Güncel
Giriş Tarihi : 30-10-2021 09:54   Güncelleme : 31-10-2021 17:00

VATANDAŞ NEDEN HASTANEYE YÖNLENDİRİLİYOR?

Evlenecek olan çiftler, eşleri ile kan uyuşmazlığının olup olmadığını belirlemek için aile hekimlerine başvurmakta, sağlık ocaklarında gerekli kan tahlilleri ,testleri ve akciğer filmleri çekilebilmektedir.

VATANDAŞ NEDEN HASTANEYE YÖNLENDİRİLİYOR?

YASAL ZORUNLULUK

Evlilik öncesi yapılan testler; evlenecek çiftlerin sağlık durumları ve kalıtsal hastalıkları konusunda bilgilenme yönünden önemli olup, aynı zamanda da 4271 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 136. maddesi gereğince yasal zorunluluk halinde tutulmuştur.

Türk Medeni Kanunu’nun 136. Maddesi bu konudaki zorunluluğu açıkça belirtir. Kanuna göre sağlık taraması yaptırmamış kimseler ve yaptırsalar da evlenmelerinde sakınca görünmüş olan kimseler tedavi olmadıkları sürece evlenemezler.

EVLİLİK ÖNCESİ TARAMA – TEST NEDİR?

Evlilik hazırlığındaki çiftler için tüm hazırlıklardan daha önemli konulardan biri, evlenecek bireylerin sağlık ve genetik açıdan durumlarının değerlendirilmesidir. Kişi sağlıklı görülebilir, ancak belirlenmemiş sağlık sorunları olabileceği gibi, bulaşıcı ya da kalıtsal hastalıkların gizli bir taşıyıcısı da olabilir. Evlenecek çiftlere yapılacak tarama testleri ile bu gibi durumlar ortaya çıkarılabilecek ve gerekli önlemler alınıp, tedaviler başlatılabilecektir.

SAĞLIK OCAKLARINDA ÜCRETSİZ HASTANELERDE ÜCRETLİ

    Bu işlemler sağlık ocaklarında olduğunda bütün masraflar devlet tarafından karşılanmaktadır. İlçemiz Başpınar mahallesinde ilçemiz merkezinde yer alan sağlık ocağında tüm bu tahlil ve testler yapılabilmekte.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Sağlık raporu almak için aile ve toplum sağlık merkezleri, sağlık ocakları ile özel veya devlet hastanelerine başvuru yapabilirsiniz. Evlenmek isteyen çiftler sağlık raporu almak için bizzat başvuruda bulunmalıdırlar. Sağlık ocakları, aile toplum sağlığı merkezlerinde ya da devlet hastanelerinde yapılmaktadır.

 

Özel hastanelerde ise evlilik için sağlık raporu almak için sizlerden ücret talep edilmektedir. Devlet kurumlarında ise evlilik için sağlık raporu için yapılan testler tamamen ücretsizdir ve işlemler yaklaşık 1 gün sürmektedir.

SAĞLIK OCAKLARI ÜCRETSİZ, HASTANELER ÜCRETLİ

   Labaratuvar çalışır, yaklaşık 1,5 yıl öncesine kadar 3 nolu sağlık ocağında akciğer filmininde çekiliyor  iken bugün  ne hikmetse evlenecek gençlerin  akciğer filmlerinin çekimi için  Hendek Devlet Hastanesine sevk edilmekte, vatandaşlar bu testlerini ücret karşılığı yaptırmaktadırlar.

 

SORULAR YANIT BEKLİYOR

 

Röntgen cihazı mı yok?

Varda arızalı mı?

Röntgen cihazını kullanacak teknisyen açığı mı var?

 

Bu gün evlilik öncesinde yaptırılan testler;

  1. HIV enfeksiyonları(AIDS) : Anti HIV Testi
  2. Hepatit B taraması için :HbsAg Testi
  3. Hepatit C taraması için : Anti HCV Testi
  4. Sfilis (Frengi) için : VDRL Testi
  5. Kan Grubu Analizi ve Hemogram(Tam Kan Sayımı) Testleri
  6. Akdeniz Anemisi(Talasemi) için :Hemoglobin Elektroforezi Testi