Güncel
Giriş Tarihi : 09-11-2021 12:38   Güncelleme : 15-11-2021 13:01

ESNAFA BU ZULÜM NİYE?

ESNAFA BU ZULÜM NİYE? Hendek Belediyesi dün Muammer Sencer caddesindeki elektronik dubaların bundan böyle eski sistem devre dışı bırakılarak araçların taşıt tanıma sistemi ile caddeye girecekleri yönünde haber servis etti. Düşünce güzel ancak, uygulamalardaki eksiklikler bölge esnafına zulme dönüştü.

ESNAFA BU ZULÜM NİYE?

   Elektronik dubalar döneminde caddeye giren araç sayısını kontrol edemeyen Hendek Belediyesi uygulamada değişikliğe gitti.  Buna göre “bundan böyle o muhitte oturan vatandaşların ve esnafların araç plakaları sisteme tanıtılacak ve giriş çıkışlar bu şekilde olacak.” Denilmişti.

SAAT UYGULAMASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

   Caddeye girecek araçlara uygulanan giriş çıkış saatlerinin 24.00 ile sabah 10.00 arasında olması o bölgede ikamet eden vatandaşlara bir eziyet.

   Neden mi? Yorgun argın evine gelen bir vatandaş aracını ikametgahının önüne getirilmesi için gecenin yarısını beklemek zorunda. Gelen bir misafir de gece yarısını dubalar önünde beklemek zorunda…

 Bölge esnafının iddialarına göre, şikayet, önerilerini dikkate almayarak bölge esnafına mağduriyet yaşatılması eziyetinde ilerisine geçerek adeta zulme döndü.

TİCARİ TAKSİLER!!!

İster Hendekli olsun isterse ilçemize misafir gelenler olsun. Ticari taksiye bindi şoförede adres olarak Muammer Sencer caddesinde bir işyerinin adresine gideceğini söyledi. Bu durumda Ticari Taksi müşteriyi dubalara kadar getirip indirecek öyle mi? Sisteme ilçemizde bulunan bütün ticari taksi plakalarının tanıtılması zarurettir. Umarız yetkililer bu uyarımızı dikkate alırlar. 

 

BEN YAPTIM OLDU MANTIĞI SİZİ YÜCELTMEZ

      Muammer Sencer caddesindeki esnaflar zaten caddenin araç tarfiğine kapanmasından yana dertliler. Üstüne üstlük bu uygulama da esnafların tepkisine neden oldu.

   Bir yandan Pandemi yasakları diğer yandan enflasyonun yüksekliği ve kur farkından dolayı her geçen gün değersizleşen TL nedeni ile esnaf sattığını tekrardan rafına koyamaz olmuş, Pandemi yasakları nedeni ile işyerlerine kapatan esnafa yapılan 1000 Tl’lin destek hiçbir derdine deva olmamış. Enerji fiyatlarına ve kiralara gelen zamları nasıl ödeyeceğini kara kara düşünen bölge esnafı hayatını kredilerle idame ettirmekteler.Çıkış yolu arayışındalar.

 

KAYDI OLMAYAN ARAÇLAR CİRİT ATIYOR

   İşte esnaf yarının endişesini taşırken Belediyenin yeni uygulamasını esnaflara danışmaksızın, onların öneri, görüş ve düşüncelerini almaksızın uygulamaya konulan bu düzen esnafı çileden çıkardı. Bazı esnaflar , belediye personelinin elinde bulunan plakaların haricindeki araçların caddeye girmesine müsaade ettiklerini iddia ederek; “ başıbozukluk, düzensizlik, disiplinsizlik had safhada” diyerek uygulamanın tekrar gözden geçirilerek zulme dönen uygulamanın iyileştirilmesini istediler.

 

BAŞKAN YARDIMCISINDAN ESNAFA: “MESAİ BİTTİ BİR ŞEY YAPAMAYIZ!”

   Yeni uygulamanın yürülüğe girmesinin ardından yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunması amacı ile bir belediye başkan yardımcısını arayan bölge esnafı başkan yardımcısının; “ mesai bitti bu saatten sonra bir şey yapamayız!” demesi karşısında şaşkınlık yaşayan esnafın sormadığını biz soralım:

 

BEN YAPTIM OLDU MANTIĞI SİZİ YÜCELTMEZ

   -Sizler seçim meydanlarında , “ bizler size zulmetmeye değil hizmet etmeye geliyoruz. Saat mefhumu bizim için yok hükmündedir” derken aklınız neredeydi?

   Belediye kurumunda saat mefhumunu gözeten bir yönetim biçimi halkın serzenişine kulak tıkamak, çözüm üretmek yerine sorununun daha da büyümesine çanak tutmak da neden???