Güncel
Giriş Tarihi : 07-10-2021 16:21   Güncelleme : 07-10-2021 18:31

BABAOĞLU İPE UN SERDİ!

Dün gerçekleşen meclis toplantısı idarenin servis ettiği şekliyle haber sitelerinde yer aldı. Meclisin haberini objektif olarak izlemek istiyorsanız haydi ekran başına...

BABAOĞLU İPE UN SERDİ!

Kamuoyunun beklentilerini cevaplamayan meclis başkanı Babaoğlu, kendi bildiğini okudu!

Yaklaşık 6 ay önceki meclis toplantısında  AK Parti grup sözcüsü tarafından dile getirilmesi üzerine dünkü ismi HİMPAŞ olup birileri tarafından  ÇAMAŞIR MAKİNESİ!  Olarak adlandırılan, bugün gelinen noktada şirketin isim değişikliği yapması neticesinde adı TÜRKAY olan Belediye şirketinin ve Hendek Belediyesi’nin ekonomik durumu, ödemeler dengesi, belediyedan çıkartılan gerek belediyeye gerekse şirkete  alınan personel sayıları, şirketin ve belediyenin 1 Nisan 2019 tarihinden bu güne gelinen süreçte yaşananların meclis üyelerine anlatılacağı sözü veren meclis başkanı ne yazık ki bu söylemini unutmuş görünerek geçtiğimiz Eylül ayına gelindi.  Konu Eylül meclisinde bir kez daha dile getirilmesi üzerine talimatlar yağdıran meclis başkanı; “Ekim ayı meclisinde tüm bu süreci anlatacağım” demesine rağmen Ekim ayı meclisinde de bu konudan ses seda çıkmadı. Meclis başkanı kendi bildiğini okudu!

   Hendek Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Babaoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda 16 gündem maddesi görüşüldü ve tüm maddeler Cumhur İttifakı üyelerinin oy birliği ile geçti.

Gündem öncesi söz alan AKP  meclis grup sözcüsü Hamit Canlı;

-“Kent Konseyi neden faaliyete geçirilmiyor?”

-“ Üniversite kampüsüne  öğrenci taşıyan  araçların  Ukame kararı istikametinde Sakarya Üniversitesine öğrenci taşımaları yasaklandı. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?” sorunu yöneltti.

-“Yenimahalle Beştepeler caddesinde yapılan çalışmalar öncesinde keşke o bölgenin esnaflarının da görüşünü alsaydınız büyük memnuniyet duyulurdu ancak bunu es geçtiniz”

KENT KONSEYİ İÇİN HER ŞEY HAZIR YAKINDA FAALİYETE GEÇECEK

Meclis başkanı gelen sorulara tek tek yanıt verdi.  Babaoğlu; “Kent Konseyi ile ilgili hazırlıklarımız bitti.Hazırlıklarımızın üzerinden uzun zaman geçtiği için arkadaşlar onu şu an revize ediyorlar. Bir dahaki ( Kasım) ayı meclis toplantısına kadar bunun yapılmış olmasını istiyoruz ve yapacağız. “

GÜZERGAH DIŞINA ÇIKMAK YASAK

Meclis başkanı bu soruya; “ Hendek Belediyesi tarafından daha önce kampüse öğrenci taşıyan araçların seferlerinin iptal edilmesi  bugün yaşadığımız sorunun aslında aynısı.  Büyükşehir Belediyesi haklı olarak, ( Hendek’ten yolcu taşıyan Büyükşehire bağlı halk otobüslerinin  kendisine belirlenen güzergahların dışına çıkması  hukuken de iş güvenliği açısından sakıncalı. Buradan kalkan araçlar merkeze girer yolcusunu indirir oradan sonrasını şehir içi araçları taşır.) izahını yapıyorlar. Bunun çıkış yolu ( S) plaka araçlardan geçiyor o araçlarda güzergah zorunluluğu yok, istediğiniz yerden istediğiniz yere gidebilirsiniz.

