikasını önce özelleştireceğiz dediniz. Bu kararnamenin 8 yerinde özelleştirme vardı. Biz İYİ Parti olarak itiraz ettik. Başka bir kılıf uydurdunuz. Sonra bize de dediniz ki ''paçamızdan tutmayın. Elimizi kolumuzu rahat bırakın. Devletimize acil tank lazım'' şimdi bugün itibariyle tam 3 yıl oldu Sayın Oktay. Bu kürsüye geldiniz. Bu kürsüde ''bizim elimizi kolumuzu rahat bırakın bizim tanka ihtiyacımız var'' dediniz. Banttan inen bir tane tank yok. Şimdi ben Silahlı Kuvvetleri adına, Meclis adına ve milletim adına soruyorum. Ne yaptınız. Bu tanklar nerde'' diye konuştu.

 

''Siz bizim zekamızla dalgamı geçiyorsunuz''

Dikbayır: ''S400 sistemi kaç kilometre kareye korumaktadır? S400 sistemi kendi sistemlerimiz ile uyumlu hale getirilmiş midir? 2,5 milyar dolar para verdiğimiz S400'ler nereyi koruyacaktır nasıl koruyacaktır? Rusya'ya ihtiyacımız var mıdır? Bu sistemi kime karşı kullanacağız? Rusya'dan aldığımız S400'leri Rusya'ya ve o bölgedeki ülkelere kullanmayacaksak nereye kullanacağız? Bu soruların cevaplarınızı istiyoruz. Benim bildiğim kadarı ile Türkiye Cumhuriyeti bir NATO Ülkesi. Daha önce kendi öz ve milli çalışmalarımızla geliştirilen hava Hava savunma sistemi projemizi neden iptal ettiniz? F 35'lere 1.8 milyar dolar para verdiniz. Ne paramızın ne olduğu belli, nede uçaklarla alakalı bir bilgimiz var. Şimdide F 16 alacağız diyorsunuz. Bir taraftan, Milli Muharip uçağı yapacağız diyorsunuz. Maketine 1.3 milyon Euro para harcadınız, dolaştırdınız. Şimdi diyorsunuz ki 2023'te hangardan çıkaracağız. 2026'da uçacak. 2030'da Filo kuracağız. Ya gerçekten siz bizim zekamızla dalgamı geçiyorsunuz. 2023'te hangardan çıkacak uçak 2026'da nasıl uçacak. Basit bir npt silahının, npt tüfeğinin bile 2 yıl deneme süresi vardır'' dedi.

 

''Neden Yurtdışından mühimmat temin ediyoruz''

Dikbayır Kırıkkale, Ankara ve Çankırıda bulunan Makine Kimya endüstrisinin de Anonim Şirket haline getirildiğini ve çalışanların işçi statüsünde bile olmadığını dile getirdi. Dikbayır: '' Makine Kimya endüstrisinin de Anonim Şirket haline getirdiniz. Kırıkkale'de Çankırı'da Ankara'daki fabrikalarındaki memurlar haklı olarak işçi statüsüne geçmedi ve şimdi oralarda eliniz kolunuz bağlı. Ben size muhalefet edeceğim diye devletimi yıpratmak istemiyorum ama şu soruyu da sormam lazım. Yurt dışından mühimmat temin ediyor musunuz? Ediyorsanız neden temin ediyorsunuz? Bizim bu kadar güçlü fabrikalarımız varken neden Yurtdışından mühimmat temin ediyoruz'' dedi.

 

''TSK İHA'lardan SİHA'lardan ibaret değil''

Dikbayır: ''Deniz topu yaptık dediniz yaptığınız deniz topu 1964 model. İHA'lar SİHA'lar dediniz. Ben bu kürsüde ilk konuşmamı yaptığım zaman İHA'ları SİHA'ları yapanlara teşekkür ettim. Allah razı olsun yüzlerce şehidimizin gelmesine mani olmuştur. Başarılı bir çalışmadır, Ama ağzınızdan İHA'ları SİHA'ları düşünmüyorsunuz başka tarafa da bakmıyorsunuz. Sayın Oktay Türk Silahlı Kuvvetleri İHA'lardan SİHA'lardan ibaret değil''diye ifade etti.

 

''Devletin hazinesini adam gibi kullanın''

Dikbayır: ''Ekonomiyi yönetemediniz. Yanlış borçlandınız. Kamu özel iş birliği yatırım adı altında doğru projeleri yanlış yöntemlerle yaptınız. Devletimizi dolandırttınız. Bakın devlet dolandırıldı sizde göz yumdunuz. Devletimizi milyarlarca dolar zarara uğrattınız. Vatandaşımıza çile çektiriyorsunuz. Bazı milletvekilleriniz biz derken ''şu yol bu kadar. Bu yol şu kadar'' dedi ki ''sizde ucuz yoldan gidin'' niye ucuz yoldan gideceğim arkadaş. O yolda benim ülkemin toprağı, bu yolda benim ülkemin toprağı. Hangisinden canım isterse oradan giderim size mi soracağız. Siz devletin hazinesini adam gibi kullanın, vatandaşa da işaret etmeyin vatandaşın aklı kendine yeter'' diye konuştu.

