Güncel
Giriş Tarihi : 07-11-2021 09:52   Güncelleme : 08-11-2021 08:48

HER ŞEYİN MÜSEBBİBİ PANDEMİ VE DIŞ GÜÇLER! HIRSIZIN SUÇU YOK!!!

Çarşı, Pazar, Market ateş pahası…Muhalefet sokağın nabzını tutarken iktidar uzatmaları oynuyor. Ekonomik buhrana çözüm bulamayan iktidar Pandemiyi öne sürüyor.

HER ŞEYİN MÜSEBBİBİ PANDEMİ VE DIŞ GÜÇLER! HIRSIZIN SUÇU YOK!!!

TOPLAM ÜCRETLİ ÇALIŞAN SAYISI 13 MİLYON 500 BİN OLDU

Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 11 milyon 534 bin 193 kişi iken, 2021 yılı Mayıs ayında 13 milyon 515 bin 264 kişi oldu.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) açıkladığı son veriler ise 2016 yılına ait. 2016 yılında da Türkiye'de sigortalı çalışanların yüzde 41'i asgari ücret alıyor. 2016 yılında asgari ücretle çalışan kişi sayısı 5 milyon 641 bin. İşsizlik rakamları ortada…

DİPLOMALI İŞSİZLER ORDUSU İŞ ARIYOR

19 yıldır iktidar olan AK Parti, ülkemizde sayısız üniversiteler açtı, ancak eğitimde kalite düştü…

İstatistiki bilgilere hazi olan hükümet nedense üniversite öğrencilerinin ihtiyacı olan yurtları yeterince yapmadı, yapamadı… Ama bir şey yaptı!

GÖÇMENLER OLMAZSA SANAYİ ÇÖKERMİŞ!

Yüzlerce üniversite açarak diplomalı işsizler ordusu yarattı. Plan ve programsız yapılan günü kurtarma eylemlerinin ülkeyi getirdiği nokta belli. Yasalar gereği işveren üniversite mezunlarını vasıfsız işçi gibi çalıştıramamakta oysa sanayinin ihtiyacı kalifiye ara eleman… Araki bulasın…Peki iktidar mensupları yaşanan bu durumu görmezden gelip; “ göçmenler olmasa sanayi çöker” demekte bir beis görmüyorlar. Yaldızlı sözlerle kamuoyuna mesajlar veriyorlar. Kısacası kendi başarısızlıklarını işlerine geldiğinde dış güçler, pandemi vs. gerekçelerin arkasına sığınıyorlar.Ülke ucuz işçi cenneti oldu.  

ŞİMDİ MODA BORÇLANARAK BÜYÜMEK!

Uyguladıkları ekonomik programdan bir netice alamayan hükümet  (borçlanarak büyüme) politikasını hayata geçiriyor. Kombiyi kısın, sofralarınızdan bir tabağı eksiltin diyenler seçimin ayak seslerinin duyulduğu günümüzde yeni bir seçimde  halka yeni hikayeler anlatma telaşında. Kısacası hırsızın hiç suçu yok!!!

SANAYİCİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Yeri gelmişken kur düzenlemelerinden ülkemizin çektiği zararada bir göz atalım.

Bir sanayici düşünün… Ürettiğini yurt dışına pazarlıyor. Bu tür sanayicilerimiz küçük ölçekte değil büyük ölçekte ihracaatta büyük pay sahibiler ancak;

Gelin görün ki bugünün dürüst sanayicisi yaşanan ekonomik kriz ve kur farkları yüzünden  iflasın eşiğine gelmiş durumdalar. Neden mi?

Ülkemizde enerjinin fiyatı dolaylı olarak üretime yansımaktadır.Bu inkar edilemez bir gerçektir. Ülkeye istihdam yaratan, ihracaata katkı sunan  sanayici, dış firma ile ticaret antlaşması yapar. Diyelim ki bir ürün miktarı 1 dolar. Ticaret antlaşması kayıt altına alındığı gün itibarı ile yürülüğe girer. Sanayici antlaşmasını yapar, çalışmaya başlar. Önceden hammadde bağlantısını yapmış olsa da akaryakıta kur farkından dolayı gelen zamlar ürettiği ürüne zarar yazar. Bununla kalsa iyi. Antlaşmayı , ödediği doğalgaz üzerindeki mevcut fiyat üzerinden yapan sanayici sanayide kullanılan doğalgaza gelen yaklaşık % 50’lik zam sanayicinin belini bükmüştür. Üretse zarar, üretmese tazminat ödemekle yükümlü…

GEREKÇE DIŞ GÜÇLER, PANDEMİ, DÜNYA KRİZİ!!!

İşçi haklı olarak her gün yapılan zamlardan bunalmış, aldığı ücretin yükseltilmesini istiyor. İşveren girdi maliyetlerinin ve vergilerin yüksekliğinden şikayetçi. Esnaf bugün satttığının yerini yarın doldurmakta güçlük çekiyor. Çiftçi desen ektiğinde meğinin karşılığını almak bir yana yüksek girdiler sebebi ile yerinden yurdundan oluyor, faiz yükü nedeni ile evdeki bulgurdan da oluyor. Emekli hayatının geri kalan ömrünü huzur içinde yaşamanın hesaplarını yaparken adeta bu dünyada cehennemi yaşıyor. Özelleştirilen yüzlerce kurum, 3-5 kişinin yapabileceği bir işi 1 kişiye yaptırmak sureti ile hizmette yaşanan aksaklıklar diz boyu… Mücevheratta KDV  sıfırlanırken halkın en temel gıda maddesiş ekmekte KDV % 8…Çık bakalım işin içinden çıkabilirsen…

ENFLASYON % 19.80, MEVDUAT FAİZİ % 16!

Yakın zaman önce Merkez Bankası tarafından yapılan 200 puanlık piyasa faizi indirimi ile enflasyonu çelişen bir sistemde vatandaşın dövize yönelmesinin önünü alamazsınız. Piyasaya bakıldığında bankalardaki döviz mevduatının TL’nin üstünde olması kaçınılmaz bir sonuç. Uçuyoruz!!!

YILLARDIR SES SEDA YOK, SEÇİM YATIRIMI OLARAK  YENİDEN PİYASAYA SÜRÜLÜYOR

EYT’liler isyanda…3600 ek gösterge sözü verilip yıllardır kulak arkası edilen memurlar isyanda…

Uzağa gitmeye gerek yok. 2022 Ocak ayı sonunda hizmete girmesi planlanan ZiyaGökalp ilkokulu inşaatını yapan firma kur farkından dolayı teminatını yakarak sözleşmeden çekildi. Zararı kime? Çocuklarımıza, ilçemize, ilimize dolayısı ile ülkemize…Bilmem anlatabildim mi?