Güncel
Giriş Tarihi : 15-09-2021 22:15   Güncelleme : 16-09-2021 11:48

KAVAKÇI; “ BU PARA MESELESİ DEĞİL ONUR MÜCADELESİ”

Kırkpınar Başpehlivanı Mahmut Kavakçı, yerel basınla buluşarak yaptığı basın açıklamasında 28 Ağustos Cumartesi günü yapılan Jübile Müsabakasının bilinmeyenlerini anlattı.

KAVAKÇI; “ BU PARA MESELESİ DEĞİL  ONUR MÜCADELESİ”

HENDEKLİ OLARAK İLK KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI BENİM

   Türkiye’de yağlı güreş sporunda  başpehlivanlıkta  toplamda 65 yağlı güreşçinin olduğunu bunlardan 4’ünün Hendekli olduğunu belirterek; “ Hendek ilk Kırkpınar Başpehlivanlığını benimle yaşadı” dedi.

YAĞLI GÜREŞ 45 YAŞINA KADAR

   Kamuoyu tarafından bilinmeyenleri basına anlatan Kavakçı;   “Jübile güreşi öncesinde Selman dede de antreman yaptık. Antrenman sonrasında Babaoğlu’na plaket takdim edip teşekkür ettim. Sonrasında yaşımın geldiğini, çayıra veda edeceğimi söyleyerek Jübile güreşi tertip edeceğimi kendisi ile paylaştım. O da bana güreşi seneye yapalım” dedi.” Bu iş zamanında olur yarın 1 trilyonlukda yapsan bir anlamı yok. Bu yıl olması lazım” dedim. Bunun üzerine tamam dedi ve bana bunun hazırlığını yapmamı söyledi.

100 BİN LİRA SÖZÜ VERDİ  

   Bende kendisine, “başkan ekonomik olarak sıkıntıda isen ben arkadaşlarımın yardımıyla, tanıdık iş adamlarımızın katkılarıyla Jübile Güreşini icra edebileceğimi”söyledim.  Kendisi de ; “olmaz öyle şey, biz belediye olarak katkı sağlarız, organizasyonu biz yaparız” dedi ve  bize 100 bin lira bütçe ayırabileceğinin sözünü vermişti. Ben hazırlığımı yaptım kendisini arıyorum telefonlarıma bakmıyor, buraya geliyorum burada yok. Döndüm Ankara’ya gittim.

BEN BU İŞTEN VAZGEÇTİM DEDİM, BAHADIR BAŞKAN BEN BUNA KEFİLİM DEDİ

Hatta Hüdaverdi Bahadır’a ; “ben bu işten vazgeçtim, adam telefonlara bakmıyor” dedim.Bana dedi ki “yüz yüze görüşelim “ dedi, kalktım Ankara’dan Hendeke geldim. Arıyoruz başkanı buralarda bulamıyorum. Bahadır’a tekrardan; “bu adam benden kaçıyor, benimle görüşmüyor. Ben bu işten vazgeçtim, ben başımın çaresine bakarım” dedim. Aldı dosyaları “ sen bu işi bana bırak” dedi. Samsun’a gidiyordum, Yolda Hüdaverdi Bahadır ile görüştüğünü,  Bahadır’ın “ ben bu işe kefilim. Jübile Güreşi için 100 bin lira bütçe ayırdıklarını başkan adına” bana söyledi. “Bu iş bu paraya yapılmaz ama bir şekilde beni razı ettiler. Bende eşi dostu aradım. Kısa kesiyorum, Belediye cenahında hiçbir hazırlık olmadı.”

GÜREŞÇİYE ADETTİR  YOLLUĞU TERİ KURUMADAN VERİLİR

    Kavakçı;  “Yağlı güreşlere katılan güreşçilere adet üzerine yolluk verilir. Bu yolluklar güreşin akabinde verilir. Bende başkanın bu sözüne istinaden güreşçilerimizi ilçemize, jübile müsabakasına davet ettim,  böyle küçük paralara başpehlivanlar gelmez ancak benim hatrıma buraya geldiler. Güreş sonrasında Turgut Babaoğlu bana 50 binlira verdi. Almadım. Kardeşim Ahmet’in ; “bir tatsızlık çıkmasın, bunu al “ demesi ile aldım. Hüdaverdi Bahadır, “geri kalan parayı birkaç güne kadar vereceğiz” dedi.

TELEFONLARI AÇMIYOR, TELEFONLARA BAKMIYOR

    “Güreşçilerin bir kısmına bu  yolluklarını verdik. Veremediğimiz güreşçilerimize de Antalya Elmalı güreşlerinde vereceğimi ifade ettim. Sağolsunlar beni kırmadılar, bu teklifime rıza gösterdiler.  Jübile güreşinin üstünden  20 gün geçti ve Elmalı güreşleri zamanı geldi. Arıyorum Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nu telefonlarıma bakmıyor. Beni belediye yalnız bıraktı. Böyle şey olur mu? “ diyen Kavakçı; arkadaşlar ben gazetecilikten anlamam beni sırtım üstüne getirirsiniz  ama güreşte bana kimse işimi öğretmesin” dedi.

