Güncel
Giriş Tarihi : 19-09-2021 11:47   Güncelleme : 20-09-2021 07:48

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

KALABALIK PROTOKOL

Gaziler günü münasebeti ile yapılan kutlama töreni ilçemiz Hendek Cumhuriyet alanındaki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Törene mülki amir, belediye başkanı, başsavcı,  Muharip Gaziler derneği, Kuvayi Milliye Mücahitleri derneği , siyasi parti ilçe başkanları, siyasi parti kadın örgütleri, daire müdürleri, Hendek Jandarması tarafından tören alanına getirilen şehit yakınları ve çocukları ile birlikte  ilçe halkı katıldı.

DÖRT ÇELENK

Atatürk Anıtına sırasıyla Hendek Kaymakamlığı, Hendek Belediye Başkanlığı, Hendek Muharip Gaziler Derneği, Hendek Kuvvayı Milliye Mücahitleri derneği tarafından çelenklerin koyulmasının ardından Saygı duruşu ve İstiklal marşı eşliğinde göndere bayraklar çekildi.

BUGÜNÜN HEYECANI İÇİNDEYİZ

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı ilçemiz Askerlik Şubesi Başkanı Ast. Elman Koç yaptı. Koç konuşmasında; “ bugün her karışı şehit kanlarıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna yakışan kahramanların gününü kutlamanın derin heyecanı içerisindeyiz.

19 EYLÜL ATATÜRK’E GAZİLİK ÜNVANI VERİLİŞİNİN YIL DÖNÜMÜ

Bugün aynı zamanda sergilediği üstün komutanlık dehası , cesaret ve kahramanlığın milletimizle takdir edilişinin bir nişanesi olarak TBMM tarafından  ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e  Gazlik Ünvanı  ve Mareşal  Rütbesi verilişinin de yıl dönümüdür.  Vatan uğruna seve seve ölüme giden aziz milletimiz şehadet şerbetini içemeyenların hakkını, hakettikleri gazilik ünvanını büyük gururla taşımaktadır. Gazilik, Türk vatanseverliğinin, Türk Kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan  destanı, gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır.

DAİME GÖNLÜMÜZDE YAŞAYACAKSINIZ

Fedakarlık sahibi değerli gazimiz, milletimizi birbirine bağlayan değerlerin başında tarih sayfalarının başına altın harflerle yazılan kahramanlıklar, toprak, bayrak ve vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Bu bilinçle şundan emin olunuz ki sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız.

ÖLÜRSEK ŞEHİT KALIRSAK GAZİ

Yüve Türk Milleti ve onun gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri  sizlere olan vefa borcunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Binlerce yıldır şanlı tarihimiz boyunca en ağır ve zor şartlar altında dahi aziz milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde sizlerin ettiği bu anlayış ve bu duruş vardır. Bu toprakları vatanlaştıran atalarımızın emanetine sahip çıkmak için ‘Ölürsek şehit, kalırsak gazi’ oluruz düşüncesi ile her türlü düşmana karşı kahramanca  mücadele eden Türk askeri ve taşıdığı bu yüce ruh varolduğu müddetçe  bölünmez bütünlüğümüze ve birlik beraberliğimize kastedenlerin kirli emelleri asla gerçekleşmeyecektir.

SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ

Mazide böyle kahramanlar çıkartan bu aziz milletin bir ferdi de onun şanlı ordusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle bu kutsal topraklar üzerinde  bağımsız ve şerefle yaşamamızı  siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincinde olarak başta ebedi Başkomutan Mustaf Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız  Yüce Milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz. “

Hendek Muharip Gaziler Dernek Başkanı Ferhat Albayrakoğlu’da törende söz alarak 19 Eylül Gaziler Günü hakkında benzer ifadelerde bulunması ile tören sona erdi.