Güncel
Giriş Tarihi : 09-10-2021 13:50   Güncelleme : 12-10-2021 08:15

VARLIK İÇİNDE DARLIK ÇEKMEK HENDEKİN KADERİ OLAMAZ!

DOST ACI SÖYLER İdarecilik, hele hele Hendek gibi gelişmeye, genişlemeye müsait, coğrafi konum olarak çok önemli bir yerde ve genç, dinamik bir genç nüfusa sahip Hendek Belediyesi’ni yönetmek, ileriye taşımak için vizyon şart… Çünkü Hendek kazanırsa halk da kazanır…Bunun karşılığı olarak sizlerde siyaseten kazanırsınız.

VARLIK İÇİNDE DARLIK ÇEKMEK HENDEKİN KADERİ OLAMAZ!

UMUT VERMEK GÜZEL DE YA SONRASI?

   Bilindiği üzere 31 Mart mahalli yerel seçimlerinde AK Parti hükümdarlığını sona erdiren Turgut Babaoğlu, seçim süreci boyunca konuşma  ve miting yaptığı her bölgede; “ bizim 70 milyon bütçemiz var, kimseye muhtaç değiliz” diyerek halka umut vadetmişti. Peki ya sonra???

Bir gerçek var ki söylemi eylem boyutuna taşıyamadıktan sonra havanda su dövmüş oluruz.

31 MART 2019 TARİHİ İTİBARI İLE BORÇ YÜKÜ 101 MİLYON TL

   2 Mayıs 2019 tarihinde mecliste yapılan oturumda Hendek Belediyesi’nin  tam tamına  Himpaş şirketinin borçları da dahil (100.856.829.87 TL) olarak açıklandı.    

   İlerleyen süreçte ise Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu “ Pazara kadar değil mezara kadar” diyerek seçimlere BBP logosu ile  girdiği seçimi hem Cumhur hem de Millet ittifakına rağmen kazanarak Hendek tarihinde bir İLK’e imza atmıştı. 7 ay sonrasında “ istediğim kararları çıkartamıyorum!” gerekçesi ile Cumhur İttifakı’na katılmıştı. Bundan sonra Babaoğlu Hendek Belediyesinden;

BORÇLANMA YETKİSİ ALDINIZ

-  Mayıs 2019 meclisinde  5.000.00 TL,

-  Ekim 2019 meclisinde İller Bankası A:Ş’den 2.000 TON Asfalt malzemesi almak için İller Bankasından  Teminat Mektubu,

-  Nisan  2020 meclisinde  5.600.00 TL,

-  Ağustos 2020 meclisinde 1.300.00 TL,

-  Eylül 2020 meclisinde miktarı belirtilmeyen Covid – 19 mücadele harcamaları için,

-  Ocak 2021 meclisinde  2021 yılında emekliye ayrılacak  personele ödenmesi için  kredi,

-  Nisan 2021 meclisinde 5.000.00 TL,

TOTALDE 16.900.00 TL BORÇLANMA YETKİSİ ALINDI

Totalde 16.900.00 TL borçlanma yetkisi  aldı. 2019 Ekim ayında İller Bankasından Teminat mektubu ,2020 Eylül ayı ve 2021 Ocak ayında bedeli belirtilmeyen  ve 2021 yılı Nisan ayında 5 milyon olmak üzere yetki almıştı. Buna ilaveten yasa gereği Belediyenin ukdesine geçen yerlerin satışından ve araç satışlarından elde edilen gelirlerde cabası…

VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKİYORUZ!

   Hendek Belediyesini  101 milyon TL borçla aldığını açıklayan Babaoğlu’na içi boş bir belediye bırakılmadığı da açık seçik ortada.

Muazzam bir taş kırma, eleme, kilitli parke ve büz imalathanesi, marangoz ve demirhanesi gibi tesisler ve civar ilçelerin envanterinde bile bulunmayan iş makineleri teslim alınmıştı. Bugün geldiğimiz noktada hala fakirlik edebiyatı yapmanın kimseye bir faydası yok. Zaman su misali akıp geçiyor.  

LİYAKAT VE EHLİYET ŞART. VİZYON ÖNEMLİ. UYARIYORUZ…

   Elimizdeki imkanlara sadece bakmak yetmez, övünmek bir şey kazandırmaz, onları ekonomiye kazandırmalı belediyenin gelir çarkının hızlı çalışmasına imkan sağlamalıyız.

Hülasa; İşimize bakmalıyız ve kuruma liyakat ve ehliyet esasına göre personel alımı yapıldığında, bu tesislerin TÜRKAY bünyesinde 24 saat 3 vardiye ile çalıştırılıp, büyük ihtiyaç duyan belediyelerimiz mevcut. Bu fırsatı değerlendirmek adına ülke genelinde yapılan ihalelere girerek Hendek Belediyesinin gelirlerini artırmak işten bile değil.