PROTOKOLE PLASTİK SANDALYE BİZİM AYIBIMIZDIR

   Protokol ağırlamasına da değinen Kavakçı; “ Hendek Belediyesi   burada ev sahibi konumunda.  Jübile müsabakamıza  milletvekillerimiz, Cumhurbaşkanı Danışmanımız, Kırkpınar’ın efsane ağası, Büyükşehir Belediye Başkan yardımcıları ve  STK başkanları katıldılar. Protoklü  plastik sandalyede ağırlamak yakışır mı? Gördüğümde müdahale ettim, kaldırdım attım ve benim zorlamam ile protokole koltuklar getirildi.” dedi.

BURADA YEMEK YOK!

    “Etkinliği sahiplenen Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, protokole yemek ve ikramların kendisi tarafından yapılacağı sözü vermesine rağmen sağ olsun o gün sahada güreşleri seyreden vatandaşlarımıza  pilav-ayran ikramında bulundu ama protokol için söz verdiği yemekten hiç ses çıkmadı.” Bayraktepe tesislerini aradığımızda aldığımız cevap   “ burada yemek yok!” böyle söz olur mu? “Bu yaşananların sonrasında ki bana o yakışırdı bende   protokolde yer alan misafirlerimiz   dinlenme tesislerinde, balıkhanede ağırladım.”

PARA MESELESİ DEĞİL ONUR MESELESİ

     Kavakçı; “Beni kamuoyuna para meraklısı gibi lanse etmeye çalışıyorlar. Para meselesini geçtik mevzu onur meselesi. Ben para delisi değilim. Biz onurumuz, şerefimiz için yaşıyoruz.”dedi Başkanı arayan bürokratlara başkanın ; “benim bütçem bu” dediğini, “beni sanki belediyenin beytül malına el uzatan biri gibiymişim gibi göstermeye çalışıyor. Ben işin parasında değilim, ben verilen sözlere rağmen fırıldaklık yapmalarını kabullenemiyorum. Kendim içinde ifade edeyim eğer bir konuda ben fırıldaklık yapıyorsam ben adam değilim. Varsa burada benim bir hatam deyin bana da bende anlayayım. Güreşlerde verdiğimiz plaketleri, madalyaları, sahaya asılan poster ve afişleri ücretini cebimden ödeyerek bir başıma ben yaptım.” diye konuştu.

KİMSEYE YANLIŞ YAPMADIM, YANLIŞI MİDEM KALDIRMAZ

    “Babaoğlu başkanı biz sevdik, kucakladık , bu güne kadar böyleydi. Ama ne zaman ki alış-veriş pozisyonlarına girince biz birbirimiz yanlış tanımışız. Ya ben düzmece yalan söylüyorum, ya karşı taraf yanlış. Bu yapılanlar yakışmıyor. Bana birisi  Mahmut yanlış adam dese ben bu memleketi terk ederim. Turgut Babaoğlu olarak bir organizasyonu üstleniyorsan üzerine düşeni yapmalısın. Bana dese ki Mahmut yapamadım, gel kardeşim benim bütçem buydu ama  karşılayamadım  deseydi  hiç sıkıntı değildi ben bir 50 daha verirdim, ben aradaki farkı kapatırdım ama adam masaya bile oturmuyor. Ne yapalım şimdi? Sana şimdi elense mi çekeyim? Ben kimseye yanlış yapmadım, yanlışı midem kaldırmaz. “dedi.

GEÇMİŞE ATIF YAPAN KAVAKÇI, BİZİM DURUŞUMUZ BELLİDİR

    Kavakçı, geçmiş zamanda mecliste yaşanan türban meselesine değinerek;  “türban meselesinde bizim duruşumuz o gün neyse bugün de aynı. Taviz vermedik. Çok belediye başkanları gördük biz. Allah razı olsun halka hizmet ediyorlar. Bizim duruşumuz bellidir, bizimle kimse oynamasın, bunun bedelini ağır öder. Çünkü biz onurumuz, şerefimiz için varız burada. Zaman herkesin kilosunu ortaya çıkartacak. “ dedi.

SÖZÜN GELDİĞİ SON NOKTA HENDEK BİTMİŞ

   Radyocu ve güreş sporunun içinde olan Cemil Tekin’de söz alarak, yapılan basın toplantısı öncesinde ilçede iki farklı cafede basın toplantısı yapacaklarını söylediklerinde cafe sahiplerinin kendilerine;  “bu iş bize sıkıntı yaratır” diyerek salon vermediklerini söyleyip, “ belediyeden ya da partiden bir sıkıntı gelir endişesi ile kendilerine salon verilmemesinden  üzüldüğünü “ nazik bir dille ifade etti.

   Tekin; “bugün burada oturduğumuz yer Samsun değil, Rize değil, burasıda Hendek… Ne yazık ki Hendekin esnafı bizim yapacağımız bu basın toplantısının sıkıntı yaratacağını ifade ederek kendi cafelerinde toplantıya müsaade etmediler. Söylenecek bir söz yok, BİTMİŞİZ” diye konuştu