KAMPÜSE ÖĞRENCİ TAŞIMA YETKİMİZ DE YOK ARACIMIZ DA

“Hendekin bünyesinde  ve belediyemizde (S) plakalı aracımız yok. Burada sadece Adapazar Hendek arasında ve Büyükşehirin kontrolünde olan araçlar da Gül Koopertafinde mevcut onlarda (J) plakalı. Kısacası bizin bir yerden bir yere servis taşımacılığı yapma yetkimiz yok.  Başımıza bir hal gelse bunun altından kalkamayız. “

HENDEK MECLİSİNDE ALINACAK KARAR KANUNLARIN ÖNÜNDE DEĞİL

“Sakarya genelinde ulaşım hatları Büyükşehir bünyesindeki Ukame tarafından belirleniyor. “ diyen başkan hizmetler konusunda bununla sınırlı olmadığımızı belirterek; “ örnek veriyorum itfaiye teşkilatı, cenaze hizmetleri, mezarlık hizmetleri , su ve kanalizasyon hizmetleri  Büyükşehirin bünyesinde” dedi. 

İNSANLAR HER ŞEYİN SORUMLUSU OLARAK HENDEK BELEDİYESİ’Nİ GÖRÜYÜR İŞİN ASLI ÖYLE DEĞİL

“Bugün insanlarımız geçmişten bu güne gelen alışkanlıklardan kaynaklanan algı istikametinde bütün hizmetlerin Hendek Belediyesi tarafından yönetildiği şeklinde. Şu anda sistem doğru çalışıyor sadece Büyükşehir  yetkililerin çalışmasının sonucunu bekliyoruz.  Her şeye rağmen Büyükşehir bu mağduriyeti nasıl gideririz şeklinde çalışma içerisindeler. “ diye konuştu.

BİZ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ. UKAME’YE YAZIYI HEMEN YAZIN

Burada tekrardan söz alan meclis sözcüsü Canlı; “ biz Gül Koop yetkilileri ile birlikte Ukame başkanıyla görüştük, bize Hendek Belediyesi resmi yazı yazsın “  şeklinde konuştuğunu belirtmesi üzerine meclis başkanı yazı işleri müdürüne seslenerek ; “ bundan kolay ne var istedikleri yazı olsun, hemen yazın yazıyı” talimatı verdi.

DOĞRU OLAN O BÖLGE İNSANININ GÖRÜŞÜNÜ ALMAKTI NE YAZIK Kİ ATLADIK!

İkinci soruyu da yanıtlayan meclis başkanı; “ o bölgenin kilitli parke taşları ömürlerini tamamlamıştı, yağmur suyu hattı çalışmalarımız vesilesi ile orayı hizmete aldık ve çalışmalara başladık. Doğru olanı o bölgenin insanlarının da görüşünü almaktır ancak  yoğun çalışma tempomuzdan dolayı vakit ayıramadık. Hizmet yapmanın heyecanı ile o konuyu atlamış olabiliriz.Kısa zaman içinde o caddeye gelip vatandaşlarımızla görüşeceklerini”  söyleyerek balık ızgara  isteğinde bulundu.

Bir diğer meclis üyesi Aziz Koç’da meclis başkanına ;

-“ Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Hendek Ak Parti teşkilatı ile sorun mu yaşıyorsunuz?  Hizmet ziyaretlerinde herkes ayrı ayrı, neden?” sorusunu yöneltti.

HERKES YAPTIĞININ MÜKAFATINI, YAPMADIĞININ DA CEZASINI SANDIKTA ALACAKTIR

Meclis başkanı  Büyükşehir Belediyesi ile aralarında bir koordinasyon eksikliği olmadığının altını çizerek; “ ilgili daire müdürleri kendi alanları ile çalışıyorlar, zaman zaman hepimiz  fikir ayrılığına ya da öncelikler konusunda fikir ayrılığına düşüyoruz. Neticede gerek Büyükşehir gerekse bizler kendi mülkiyetimize değil halkımıza hizmet adına yapıyoruz. Bunun hepimiz için de karşılığı olacaktır bu karşılık seçimde karşımıza çıkacak, herkes yaptığının mükafatını alırken yapmadıklarının da cezasını çekecektir.  Ak parti ilçe teşkilatı ve ilçe başkanı  ile zaman zaman bir araya geliyoruz. Bir sorun yok ama yapılan hizmetlerin birlikte gezilmesi, yapılanların kamuoyuna duyurulması adına yapılabilir bir çalışma. Bunu meclis üyelerimizle, Ak parti ilçe teşkilatı ile yapabiliriz. Buna engelimiz yok. “diye cevapladı.

