Güncel
Giriş Tarihi : 20-09-2021 17:43   Güncelleme : 24-09-2021 07:51

SEDAŞ’ın “KAÇAK KULLANIM” SOYGUNU!

Uzun yıllar SEDAŞ bünyesinde müdür olarak görev yapan bir abimiz, konuyu gündeme taşımamız ve vatandaşların mağduriyetinin önüne geçilmesi adına açıklamalarda bulundu.

SEDAŞ’ın  “KAÇAK KULLANIM”  SOYGUNU!

SEDAŞIN SORUMLU OLDUĞU İLLER BOLU-DÜZCE-SAKARYA-KOCAELİ

ilindiği üzere SEDAŞ’ın  bölgemizde Bolu-Düzce-Sakarya ve Kocaeli illeri görev bölgesi. Ülkemizdeki bürokrasideki hantallık herkes tarafından bilinen gerçek. Durum böyle olınca  bir site yada bir apartman-konut sahibinden SEDAŞ  abonelik için dosya istiyor. Vatandaş da Belediyeden  İskan raporunu alıp dosya içerisinde SEDAŞ’a veriyor. Bürokrasi açısından bazı zaman kayıpları olmakta zaman 3-5 gün ya da 1-2 hafta uzamakta. Sedaş yetkilileri beyan karşısında yeni binaya gidiyor ve elektrik sayaşlarını takıp enerjiyi veriyor. Buraya kadar anormal bir durum yok. Ne oluyorsa işte bundan sonra oluyor. Dosyanın tamamlanarak Sedaş’a  verilmesinde  1-2 haftalık gecikme sonrasında sayaç okuma memurlarınca sayaç okunuyor ve kayıt altına alınıyor. Ancak vatandaşın sayacındaki mühürle oynanmamış, kaçak kullanım olmamasına rağmen Sedaş yetkilileri vatandaşa KAÇAK KULLANIM CEZASI uygulamak sureti ile vatandaşı mağdur ediyor.

KAÇAK KULLANIM CEZASI BU DURUMDA YASAL DEĞİL

Bir diğeri de bunun benzeri. Konutta ya da işyerinde kiracı olarak oturan kişi  borcunu ödüyor  ve ayrılıyor. Yerine gelen kiracı bir şekilde enerjisi kesilmediği için konutta ya da işyerinde oturuyor. Sayaç memuru geliyor, sayaç yazarını kaydediyor. Abone, ödemeye gittiğinde KAÇAK KULLANIM CEZASI ile karşılaşıyor.

VATANDAŞLARI UYARDI

Her iki durumunda hukuksal olarak yasal olmadığını vurgulayan eski SEDAŞ müdürü ki,  emekli olmasının akabinden bir sürede BİLİRKİŞİLİK yapmış abimiz,  bu durumun vatandaşı büyük mağduriyet yüklediğine vurgu yaparak; “  Düzce ili bu yanlışlığı düzeltti ancak Bolu, Sakarya ve Kocaeli illerinde aynı düzen devam ediyor” diyerek hem yetkilileri uyardı hemde vatandaşları…

İSTİKAMET TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ

Bu tür mağduriyet yaşayan vatandaşlara çağrıda bulunan eski SEDAŞ müdürü abimiz, “  vatandaşlarımız TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE başvursunlar. Böyle yapan vatandaşların bu başvurularında haksız olduklarını iddia eden SEDAŞ yetkilileri bu durumda ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE dava açıyorlar. Bu yönde mahkemeler SEDAŞ’ı haksız vatandaşı haklı bularak; “ vatandaştan sadece sayaçta yazılan miktar alınabilir” diyerek  vatandaşın lehine karar veriyorlar diyerek vatandaşlara yön gösterdi.

Dikkat! KAÇAK KULLANIM NEDİR?

 Edindiğimiz bilgilere göre bir abonenin kaçak enerji kullanması, dışarıdan gelen enerjinin saate girmeden şebekeye verilmesidir. Bu da yetmez kurumun bunu bizzat fotoğrafyarak  delillendirmesi gerekir…