Güncel
Giriş Tarihi : 02-11-2021 10:57   Güncelleme : 02-11-2021 10:57

AİLE HEKİMİNDEN RANDEVU ALMA MECBURİYETİ YOK

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığında uygulamaya konulan Aile Hekimliği projesinde DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR…

AİLE HEKİMİNDEN RANDEVU ALMA MECBURİYETİ YOK

SAĞLIK BAKANLIĞI FARKLI AİLE HEKİMLİĞİ FARKLI

İnsan bu, başına ne zaman ne geleceğini kimse bilemez. Bazen bir kaza, bazen kalp krizi, bazen tansiyon vs. İlk yaptığımız aile hekimine müracaat.

RANDEVUNUZ VAR MI?

Sağlık ocağına girdiğinizde sizi bankoda bir görevli karşılayıp ilk sorduğu soru: RANDEVUNUZ VAR MI? Demesinin ardından ikinci söylem:   “Randevusuz hasta bakamıyoruz” oluyor.

 

Aile Hekimleri, 1 Temmuz’dan itibaren hastaneler için kullanılan Merkezi Randevu Sistemi’ne geçti. Aile Hekimine gitmek isteyen vatandaşlar, yeni sistem sayesinde zaman kaybına uğramadan, istedikleri bir saatte muayene olabilecek. Söz konusu uygulama karşılığında herhangi bir ücret alınmayacak.Alo 182” aracılığıyla randevu almak isteyenler, bağlı bulundukları operatörün tarifesine göre ücret ödeyecek. Ayrıca internet üzerinden ve mobil cihazlara indirilen uygulamalar ile ücretsiz randevu almak mümkün.

Yeni sistem neler getiriyor?

ALO 182, www.hastanerandevu gov.tr internet adresi ve mobil cihazlara yüklenebilen “Hastane Randevu Merkezi Mobil Uygulaması” ile zahmetsizce randevu alınabilir. İsteyen vatandaşlar randevu almadan da Aile Hekimine müracaat edebilir.

 Yani muayene olabilmek için randevu almak zorunlu değil.

Ayakta tedavi olmak için başvuran hastaların muayenesi yapılacak. Acil olarak gelen hastalara ise her zamanki gibi öncelik verilecek. Aile Hekimi izinli olan bir hasta, doktoruna vekâlet eden bir başka Aile Hekimine başvurarak muayene olabilecek.

Hal böyle iken vatandaşa bu eziyet niye???