Cevapların ardından meclis gündemine geçildi ve 16 gündem maddesi Cumhur İttifakı üyelerince oy birliği ile kabul edilmesi ile meclis toplantısı sona erdi.

İLÇE MERKEZİNE ACİL SERVİS İSTEĞİ

Meclisi takip eden bir vatandaşımız gündem sonrasında; “ sayın başkan ilçe merkezine acil servis istiyoruz çünkü gece saat 12.00’den sonra ilçede ticari taksiler çalışmıyor, Hendek Devlet Hastanesine gitmekte zorluk çekiyoruz. “  söylemi üzerine söz alan meclis başkanı; “ ilçe merkezinde bulunan sağlık ocağı deprem riski taşıdığından dolayı yıkım kararı alındı yıkılacak. Yerine yenisi yapılacak. Ak Partili arkadaşlarımızla, Ak parti ilçe başkanımızla birlikte Ankara’daki vekillerimize konuyu iletelim ve ilçe merkezine acil servis yapılması adına istekde bulunalım” diyerek Ak Partili meclis üyelerinden destek istedi.

S.P. İL BAŞKANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK MISINIZ?

Toplantıyı takip eden bir gazeteci olarak; “ Sakarya’nın en sıcak gündemi Sakarya S.P. İl başkanı Hasan Zengin ayırmaksızın sizide içine dahil ederek ( ama çalıyorlar) iddiasında bulundu. Suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz? “  sorusunu yönelttiğimize meclis başkanı konuya vakıf olmadığını belirtip, ; “ iddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir ancak bu hukuk işlerine taşıyıp bir suç unsuru taşıyorsa, suç duyurusunda bulunmazsak kabullenmiş gibi olacaksak suç duyurusunda bulunuruz. “ cevabını verdi.

MİLLET İTTİFAKI PARTİLERİ YALAN BOMBARDIMANCILARIDIR !

Tam bu sırada söze giren Ak Parti meclis üyesi Hamit İsmailoğlu; “  bu tür söylemleri Millet İttifakında yer alan partilerin yalan  bombardımanı ile  karşı karşıyayız. Bunlara cevap vermeye kalkarsak  biz başka iş yapamayız!” diyerek toplumda infial uyandıran , insanların zihnini bulandıran böylesi yenilir yutulur olmayan ( ÇALIYORLAR!)  iddiasına cevap vermenin yersiz olduğunu ileri sürerek meclis başkanına arka çıktı.

KORSAN GAZETECİ! BABAOĞLU; “ BİZİM BAŞPEHLİVAN KAVAKÇI’YA BİR BORCUMUZ YOK!

Toplantıyı takip eden provakatör ve korsan gazeteci! de; “ yakın zaman önce başpehlivan Mahmut Kavakçı ile yaşanan polemik hakkında ne düşünüyorsunuz, borcunuz var mı? “ sorusuna istinaden meclis başkanı da; “  ortada bir borç olabilmesi için bir ticaret ya da bir alışveriş olması lazım. Kendisi kendisini bir değer olarak görmese de kendisini biz  bir değer olarak görüyoruz. Israrla bize yaptığı teklifi boş çevirmeyelim diye aslında ona biz bir zemin hazırladık ve ev sahipliği yaptık.  Ankara BB adına güreşiyor olmasına, Hendek Belediyesi ile organik bir bağı olmamasına  rağmen sadece Hendekli bir değerimiz olduğu için böyle bir şey yaptık. Bizim bir borcumuz yok! Kendisinin bir alacağı olduğunu iddia ediyorsa istediği yere başvurabilir. Biz bu konuda polemiğe girmedik. Siz sordunuz diye söylüyorum. Olayı, biz hukuki anlamda yapılan hakaretleri değerlendiriyoruz. Şahsıma almıyorum makama yapılmış olduğunu düşündüğüm içinde hukuk mücadelesi başlattık. Arkadaşlar gereğini yaptılar, yapacaklar. “ sözleriyle meclis oturumunu sonlandırdı.