Siyaset
Giriş Tarihi : 11-12-2021 12:01   Güncelleme : 11-12-2021 12:01

BTP’den ezber bozan asgari ücret açıklaması

BTP İl Başkanı Sağlam; güncel bir konu olan asgari ücret gündemi üzerine bir açıklama yaptı. “Asgari ücret 10 bin olmalı yarısını Devlet karşılamalı”

BTP’den ezber bozan asgari ücret açıklaması

Bağımsız Türkiye Partisi Sakarya İl Başkanı Mehmet Sağlam, “Son birkaç haftadır 2022 yılının asgari ücretinin ne olacağı tartışılıyor. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Hükümet yetkililerinin verdiği sinyaller yeni asgari ücretin 4 bin TL'nin üzerinde olacağı yönünde. Bu rakamı da “Bugüne kadar görülmemiş zam” diye lanse ediyorlar. Onlara göre öyle, çünkü onların asgari ücretliye reva gördükleri her zaman açlık sınırının altında bir rakam. Peki, muhalefetteki durum ne? Onlar da ‘yok 4 bin olmasın 4 bin 500 olsun’ diyor. En cömerdi ‘5 bin olsun’u yarım ağızla ancak diyebiliyor.” dedi.

“Asgari ücret 10 bin olmalı yarısını Devlet karşılamalı”

Bu konuda iktidarın da muhalefetin de BTP’nin 10 yıl önce ortaya koyduğu vizyondan çok geride olduğunu söyleyen Sağlam, “Onlara göre bu rakamlar işçinin rüyasında göremeyeceği rakamlar. Ve hepsinden önemlisi onların 10 yıl sonra da olsa bu rakamları zikredebiliyor olmaları, Haydar Hocanın ortaya koyduğu irade ve modelin eseridir. Onlar işçiyi açlığa mahkum eden bu rakamları hayal gibi satarken biz ne diyoruz. Asgari ücret 10 bin TL’nin üzerinde olacak. Asgari ücret 10 bin TL’nin üzerinde olmak zorundadır. Bu ücreti verebilecek tek parti de Bağımsız Türkiye Partisi’dir.” ifadelerini kullandı.

“Siz 4 bin lira verirseniz ülke batar”

Açıklamasında “Onlar, 4 bin TL’yi açıkladıklarında Türkiye’de işsizlik ve kayıt dışı ekonomi tarihinde görmediği seviyelere ulaşır. Birçok kobi batar, esnaf kepenk kapatır, ekonomi tepetaklak olur.” diyen BTP İl Başkanı Sağlam şöyle devam etti; “Neden? Çünkü onlar bu rakamları zaten can çekişen işverene yıkmanın peşindeler. Milli Ekonomi Modeli ile biz ne yapacağız? Asgari ücret farkını işverene yansıtmayacağız. Bu fark modelin bir gereği olarak devlet tarafından karşılanacak. Aramızdaki fark nedir biliyor musunuz? Siz 4 bin TL ile ülkeyi batırırsınız, biz 10 bin TL ile ülkeyi şaha kaldırırız. Yani Genel Başkanımız Hüseyin Baş’ın da ifadesiyle, bu rakamları siz vermeye çalıştığınızda ülkeyi batırırsınız, biz yaptığımızda ülkeyi ayağa kaldırırız.”

“Bu ülkenin Milli Ekonomi Modeli’nden başka çaresi kalmamıştır”

İktidara “Bu milleti 200 dolara dünyanın hizmetçisi yapmayın. Ülkeyi kapitalizmin fabrika çöplüğü yapmayın.” uyarısı da yapan BTP İl Başkanı Sağlam, “Bu milleti hak ettiği refah seviyesine ulaştırın. Bunları yapamayacağınızı çok iyi biliyoruz çünkü bizim vizyonumuzdan, bu millete biçtiğimiz misyondan çok uzaksınız. Çünkü sizin hayalleriniz milleti açlık sınırının hemen altında tutmak. Yani milleti aç bırakmanın ötesine maalesef geçemiyorsunuz. Ocak 2021’in döviz kuru ile hesapladığınızda sizin “İnanılmaz artış” diye pazarladığınızı rakam mevcut asgari ücretin de altında kalıyor zaten. Hem iktidarda, hem muhalefete hem de millete sesleniyoruz. Bu ülkenin Milli Ekonomi Modeli’nden başka çaresi kalmamıştır. Bu ülkeyi dünyanın en güçlü ve en müreffeh ülkesi yapacak anahtar elimizde. Bu anahtarı kimseden de saklamıyoruz. Bakın Genel Başkanımız Hüseyin Baş yaptığı her konuşmada anahtarı gösteriyor zaten. Gelin Milli Ekonomi Modeli ile ülkemizi hak ettiği noktaya hep beraber taşıyalım.” şeklinde konuştu.