USTALAR DİYARI VE GENÇ NÜFUS

   Bildiğimiz üzere Hendek ilçemiz genç nüfusunun yanı sıra mesleğinin doruğuna çıkmış liyakat ve ehliyet sahibi, adeta odundan, demirden, taştan adamlar yapacak kalifiye ustalara sahip. Bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz.

FUAR DEVAM ETMELİ

   Birde bunun yanı sıra ilçemizde  yaklaşık 3 yıldır devam eden Tarım Fuarı  ilçemiz Ticaret Merkezinde icra ediliyor. Bekli yakında bu fuar sonlanabilir ama Hendek Belediyesi ev kadınlarının, kızlarının el emekleri göz nuru olan ürünlerin, meteryallerin pazarlanarak hem ilçeye girdi kazanılması hemde evlerinde oturan ev kadınlarının ekonomiye katılmasına imkan sağlanabilir. Bu ürünler markalaştırılabilir. Bunları göz ardı etmemek gerekir. Bu anlamda fuarın devamı sağlanmalıdır.

İŞSİZLERİMİZİ HIZLANDIRILMIŞ KURSLARLA SERTİKALI YAPIP İŞ İMKANI SAĞLAYABİLİRİZ

   Bunun yanı sıra ilçemizin bir gerçeği daha vardır. Bir çok aile açlık sınırının da altında yaşamaktadırlar. Ülkemizin ekonomik koşulları her geçen gün daha da ağırlaşıyor, ağırlaşacak da. İnsanlar  mesleksiz, belediye olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezi kanalı ile olur ya da meslek edindirme kursları ile olur siz bilirsiniz.  İlçemizde kilitli parke taşı döşeme işini alan  taşeron firmaların Suriyeli, Afgan ya da ülkemizin diğer bölgelerinden olan insanlar aracılığı ile yaptığına şahit oluyoruz. Bu gençlere hızlandırılmış taş döşeme işi kursları verilir, sertikalı yapılır ve iş imkanı sağlanırsa  ekonomik koşullar nedeni ile sallantıda olan evlilik müessesi de tutunacak bir dal bulur, böylece aile mefhumunun da dağılmamamsına katkıda bulunmuş olursunuz.  

İNSANLARA DOKUNMALISINIZ, GÖSTERMELİK PROJELER BİZİ AYAĞA KALDIRMAZ, KALDIRMADIĞI DA ORTADA…

   Biliyorsunuz ki yakın zaman önce Belediye bünyesinde tarım müdürlüğü kadrosu ihsas edidlmişti. Amaç tarım köylüsüne fikir vermek, önünü açmak, vizyon kazandırmanın yanı sıra ürettiklerinden kazanç sağlamaktı. Patates-Soğan ekimi yapıldı. Proje sınıfta kaldı. Büyük oranda fındık üretiminin yapıldığı bölgemizde kurum bünyesindeki müdürlüğün ilçemizdeki özel sektöre ait bir fabrikanın boruşürlerini dağıtmak, toplantılar yapmak üreticimize bir şey kazandırmadı, kazandırmıyor.  Çünkü insanlara dokunmak gerek.  Bu nasıl olur ilçe genelinde pilot bölgeler oluşturmak topyekün bir hamle Tarımda Eğitim  hamlesi başlatmakla olur. Gelin, bu göstermelik icraatlerden vaz geçiniz realiteye dönünüz.  Hem çiftçi kazansın, hem Hendek…

HİÇ BİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL HAYAT DEVAM EDİYOR

   Birde olayın farklı bir boyutu var. Her gün belediye personellerinden değişik isimlere Belediye Başkan yardımcılıkları, Özel kalem Müdürlükleri vermeyi başarı olarak görmeyiniz.  Dost acı söyler ama doğruyu söyler. Çıkın sokağa , sokağın nabzını tutun. Hiçbir şey için GEÇ değil…

SESSİZLİĞİ HAYRA YORMAYINIZ. KOLAY LOKMA OLMADIĞINIZI GÖSTERİN

   Cumhur İttifakına katılmanız vesilesi ile AK Parti kanadından yapılan yanlışlara bile cevap verilmiyorsa, konuyla ilgili muhalefet partililerinin sessizliğini hayra yormayınız.  Bu, belediyecilikteki başarınızndan değil  bana göre tam tersine  yaptığınız yanlışları dillendirerek düzeltmeniz yönünde uyarıda bulunmuyorlarsa  sizi kolay lokma gördüklerinden kaynaklanıyor.

Varmısınız, kolay lokma olmadığınızı gösterin…