 

''Vatandaş her gün fakirleşiyor''

İİYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, vatandaşın günden güne ekonomik alanda bittiğini belirtti. Dikbayır: ''Hazine ve Maliye Bakanı '''bitersek hep beraber biteriz'' demiş. Yanlış söylemiş. Vatandaş bitiyor vatandaş. Size hiçbir şey olmuyor. Siz her gün zenginleşiyorsunuz. Vatandaş her gün fakirleşiyor. Çiftçimizi bitirdiniz. Tarımı bitirdiniz. Çiftçinin tarlasına haciz geldi inkâr ettiniz. Tefecilerin kucağına ettiğiniz bizim çiftçimizi. Esnafı perişan ettiniz. Vergisini ödeyemiyor, bağ-kurunu ödeyemiyor sermayesini koruyamaz hale geldi. Daha geçen hafta Sakarya'da 5 tane fırın kapandı. 1haftada 5 tane fırın. Sanayicimiz üretmek için mal bulamıyor, üretemez hale geldi. Emeklilerimiz 1500 lira 1800 lira 2000 liraya geçinmeye çalışıyor. Sokakta vatandaş hüngür hüngür ağlıyor. Görmüyorsunuz, duymuyorsunuz sokağa vatandaşın yanına inin vatandaşın dertlerini dinleyin. Asgari ücretliye 4000 lira maaş vereceğiz diye ipe un serdiniz. 1. toplantı, 2 toplantı, 3 toplantı sonuç yok'' dedi.

 

''Gençlerimizin hakkını yiyorsunuz''

Dikbayır: ''Gençlerin umutlarını çaldınız. Bu Ülkenin gençleri bu Ülkeden gitmek istiyor. Bunun vebalini kaldıramazsınız. Biz o çocukları bu Ülkeye hizmet etsin diye yetiştirdik. Başka ülkeye hizmet etsin diye okutmadık biz çocuklarımızı. Çocukların hakkını yiyorsunuz. KPSS'de 95 puan alan çocuk. KPSS de 95 puan alan çocuk bir yere giremiyor. 65 puan alan sizin yandaşınızın çocuğu işe giriyor. Ayıptır ya bu hakkı ödeyemezsiniz. Bu hakkı para ile ödeyemezsiniz. Bu çocuklardan helallik alamazsınız. Yanlış söylüyorsam gelin burada ispat edin Sokakta 12 yaşında bir çocuk gördüm. Benden oyuncak istemedi çikolata istemedi benden ne istedi biliyor musunuz 12 yaşında çocuk. Evine kömür istedi. Kömür. 14 yaşında bir çocuk kitap alacak kitap alacak parası yok. Babasına söylemeye utanıyor. Babasının durumunu biliyor. Siz çocuklardan çocukluğunu çaldınız farkında değilsiniz. Ev kadınları ne pişireceğini şaşırdı eti kıymayı unuttu tavuk alamıyor tavuk. Bir gün gelin benle çarşıya pazara gidelim de göstereyim size fileleri torbaları'' diye konuştu.

 

''Kentsel dönüşümle alakalı çivi çakmadınız''

Dikbayır: ''yandaşlarınıza, yandaş müteahhitlerinize 47 milyar bütçe koydunuz. 2022 bütçesinde Sakarya'ya 300 milyonu çok gördünüz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 300 milyar hak edişi var. Kendi müteahhitlerinize taşeron yandaşlarınıza da 47 milyar bütçe koydunuz. 2022 Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne 300 milyonluk çok gördünüz hayır dediniz. Sakarya'da 100 binin üzerinde insan beton tabutlarda yaşıyor biliyor musunuz kentsel dönüşümle alakalı çivi çakmadınız'' diye belirtti.

 

''SMA hastası çocukları ölümden kurtarın''

Her ilde, her ilçede SMA hastası olan çocuklar olduğunu belirten Dikbayır, "Bu çocuklara sahip çıkamıyorsanız size bir akıl vereyim ben. Şans oyunlarına, SMA hastası çocuklar için bir fon koyun, buradan çıkacak fonla bu çocukların hepsi kurtulur." dedi. Dikbayır: ''Sayın milletvekilleri sizden bir şey istiyorum. Bizim gezdiğimiz her ilde her ilçede SMA hastası olan çocuklar var. Dertlerine çare olmak için seslerini duyurabilmek için dikkat çekebilmek için o çocukları yanımıza getiriyorlar. O çocuklar bize acınası gözlerle bakıyorlar. Bu çocukların sayısı 1600. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu güce sahip bu çocukları ölümden kurtarın. Bu çocuklara sahip çıkamıyorsanız size bir akıl vereyim. Şans oyunlarına, altılı ganyanda, Milli Piyango vb. sans oyunlarında SMA hastası çocukları için bir fon oluşturun. Bu çocukların hepsi kurtulur.Bu hastalığın tedavisi var. Para yüzünden bu çocuklar hayatını kaybediyor'' diye konuştu.

 

''İnsanlık dışı muamele yapılıyor''

Dikbayır konuşmasının sonunda Kominist Çin hükümetinin Uygur Türklerinen karşı uyguladığı eziyeti de Meclis gündemine taşıdı. Dikbayır: ''Genel başkanımızın talimatı ile Uygur Türkleri Ile ilgili bir kapsamlı çalışma yapıldı. Bugün de bunun paneli vardı. Oruç tutuyor diye namaz kılıyor diye Komünist Çin hükümeti bu soydaşlarımıza bu kardeşlerimize eziyet ediyor, tecavüz ediyor. İnsanlık dışı muamele yapılıyor. Oradan ağzınızı açıp tek kelime etmediniz ağzınızı açıp tek kelime etmediniz. Ses verin. Onlar bizim soydaşımız. Onlar bizim kardeşlerimiz. Namaz kılıyor ve Oruç tutuyorlar diye orada çekmedikleri zulüm yok'' diyerek sözlerine son verdi.